Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Svatá Hora u Příbrami - obdivované mariánské poutní místo

Svatá Hora u Příbrami - obdivované mariánské poutní místo

Památky
Známé evropské mariánské poutní místo, barokní architektonický skvost, se tyčí nad městem Příbram již více než 300 let. Původní kapli ze 14. stol. roku 1647 přebudovali jezuité na svatyni, Svatá Hora stala jedním z nejznámějších poutních míst ve střední Evropě. V roce 2015 byla rekonstruována.

Svatá Hora u Příbrami se stala jedním z nejznámějších poutních míst ve střední Evropě a je jednou z nejcennějších staveb českého raného baroka. Podle legendy sošku P. Marie Svatohorské vyřezal z hruškového dřeva sám arcibiskup Arnošt z Pardubic v polovině 14. století.

Chrám tyčící se na terase s balustrádou, obklopenou ambity s lunetovými obrazy a dalšími uměleckými prvky je architektonický skvost, na němž se podílela řada řemeslníků a řezbářů, mj. malíř P. Brandl a sochař J. Brokoff. Především oba vstupní portály patří k tomu nejlepšímu, co v této době bylo v Čechách vybudováno, a lze je na základě předběžné analýzy opět připsat tvorbě nejvýznamnějšího tehdejšího architekta Kryštofa Dientzenhofera. I jeho syn Kilián Ignác vypracoval před rokem 1727 pro Svatou Horu návrh monumentálního dvouramenného schodiště při severní straně ambitu navazujícího na krytou chodbu se schodištěm do města. Návrh byl realizován v letech 1727 – 1728, ovšem ve zjednodušené podobě, která se zachovala do dnešních dnů. Na začátku 20. století byla svatyně povýšena papežem Piem X. na baziliku minor.

Stálé expozice se zaměřují např. na téma Svaté Hory ve výtvarném umění, její stavební vývoj či život v době komunismu. Lidé si mohou prohlédnout překvapivé nálezy, na které při rekonstrukci archeologové narazili. Vzniklo badatelské centrum zaměřené na Svatohorský hudební archiv a běží rozličné vzdělávací programy.
 

Poutní muzeum a výhled z kůru

V prostorách Svatohorského poutního muzea jsou v rámci sezónních expozic vystavovány cenné předměty ze sbírek Svaté Hory. Prohlídka muzea je součástí prohlídkového okruhu s průvodcem, který vás zavede do běžně nepřístupných prostor. Prohlídku je možno kdykoli objednat na každý den v roce. Po předchozí domluvě, nejlépe pro organizované skupiny s minimálním počtem 10 účastníků, je možná prohlídka s průvodcem, po které následuje půlhodinový koncert na nové chórové varhany v bazilice.

V běžně nepřístupných prostorách tzv. Letního kůru, odkud je hezký pohled na střed areálu s Korunovačním oltářem, naleznete stálou expozici ke 100. výročí povýšení Svaté Hory na basilicu minor s názvem Svatá Hora nad časem i v čase. Výstava se věnuje historii Svaté Hory, vznik, postupnou výstavbu, historii sošky, hudbě na Svaté Hoře, neuskutečněným plánům na přestavbu a zvětšení areálu a jiným zajímavostem Svaté Hory.

I když zrovna nejsou Vánoce, můžete si na Svaté Hoře, v rohové Mníšecké kapli, prohlédnout stálou výstavu betlémů! Výstava je přístupná každý den v otevírací době prodejny a muzea, na požádání.

Celý popis
Naposledy změněno: 23. 2. 2019
7.2.
30.4.
Zimní prohlídky Svaté Hory

Zimní prohlídky Svaté Hory

Příbram, Střední Čechy
20.1.
30.4.
Putovní výstava

Putovní výstava "Václav Havel - politika a svědomí"

Příbram, Střední Čechy
5.5.
6.10.
Varhanní půlhodinky v bazilice na Svaté Hoře

Varhanní půlhodinky v bazilice na Svaté Hoře

Příbram, Střední Čechy
24.2.
Prohlídky svatohorského sklepení

Prohlídky svatohorského sklepení

Příbram, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Šatlava Příbram

Restaurace Šatlava Příbram

Příbram, Střední Čechy
Hotel Belvedere Příbram

Hotel Belvedere Příbram

Příbram, Střední Čechy
Ubytování na faře Slivice - Milín

Ubytování na faře Slivice - Milín

Milín, Střední Čechy