Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Studánka pod Novým hradem u Adamova

Studánka pod Novým hradem u Adamova

Příroda
Studánka pod Novým hradem se nachází na jedné z nejfrektovanějších turistických cest severně od Brna v katastru obce Olomoučany mezi Adamovem a Blanskem.
Studánka je, stejně jako sousední pomník Jiřího Žalmana, součástí takzvaného Lesnického Slavína - unikátní a rozsáhlé sítě památníků, studánek a pamětních desek, věnovaných především význačným lesníkům, ale i umělcům – milovníkům přírody, a některé též obyvatelům lesa – zvěři, rostlinám i stromům. Studánka se nachází za Adamovem na zeleně značené stezce směrem na Nový hrad.
 
Charakterem patří voda jednoznačně k typu vod hydrouhličitano-vápenatých a je velmi kvalitní - byla využívána i v hájovně. Teď je hájovna zbouraná a voda teče jen do studánky. Protože je voda vedena ze vzdálenější jímky v lese, její teplota, ovlivněná teplotou vzduchu, během roku výrazně kolísá. Obsah rozpuštěných a znečišťujících látek však ovlivněn nebývá. Voda obsahuje méně než 400mg rozpuštěných látek/l a dusičnany vyhovují limitu vody pro kojence.
 
Pomníček studánky byl navržen profesorem Opletalem v roce 1938 a zdobí jej dva obrazy: jeden, zachycující srnčí zvěř na sněhu, okusující kůru, je opatřen nápisem: "Zvíře budiž ti bratrem", druhý, znázorňující chlapce zalévajícího květinu, je nadepsán: "a rostlina sestrou" (indická moudrost). Vedle studánky je také pomníček Josefa Žalmana (1884 - 1947), ředitele lesních statků a mysliveckého spisovatele.
 
Mušle studánky je obrostlá zelenými vláknitými řasami a smáčenými mechy bohatě obrostlými rozsivkami a červenými řasami. V bazénku pod mušlí se rychle pohybují korýši blešivci (plavou na boku), ze stěn splývají zelené vláknité řasy a třásně rozsivek téměř všudypřítomné Diatoma vulgaris.
Celý popis
Naposledy změněno: 24. 11. 2018
27.2.
31.12.
Cesta do pravěku Blanenska

Cesta do pravěku Blanenska

Blansko, Jižní Morava
1.11.
31.3.
Zimní prohlídky zámku Blansko

Zimní prohlídky zámku Blansko

Blansko, Jižní Morava
1.11.
31.3.
Zimní prohlídky jeskyně Výpustek

Zimní prohlídky jeskyně Výpustek

Křtiny, Jižní Morava
Nový hrad u Adamova

Nový hrad u Adamova

Adamov, Jižní Morava
Zámek Adamov

Zámek Adamov

Adamov, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí