Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Sklepní ulička ve Vracově - vracovský Parlament

Sklepní ulička ve Vracově - vracovský Parlament

Památky
Vracovské sklepy bývali jakousi druhou radnicí i kolbištěm debat politických a hospodářských, o čemž svědčí i název jednoho z nich, a to "Parlament".

Vinařství se ve Vracově odedávna věnovali spíše domkaři a podruzi, velcí sedláci hospodařili na polích a pěstovali především obilniny a zeleninu. Nemajetnost původních vlastníků vinic stála zřejmě i u zrodu tradice společných sklepů, které jsou v majetku několika rodin. Za nejstarší vracovské vinné hory jsou považovány německy pojmenované trati Husmus a Pechgrunt, výsadba vinné révy v těchto lokalitách se předpokládá již v době předhusitské. 

Sklepy č. 14 a č. 15 ve středu kolonie tvoří dvě komory vinařského parlamentu ve Vracově. "Senát" s délkou kolem 70 metrů je jedním z nejdelších sklepů v Barákách. Původně byl sklep ještě delší, ale pro obavy ze zasypání či udušení při kvelbení byly nejzazší části sklepa zazděny.

Pojmenování nejznámějšího vracovského sklepa – "Parlamentu" – pochází z doby, kdy se zde scházeli radní města, aby při pohárku vína vyřešili problémy, o nichž se na radnici marně dohadovali. Traduje se, že patnáctka byla původně obecní sklep, kde měli víno radní. Vracovské sklepy bývaly vždycky druhou radnicí a kolbištěm politických debat. Protože víno dělá dobrou náladu a dobrá nálada dobré skutky, pro většinu sporů, jak řešit problémy města, se našel kompromis právě tady. A tak dostal sklep jméno Parlament.

Parlamentní sklep je 65 metrů dlouhý a vchod do rozměrné lisovny je rámovaný žudrem ozdobeným lidovou malbou. Sklepní hymna Ten vracovský Parlament opěvuje nejen víno a vinohrady, ale především družnost a pohostinnost vinařů.

Celý popis
Naposledy změněno: 2. 6. 2019
6.5.
14.7.
Baví nás časopisy pro děti - výstava

Baví nás časopisy pro děti - výstava

Kyjov, Jižní Morava
29.6.
Pohádkový les Milotice

Pohádkový les Milotice

Milotice, Jižní Morava
22.9.
Trh místních produktů

Trh místních produktů

Milotice, Jižní Morava
Zahradní železnice Vracov

Zahradní železnice Vracov

Vracov, Jižní Morava
Strážnická vinařská stezka

Strážnická vinařská stezka

Blatnice pod Svatým Antonínkem, Jižní Morava
Zámek Bzenec

Zámek Bzenec

Bzenec, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí