Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Rybníky v Podtroseckém údolí

Rybníky v Podtroseckém údolí

Příroda
V kaňonovitých údolích pod hradem Trosky je soustava osmi rybníků: Věžák, Nebák, Vidlák, Krčák, Hrůdka, Rokytnický, Dolský a Podsemín. Břehy těchto rybníků jsou většinou tvořeny z romantických pískovcových skál.
V létě jsou rybníky příhodné pro koupání a jejich okolí zve k romantickým procházkám či v zimě projížďkám na bruslích. Podél Želejovského potoka, který protéká rybníky Vidlák, Krčák, a Věžák a vlévá se do Žehrovky, se rozkládá Želejovské údolí, které je lemováno skalami a jehličnatými lesy. Zachovala se tu řada staveb lidové architektury.

Roste zde také mnoho desítek druhů rostlin, osmnáct z toho je zvláště chráněno. Je to například suchopýr štíhlý, rosnatka okrouhlolistá, pryskyřník velký a mnoho dalších. Žijí tu desítky druhů ptáků, obratlovců, plazů a obojživelníků. Pokud se vyzbrojíte trpělivostí a dobrým dalekohledem, možná se před vámi objeví ledňáček říční, skorec vodní nebo rak říční, škeble rybničná nebo čolek horský.


  • Rybník Nebák: protáhlý rybník ležící na Žehrovce, severovýchodně od Sobotky. V okolí najdete samoty a rekreační chalupy. Pod rybníkem je starý Vlkův mlýn připomínaný už v roce 1445. V lese, při silnici do Rovně, najdeme zříceniny skalního hrádku ze 13. století. Rybník je se svou délkou 1,25 km nejdelší ze všech rybníků v Podtrosekých údolích.

  • Rybník Krčák: rybník v údolí Želejovského potoka, asi 4 km jihozápadně od Rovenska pod Troskami. Na kraji lesa ho vroubí rekreační chaty.

  • Věžický rybník: rybník s unikátním skalním břehem - skalní věže vystupují přímo z hladiny rybníka. Písčité dno a teplá voda láká v létě ke koupání. K přístupu ke koupání lze využít např.louku u hráze (poblíž parkoviště).

  • Podseminský rybník: rybník v údolí Žehrovky, pod rybníkem Nebákov. Příjemné místo ke koupání obklopují rekreační chaty. Pod hrází romantického rybníka najdete barokní mlýn Podsemín s pětipodlažní mlýnicí i dochovaným zařízením a v jeho blízkosti staré roubené stavení. Za hrází rybníka přes říčku Žehrovku a mlýnský náhon vedou kamenné klenuté mosty.

  • Vidlák: rybník se nachází při silnici z Troskovic k Hrubé skále. Najdeme tu přírodní rezervaci Rašeliniště Vidlák. Jedinečný mokřad patří k nejcenějším lokalitám v Českém ráji. Rašeliniště samotné bylo v roce 1979 vyhlášeno jako přírodní rezervace o rozloze asi 3,8 ha. Pro turisty je u rybníka možnost občerstvení, táboření a koupání.
Celý popis
Naposledy změněno: 21. 8. 2019
23.3.
31.10.
Hra Čertova mřížka s robotem Čendou na Troskách

Hra Čertova mřížka s robotem Čendou na Troskách

Troskovice, Český ráj
30.6.
29.8.
Sedmihorské léto 2019

Sedmihorské léto 2019

Karlovice, Český ráj
8.6.
1.9.
Hrad Valdštejn za husitských válek

Hrad Valdštejn za husitských válek

Turnov, Český ráj
1.6.
30.9.
Cyklobusy v Českém ráji 2019

Cyklobusy v Českém ráji 2019

Turnov, Český ráj

Ubytování a restaurace v okolí