Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Zámek Zákupy - prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy - prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Památky
Zámek Zákupy v severních Čechách nabízí prohlídku jedinečných souborů vybavení císařských salonů z poloviny 19. století. Uvidíte téměř 160 let staré papírové tapety, lustry, garnýže, závěsy a nábytek s původními potahy.

To vše korunují stropy, malované významným malířem českého romantismu Josefem Navrátilem. Na zámeckém nádvoří je v příkopu chovaný a dětmi oblíbený medvěd Medoušek.
 

Prohlídkové trasy pro dospělé

Letní sídlo císaře Ferdinanda Dobrotivého (základní trasa A)

Prohlédnete si  zde reprezentační a soukromé pokoje posledního českého korunovaného krále a rakouského císaře Ferdinanda Dobrotivého a jeho choti, české královny a rakouské císařovny Marie Anny Karoliny Savojské, dále bude k vidění apartmá ve stylu biedermeier k připomenutí Orlíka, vévody zákupského, jenž byl synem Napoleona Bonaparte a i když sem nikdy nepřijel byl krátkou dobu  majitelem Zákup s titulem vévody zákupského. Prohlídka povede do bytu samotného císařova nejvyššího hofmistra Karla hraběte Bombellese, císařské jídelny, ložnice císařského páru a apartmá císařovny Marie Anny Karoliny Savojské (oblékárna, pracovna, pokoj komorné, dvojice salonů).
 

Návštěva u Habsburků (doplňková trasa B)

Tento okruh zámek otevírá u příležitosti 100. výročí úmrtí rakouského císaře a českého krále Františka Josefa I. († 21. listopadu 1916), který byl předposledním majitelem zámku Zákupy. Pokoje připomenou významné návštěvy, jež na zámku pobývaly, a také další příslušníky rodu Habsburků. Uvidíte hostinské pokoje a zámeckou kapli, ložnici a pracovnu Františka Josefa I., salon a lovecký pokoj jeho syna Rudolfa, který zde pobýval s manželkou Štěpánkou Belgickou. Další pokoje se věnují letním pobytům arcivévodkyně Marie Terezy z Braganzy (ložnice, salon), nevlastní matky následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este. Následuje rytinkový kabinet, přenesený do Zákup v 70. letech ze zámku v Doksech, a nově otevřený pokoj zpovědníka císařovny Marie Anny Karolíny Savojské.
 

Dětská trasa a princezny ve sklepení

Samostatný dětský okruh

Okruh tvoří čtyři místnosti (pokoj malé princezny, pokoj malého prince, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení zámeckých dětí na zámku. Vystaveny jsou nejenom historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu.


Pohádkové princezny ve sklepení

Malé sklepení pod severním křídlem nabízí výstavu princezen ze známých pohádek. V několika zastaveních se děti setkají s princeznou Ladou, Sněhurkou, Šípkovou Růženkou, Popelkou, Zlatovláskou či Princeznou na hrášku. Nebude chybět ani drak nebo věrní Popelčini holoubci. Součástí sklepení je také barokní ledárna, nad níž se nachází zámecká kuchyně, přístupná volně k náhledu z nádvoří zámku. Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu.
 

Nová expozice: Prvorepublikový byt nadlesního

Nová expozice na zámku Zákupy představí prvorepublikový byt nadlesního. Návštěvníci si jej mohli poprvé prohlédnout v listopadu 2018, kdy uplynulo 100 let od doby, kdy se stal zámek majetkem státu, a také 200 let od povýšení Zákup na vévodství.

Prohlídka bytu zahrnuje předsíň s toaletou, pracovnu lesního rady, parádní pokoj, kuchyň s koupelnou, dětský pokoj a ložnici. K zařízení nové expozice byl využit nejen mobiliární fond Národního památkového ústavu, ale také předměty z darů a pozůstalostí. V mobiliárním fondu zámku Zákupy zůstala zachována část trofejí z prvorepublikové lesní správy, ale také unikátní kolekce portrétních fotografií, jež představují jednotlivé lesní správy od poloviny 19. století až do Ing. Josefa Mati.

 

Z historie zámku

V místě dnešního zámku stála již ve 14. století gotická tvrz. V roce 1365 se v Zákupech objevují páni z Vartemberka, jimž Zákupy patřily až do druhé poloviny 15. století. Od sklonku 15. století náležely Zákupy Berkům z Dubé. Zdislav Berka z Dubé, horlivý přívrženec Ferdinanda I., zákupské sídlo velkoryse přestavěl. K jižní středověké budově byl přisazen od východu velký palác. Za Zbyňka Berky zámek roku 1573 vyhořel, poté opět opraven.

V roce1612 přešly Zákupy do majetku Novohradských z Kolovrat. Poté sloužil zámek ještě několika majitelům. V letech 1850 - 1853 byly zásadním způsobem upraveny interiéry zámku. Ferdinand I. byl posledním skutečným uživatelem zámku, po jeho smrti (1875) byl již zámek navštěvován pouze příležitostně. Roku 1918, po zániku monarchie, přešel společně s ostatními císařskými statky do vlastnictví československého státu a státním majetkem je dosud.

Celý popis
Naposledy změněno: 18. 9. 2019
6.4.
28.10.
Dětská prohlídka - medvědí království na zámku Zákupy

Dětská prohlídka - medvědí království na zámku Zákupy

Zákupy, Českolipsko a Jizerské hory
28.10.
22.12.
Letní sídlo posledních českých panovníků: 100 let v majetku státu

Letní sídlo posledních českých panovníků: 100 let v majetku státu

Zákupy, Českolipsko a Jizerské hory
12.10.
13.10.
Všehost

Všehost

Česká Lípa, Českolipsko a Jizerské hory
Radnice v Zákupech a sousoší Nejsvětější Trojice

Radnice v Zákupech a sousoší Nejsvětější Trojice

Zákupy, Českolipsko a Jizerské hory
Expozice mizejícího času v Zákupech

Expozice mizejícího času v Zákupech

Zákupy, Českolipsko a Jizerské hory
Kaple sv. Anny v Zákupech

Kaple sv. Anny v Zákupech

Zákupy, Českolipsko a Jizerské hory

Ubytování a restaurace v okolí