Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Praha – Nové Město

Praha – Nové Město

Památky
Přijet do Prahy a nepoznat alespoň část Nového Města je skoro nemožné: na jeho území leží část Hlavního nádraží, ústřední autobusové nádraží Florenc i Masarykovo nádraží, rušné Václavské náměstí, Příkopy a Národní třída, a procházejí jím všechny tři linky metra i řada tramvajových linek.

Nově založené město Karla IV.

Nové Město založil český král Karel IV. na břehu Vltavy mezi Vyšehradem a Starým Městem a 28. března 1348 slavnostně položil základní kámen ke stavbě jeho hradeb. Velkoryse navržený urbanistický plán již tehdy zahrnoval dnešní Karlovo náměstí, Václavské náměstí, Senovážné náměstí a náměstí Republiky, hlavní třídy i několik kostelů. Během prvních čtyř let bylo postaveno přibližně 600 domů, ovšem plně zastavěno bylo Nové Město až v 19. století. Jako poslední přišly na řadu rozsáhlé pozemky mezi Karlovým náměstím a Karlovem, dnes čtvrť nemocnic a vysokých škol.
 

Rozkrájené město 

O Nové Město se dělí několik pražských obvodů: část patří Praze 1, Muzeum hlavního města Prahy leží na území Prahy 8, zbytek s Podskalím, Emauzským klášterem i Karlovo náměstí s Novoměstskou radnicí spadají do městské části Praha 2. Spousty zajímavostí objevíte v rozsáhlém areálu nemocnic a institucí: například v ulici Ke Karlovu stojí letohrádek zvaný Amerika, nyní Muzeum Antonína Dvořáka, pozornost přitahuje i areál Zemské porodnice U Apolináře, postavený v anglickém novogotickém slohu podle projektu architekta Josefa Hlávky, a kostel Panny Marie a sv. Karla Velikého na Karlově.
 

Starší než historické jádro Prahy?

Na území Nového Města najdete také Tančící dům a Národní divadlo, jeho hranice rovněž těsně obchází historickou budovu Národního muzea na Václavském náměstí. K procházkám lákají nábřeží Vltavy, Slovanský ostrov i univerzitní botanická zahrada. K toulkám za tajemstvím láká Petrská čtvrť, spleť uliček kolem kostelů sv. Petra a sv. Klimenta mezi Vltavou a ulicí Na Poříčí. Samostatná osada tu stávala nejenom dávno před vznikem Nového Města, ale dokonce i dříve,
než vzniklo Staré Město.
 
Celý popis
Naposledy změněno: 19. 5. 2019
26.4.
16.6.
Miroslav Hucek - Domovy

Miroslav Hucek - Domovy

Praha 1, Praha
24.5.
25.5.
Praha pije víno 2019

Praha pije víno 2019

Praha 2, Praha
10.5.
26.5.
Obrazy a skici - Jozef Macko

Obrazy a skici - Jozef Macko

Praha 2, Praha
8.5.
23.6.
Sitenský 100

Sitenský 100

Praha 2, Praha

Ubytování a restaurace v okolí