Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Pivovar Pernštejn v Pardubicích

Pivovar Pernštejn v Pardubicích

Gurmánská turistika
Pardubický pivovar významným regionálním výrobcem piv značky Pernštejn a speciálního piva Porter. Vzhledem ke stále inovaci výrobního a technologického zařízení se pivovar řadí mezi moderní pivovary.
Vaření piva má v Pardubicích staletou tradici a sahá až do počátku 14. století. V roce 1491 zakoupil Pardubice od pánů z Pardubic nejbohatší moravský velmož v zemi, Vilém z Pernštejna, který si je vyvolil za centrum velkého panství a začal na počátku 16. století rozvíjet v Pardubicích pivovarnictví. V pivovaru, předaném roku 1531 do majetku obce, měli právo várky ti, kteří vlastnili ve městě dům. Vařilo se zde kvalitní světlé pivo, převyšující svou kvalitou pivovary v okolí, a byl stanoven i široký okruh hospod, které směly odebírat pivo jen z Pardubic.

Na konci 19. století se pardubičtí podnikatelé v oboru pivovarnictví rozhodli založit novou společnost - Akciový pivovar Pardubice. 29. ledna 1871 se sešlo komité a rozhodlo, že bude postaven nový, parostrojní pivovar. Výstavba pivovaru byla dokončena 1. dubna 1872 a hned 8. dubna se začalo vařit pivo. V roce 1928 vyprodukoval tento pivovar poprvé ve své historii více než 100 000 hl piva.

Dnes je Pardubický pivovar významným regionálním výrobcem piv značky Pernštejn a speciálního piva Porter. Vzhledem ke stále inovaci výrobního a technologického zařízení se pivovar řadí mezi moderní pivovary. Díky tomu splňuje pivo vysoké mezinárodní požadavky na kvalitu a zároveň si zachovává svou nezaměnitelnou lahodnou chuť.

Roku 2010 byl Pivovar Pernštejn přejmenován na Pardubický pivovar.
historií pivovaru se návštěvníci mohou seznámit v nedávno otevřeném návštěvnickém centru, které zajišťuje exkurze do pivovaru. Nově je součástí prohlídkových tras také Galerie Porter, která přibližuje rodinný klenot pivovaru. Tmavá a silná devatenáctka Porter se v Pardubicích vaří již 126 let.

Na nádvoří pivovaru se nachází pomník věnovaný Aloisovi Šimonkovi, který měl zásadní význam nejen pro Pardubický pivovar, ale i pro celé tuzemské pivovarnictví. Letos, 26. prosince 2016, uplyne 100 let od úmrtí tohoto legendárního sládka.
Exkurze Kde se pivo vaří … zavede návštěvníky do prostor, kde vzniká žlutavý mok již od roku 1871. Ve sladovně, varně, spilce a sklepích bude odhaleno tajemství vzniku piva. Součástí je i ochutnávka piva nebo nealkoholických nápojů.

Exkurzi je možné absolvovat od pondělí do soboty a musí být objednána minimálně 10 pracovních dnů předem.
 
Vaří se zde Pernštejn nealkoholické pivo, světlé výčepní, polotmavé výčepní, Vilém 11°, světlý ležák, Granát, Kvasňák. Mimo to také Poter - originální tmavé pivo, pivo Pardubický Taxis - 14° světlé speciální pivo (hluboce prokvašené), Ozzobír-Ozzákova speciální jedenáctka či Kovář - lehké výčepní světlé pivo nižší chmelové hořkosti. Kromě piva se v pivovaru vyrábí také Pardubická limonáda v příchuti malina, Kofikola, oranž a Cola.

Místní pivo můžete ochutnat v pivovarské pernštejnské restauraci Pivovarka, v areálu pivovaru.  Restaurace Pivovarka nabízí 7 druhů čepovaného piva a denní menu – výběr ze tří pokrmů s malou polévkou zdarma.
Celý popis
Naposledy změněno: 17. 8. 2019
14.5.
14.9.
Pardubické letní kino

Pardubické letní kino

Pardubice, Východní Čechy
14.6.
15.9.
Méďa, kam se podíváš

Méďa, kam se podíváš

Chrudim, Východní Čechy
1.1.
31.12.
Výstava Alfons Mucha - Plakáty

Výstava Alfons Mucha - Plakáty

Chrudim, Východní Čechy
2.11.
1.9.
Loutky na frontě

Loutky na frontě

Chrudim, Východní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Minipivovar Arnošt v Pardubicích

Minipivovar Arnošt v Pardubicích

Pardubice, Východní Čechy
Restaurace Bonté Pardubice

Restaurace Bonté Pardubice

Pardubice, Východní Čechy
Restaurant U Dvou Kohoutků v Pardubicích

Restaurant U Dvou Kohoutků v Pardubicích

Pardubice, Východní Čechy