Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Památník Tomáše Bati v bývalém Domě Umění ve Zlíně

Památník Tomáše Bati v bývalém Domě Umění ve Zlíně

Památky
Památník Tomáše Bati patří k vrcholným dílům zlínského funkcionalismu. V současnosti je uzavřen – probíhá zde rekonstrukce a připravuje se zde nová expozice, která připomene zakladatele obuvnického impéria, který zahynul při letecké havárii v roce 1932. Otevřít by se měl na podzim 2018.
Památník Tomáše Bati byl ve své době možná nejelegantnější výtvor městského i baťovského architekta Františka Lydie Gahury ve Zlíně. Jeho stavba byla zahájena v roce 1933 a podle původního návrhu měl celý komplex obsahovat skupinu budov studijně vzdělávacího charakteru. Součástí byl také objekt Památníku Tomáše Bati, který zahynul v roce 1932 při letecké katastrofě. Došlo však jen k částečné realizaci objektu Památníku a dvou studijních ústavů.
 
Památník je postaven v duchu zlínského funkcionalismu, autorem byl významný zlínský architekt F. L. Gahura. Standardní konstrukční modul (železobetonový skelet) kombinoval se skleněnou výplní, vnitřní halový prostor rozčlenil pouze sloupy a doplnil jednoramenným schodištěm a dosáhl tak mimořádné čistoty prostoru. Památník Tomáše Bati, Gahurovo nejpůsobivější architektonické dílo, je moderní parafrází staveb vrcholné gotiky: jen opěrný systém a barevné vitráže, jen železobetonový skelet a sklo.
 
V roce 1954 byl památník přestavěn (akademickým architektem J. Stašou) na Dům umění. V současné době je uzavřen z důvodu rekonstrukce. Budova bude železobetonová konstrukce opláštěná sklem a jejímu interiéru bude opět dominovat kopie letadla, v němž Tomáš Baťa zahynul. Prostor, v němž má být tematická expozice o Baťovi, je rozlehlý a působivý. Pouze sloupy a okna. A krásný výhled na Zlín. V noci bude památník nasvícený zevnitř a měl by městu dominovat. Stavbaři odstranili všechno, co nepřipomíná 30. léta minulého století. Obnažili i celou konstrukci budovy, která dostala nový skleněný kabát. Unikátní budově tak navrátili podobu čistého krystalu.

Budovu před dokončením můžete poprvé navštívit v rámci oslav 100. výročí vzniku československého státu 28.10.2018, poté se budova opět uzavře a budou probíhat dokončovací práce.
Celý popis
Naposledy změněno: 30. 11. 2018
Koupaliště Zelené ve Zlíně

Koupaliště Zelené ve Zlíně

Zlín, Východní Morava
Městské lázně Zlín

Městské lázně Zlín

Zlín, Východní Morava

Ubytování a restaurace v okolí