Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Památník bitvy u Lipan – místo osudového střetu husitů s katolíky
Památky

Památník bitvy u Lipan – místo osudového střetu husitů s katolíky

U Lipan se odehrála dne 30. 5. 1434 poslední velká husitská bitva. Památník byl postaven na kopci zvaném Lipská hora, samotná bitva se ovšem odehrávala v širším okolí. Nejbližím městem je Kouřim, zhruba 5 km.
Bitva u Lipan byla rozhodující bitvou husitských válek. Po krvavých jatkách už husitství v Čechách skomíralo, až zůstalo jen ve vzpomínkách, nehledě na úhel pohledu, který je právě pro takovouto událost odlišný s ohledem na dobu a ve skutečnosti vždy tendenční. K mohyle vede úzká silnice od Lipan a nahoře bylo vybudováno malé parkoviště.

Samotné bitvě, předcházelo neúspěšné obléhání města Český Brod vojsky Panské jednoty. Po zprávě, že se polní vojska radikálů hnula od Kolína a směřují na Kouřim, upustila koaliční vojska od dalšího obléhání a hnula se vstříc polním vojskům radikálů.
V osudnou neděli 30. 5. 1434 se na tzv. lipské hoře, rozkládající se mezi městy Český Brod a Kouřimí, střetla vojska utrakvisticko-katolické koalice s polními vojsky táborského a sirotčího svazu, tedy radikálním křídlem husitského hnutí.

Postavení vojsk Táborů a Sirotků na návrší kopce v semknuté vozové hradbě hájené mnoha děly, nedávalo koaličním vojskům mnoho šancí na úspěch. Přes to však taktický manévr s předstíraným ústupem koaličních vojsk z bitvy slavil úspěch a podařilo se radikály vylákat z vozové hradby. Do rozpojené hradby následně vnikla panská jízda a o osudu bitvy bylo rozhodnuto. V bitvě byla polní vojska drtivě poražena a v průběhu bojových operací zahynul i vůdce radikálů Prokop Holý nejvlivnější husitský politik, na jehož vůli před rokem 1434 do značné míry závisel osud revolučních Čech jakož i druhý vůdce radikálů kněz Prokůpek.

Aktuality

Bitva Lipany – historická bitva husitů u Lipan

Rozhodující střetnutí husitských válek s tržištěm pro děti i dospělé se chystá na poslední květnovou sobotu, 25. května 2024. Rekonstrukce se uskuteční na Lipské hoře, poblíže Mohyly u obce Vitice. Areál se otevírá v 11 hodin, bitva se odehraje od 15 hodin.
Kouřim, Středočeský kraj

Velikonoční tradice ve Kšelích

Přijďte si s námi uplést pomlázku, ozdobit kraslice a/nebo perníčky, nebo se zapojit do soutěže o nejpovedenější velikonoční sladkost! Můžete také ochutnat tradiční velikonoční pochoutky jako je nádivka, mazanec nebo třeba jidáše!
Kšely, Středočeský kraj

Jarmark v Kouřimi

Přijeďte do královského města Kouřim na tradiční autorský jarmark.
Kouřim, Středočeský kraj

Dožínky ve skanzenu v Kouřimi

Vypravte se s námi do 19. století na slavnost po ukončení žní. Čeká vás dožínkový průvod, uvidíte a vyzkoušíte si řadu řemesel, poučíte se o obilí, budeme péct chleba a vyrábět ozdoby na dožínkový věnec... Kdo vydrží do podvečera, může se těšit na výuku lidového tance.
Kouřim, Středočeský kraj

Adventní neděle v Muzeu lidových staveb v Kouřimi

Štědrý večer se už blíží a všude vrcholí atmosféra očekávání... Jak se na Vánoce připravovali naši předkové? Ve skanzenu pro vás jejich zvyklosti oživíme.
Kouřim, Středočeský kraj

Tajemství svatojánské noci ve skanzenu v Kouřimi

Jak prožívali období letního slunovratu naši předkové? Proč se pálil svatojánský oheň? Co dívkám prozradil pelyňkový věnec?
Kouřim, Středočeský kraj

Podzim na vsi v kouřimském skanzenu

Národopisný pořad, v Muzeu lidových staveb v Kouřimi, tentokrát o všedním životě na venkově i o zbožnosti a lidových obyčejích na podzim.
Kouřim, Středočeský kraj

Advent a Vánoce v Muzeu lidových staveb v Kouřimi

V dávných tradicích tkví opravdové kouzlo vánoc! Připomeňte si tradice adventu, přijďte se do našeho skanzenu přenést do dob dávno minulých a seznámit se s tím, jaké obyčeje se na českém venkově udržovaly od začátku prosince do svátku Tří králů.
Kouřim, Středočeský kraj

Kostel ve Kšelích – Cesta do minulosti evangelické víry

Prozkoumejte dlouhé roky opuštěný evangelický kostel ve Kšelích, místo s bohatou historií, které čeká na obnovu. Poznejte jeho příběhy a staňte se součástí jeho oživení jako místa setkávání a inspirace v srdci Čech
Kšely, Středočeský kraj

Zřícenina chrámu v Klášterní Skalici

Klášter založil kancléř Karla IV. a biskup mindenský Dětřich z Portic. Jednalo se o stavbu významnou, při položení základního kamene byl přítomný sám Karel IV., pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic i olomoucký biskup Jan Očko z Vlašimi.
Kouřim, Středočeský kraj

Věžový vodojem v Kouřimi

Věžový vodojem v Kouřimi postavil v letech 1929 až 1930 A. Hrázský a F. Jenč z Mladé Boleslavi podle projektu architekta Františka Jandy ve funkcionalistickém duchu. Vodojem sloužil od počátku jako spotřební a požární, dodnes je stále funkční.
Kouřim, Středočeský kraj

Městské opevnění v Kouřimi

Středověké opevnění v Kouřimi patří k nejlépe zachovalým hradebním systémům v českých zemích. Vznikalo od poloviny 13. století do začátku 16. století. Mohutné hradby obklopují historické jádro města v délce asi 1250 metrů.
Kouřim, Středočeský kraj

Památník astronomického středu Evropy v Kouřimi

Památník od Jaroslava Poula z roku 2010 na náměstí v Kouřimi má upozornit na to, že se v poli asi 1,5 km od města nachází astronomický střed Evropy tzn. průsečík 50. rovnoběžky a 15. poledníku.
Kouřim, Středočeský kraj

Muzeum Kouřimska v Kouřimi

Muzeum Kouřimska, založené roku 1906, sídlí v historické budově Staré radnice uprostřed kouřimského náměstí. Zdejší sbírkový fond dokumentuje bohaté dějiny někdejšího krajského a královského města Kouřim a jeho bezprostředního okolí.
Kouřim, Středočeský kraj

Kostel sv. Štěpána v Kouřimi

Již sedm a půl století je chrám sv. Štěpána Prvomučedníka v Kouřimi architektonickou i duchovní dominantou města. Stavba se dodnes zachovala v relativně autentické podobě, která napovídá mnohé o charakteru raně gotického stavitelství.
Kouřim, Středočeský kraj

Zvonice s obrácenými zvony v Kouřimi

Obrácené zvony jsou v České republice pouze na dvou místech a jedním z nich je Kouřim. Po staletí se o církevních svátcích z jejích útrob rozeznívají zvony, zavěšené atypicky srdci vzhůru. Zvony se rozeznívají šlapáním.
Kouřim, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Apartmány č.p. 9 – kouzelné ubytování v Kouřimi

Na náměstí v Kouřimi stojí jeden z historicky nejcennějších domů ve městě, s popisným čísle 9. Dnes zde naleznete pohodlné apartmány, kde se budete cítit jako doma.
Kouřim, Středočeský kraj

Černokostelecký zájezdní pivovar

V prostorách pivovaru v Kostelci nad Černými lesy se nachází i zcela ojedinělé a rozsáhlé muzeum historie pivovarství a sladovnictví v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. V pivováru je v provozu pivovarská restaurace.
Kostelec nad Černými lesy, Středočeský kraj

Ždánické vinice

Vinice nad obcí Ždánice je zajímavou lokalitou, která svou polohou, nacházející se v bezprostřední blízkosti Středočeské ovocné stezky rozšiřuje pěstovanými odrůdami vinné révy, už tak pestrou rozmanitost pěstovaných druhů ovoce v tomto regionu.
Kostelec nad Černými lesy, Středočeský kraj

Vinařství Klučov

Za příznivého počasí se otevírá také vinný stánek v Klučově u Českého Brodu. Vinařskou tradici zde obnovili teprve před pár lety.
Český Brod, Středočeský kraj

Kavárna a pražírna Zrníčko

Pro ty, co hledají výjimečně kvalitní kávový zážitek v Českém Brodě a okolí.
Český Brod, Středočeský kraj

Jurty v Sadu – glamping po mongolsku

Jen pár kilometrů od Prahy směrem na východ naleznete malebnou jurtovou vesničku schovanou ve starém jabloňovém sadu. Můžete zde zažít romantickou noc uvnitř originální mongolské jurty. V blízkosti krásné přírody při pozorování noční oblohy, večeru stráveném u ohně objevíte pravé kouzlo glampingu!
Český Brod, Středočeský kraj

Kounický pivovar

Kounický pivovar se nachází ve středočeské obci „Kounice“ nedaleko od Českého Brodu. Nachází se v objektu středověkého pivovaru, ve kterém nechybí klasické sladovny a konírny, a samozřejmě k němu patří i stylová restaurace.
Kounice, Středočeský kraj

Hotel Vila Olga Jevany

Zrenovovaný rodinný hotel Vila Olga v Jevanech , který nabízí 8 komfortních pokojů se nachází v přírodní rezervaci Voděradské bučiny.
Jevany, Středočeský kraj