Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Osada Dobrá Voda u Hartmanic

Osada Dobrá Voda u Hartmanic

Památky
Ves Dobrá Voda leží asi 3 km jihozápadně od Hartmanic na hranicích NP Šumava v okrese Klatovy. V okolí Dobré Vody jsou pozůstatky několika důlních děl připomínající bývalou těžbu zlata.

Původně zde býval jen kostelík, u kterého vznikla v 17. století vesnice, jež byla připojena koncem 18. století ke statku Prášily. Bývala nazývána také Březnice podle vrchu Březník, který se nad ní vypíná do výšky 1006 m (také jedna ze zemských obchodních stezek byla podle vsi nazývána Březnickou).

Nejvýznamnější památkou je kostel svatého Vintíře, který vznikl z původní kaple z přelomu 16. a 17. století. V roce 1754 byla kaple přestavěna na kostel a roku 1777 k ní přibyla i věž. Vnitřní zařízení kostela je barokní, socha svatého Vintíře pochází z 15. století. Na přelomu 20. a 21. století byl do kostela umístěn skleněný oltář. Plastika široká téměř 5 m a vysoká 3,5 m, jejíž jednotlivé části jsou spojeny nerezovou konstrukcí, váží okolo 7 tun.

Studánka se železitou vodou v sousedství kostela byla v minulosti považována za léčivou, místo začalo být označováno jako Dobrá Voda a původní název postupně zanikl.

Ve vsi je Židovské muzeum Dr. Šimona Adlera, zdejšího významného sklářského podnikatele a rabína, který zahynul v roce 1944 v nacistickém koncentračním táboře v Osvětimi. Vedle budovy muzea je Informační středisko NP Šumava.

Celý popis
Naposledy změněno: 31. 5. 2019
30.7.
3.8.
Rozmarné léto na hradě Kašperk

Rozmarné léto na hradě Kašperk

Kašperské Hory, Šumava
20.4.
31.12.
Šaty ze šatníku kněžny Káči

Šaty ze šatníku kněžny Káči

Sušice, Šumava
6.5.
29.9.
Výstava Na plný plyn

Výstava Na plný plyn

Sušice, Šumava

Ubytování a restaurace v okolí