Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Národní přírodní památka Křížky
Příroda

Národní přírodní památka Křížky

Unikátní lokalita vřesovišť Národní přírodní památka Křížky leží mezi obcí Prameny a Nová Ves u Bečova na Teplou. Hadec v podloží uvolňuje do půdy velké množství hořčíku. Mohou zde tak růst jen rostliny, které to vydrží. Některé jsou dokonce těmto podmínkám přizpůsobené a jinde je nenajdeme.
Název lokality Křížky je podle tří křížků, které zde byly vztyčeny na vrcholku pahorku v roce 1849. Hned vedle křížků je deska z leštěného hadce s vyznačenými směry na významné výškové dominanty na Vladař nebo Klínovec. Národní přírodní památka Křížky je přístupná s omezením. Lokalita je oplocena, ale brankou se dá dojít až ke křížům.

Na živiny chudém substrátu se vytvořila specifická rostlinná společenstva s mimořádně vzácnými druhy. Roste zde rožec kuříčkolistý, který nelze nikde jinde na světě nalézt než v západních Čechách. Kromě skalní vegetace rostou na hadcích společenstva keříků, např. vřesovec pleťový nebo zimostrázek alpinský. Část rostlin vytváří zakrslé formy (nanizmy). Hojně rozšířený vřesovec zjara zbaruje celé okolí do vínové barvy kvetoucích vřesovců. Roste zde také kriticky ohrožený svízel sudetský, který si libuje právě ve vřesovištích.

Pro regeneraci vřesovišť a posílení populace zdejšího endemitu – rožce kuřičkolistého je část území spásávána stádem ovcí a koz. Odlesněné skalky jsou domovem vzácných a chráněných, zejména bezobratlých živočichů. V lokalitě žijí vzácní motýli a plazi.


Jak se sem dostat

Pokud budete chtít Křížky navštívit, tak se sem vypravte z obce Prameny po silnici směrem na Novou Ves. Křižky jsou viditelné již z daleka.
 

Z historie záhadných křížů

Snad každého, kdo lokalitu navštíví napadne otázka, kdo a proč sem tři kříže umístil. Skalce, na které Tři kříže stojí, říkávali místní kdysi „am Stoinl“. Obyvatelé Pramenů byli vždy velice zbožní a protože bývali současně i velice bohatí, často nechávali na okolních skalách či v prostorách města vybudovat boží muka, kříže či kapličky. K této situaci došlo také v případě Tří křížů. Zhotoveny byly společným dílem sangerberských občanů v roce 1849.

Společné dílo zde vystavěli proto, že se jedná o nápadnou kamennou vyvýšeninu v okolí obce, na které byli zvyklí náboženské symboly umístňovat (například na Petrově kameni atd.). Také zhotovení křížů je společnou prací několika mistrů, nikoliv jen jednoho. Výsledkem byla zručná kamenická práce místních šikovných kameníků. Po jejich zhotovení byly společně v uvedeném roce 1849 usazeny za přítomnosti většiny obyvatel obce na místo, kde se nacházejí dodnes. Tuto skutečnost zde uvádíme proto, že se kříže staly v další době podnětem ke vzniku mnoha fám a pověstí.

Nápisy na stélách křížů nejsou již dobře čitelné, ale některé fragmenty se dochovaly. Například čitelný je text na levém kříži "Zur Ehre Gottes" (Ke slávě Boha). Na pravém kříži se píše: "Zur Ehre Gottes das auf die Curhilfe der vierzehn Notthelfer Heil wiederholen Gottdanke. Hans u. Anna Hahn aus Sangerberg 1849". V překladu to znamená: "Ke slávě Boha,.který lázeňskou léčbou společně se čtrnácti pomocníky v nouzi pomohli k uzdravení opakujeme Děkujene ti Bože. Hans a Anna Hahnovi ze Sangerbergu 1849".

Aktuality

Jarní jarmark řemesel

Zveme vás na jarmark do unikátního prostředí Bečovské botanické zahrady v Bečově nad Teplou.
Bečov nad Teplou, Karlovarský kraj

Toulky krajem v Bečovské botanické zahradě

Pořad s vesele laděnými pověstmi z Karlovarského kraje a písňovými baladami okořeněnými zvukem elektrické kytary.
Bečov nad Teplou, Karlovarský kraj

Caminos festival 2024

Letní cestovatelský festival CAMINOS se uskuteční v Bečovské botanické zahradě ve dnech 31. května do 2. června 2024.
Bečov nad Teplou, Karlovarský kraj

XX. Bečovské slavnosti

Historické slavnosti na zámku.
Bečov nad Teplou, Karlovarský kraj

Běh Kolem tří rybníků

Běh Kolem Tří rybníků je nejstarší terénní běh v západních Čechách. Poprvé se pořádal v roce 1951 a letos proběhne již 71. ročník. Hlavní závod se běží v bečovských lesích nad fotbalovým hřištěm na trati dlouhé 6750 m se značným převýšením.
Bečov nad Teplou, Karlovarský kraj

Lázeňský pohárek dobrého moku 2024

2. ročník akce.
Mariánské Lázně, Karlovarský kraj

Lázeňský pohárek dobrého moku 2024

2. ročník akce.
Mariánské Lázně, Karlovarský kraj

Zahájení lázeňské sezóny 2024 v Mariánských Lázních

Město Mariánské Lázně chystá otevření další lázeňské sezóny. Tradičně to bude druhý květnový víkend. Víkend naplněný příjemnou atmosféru a bohatým programem a tentokrát více než slavnostní atmosférou!
Mariánské Lázně, Karlovarský kraj

Mnichovské hadce – největší hadcový komplex v Čechách

Okolí Křížků, a vůbec celé území mezi Prameny a Mnichovem, je jedním z nejpozoruhodnějších území Slavkovského lesa. Nachází se zde největší hadcový komplex v Čechách – Mnichovské hadce.
Prameny, Karlovarský kraj

Tři Kříže v Slavkovském lese

Nedaleko obce Prameny v Slavkovském lese se nalézá národní přírodní památka Tři kříže. Kamenné kříže se tyčí na skalce vpravo od silnice. Trojice křížů, které tvoří dominantu vrcholku kopce, byla vztyčena v roce 1859 jako díkuvzdání za vyléčení nemoci.
Prameny, Karlovarský kraj

Národní přírodní památka Upolínová louka pod Křížky

Národní přírodní památka Upolínová louka pod Křížky se rozprostírá ve Slavkovském lese poblíž obce Prameny. Jak sám název napovídá roste zde především vzácný a ohrožený upolín evropský.
Prameny, Karlovarský kraj

Muzeum Prameny

Muzeum prezentuje zajímavou historii obec Prameny od 14. století až do současnosti.
Prameny, Karlovarský kraj

Barochův pramen u obce Prameny

Barochova studánka nebo také pramen nese jméno po jednom ze svých objevitelů. V polovině 80. let ji vybudovali František Baroch a Jindřich Horáček ze správy CHKO Slavkovský les.
Prameny, Karlovarský kraj

Přírodní památka Dominova skalka

Přírodní památka Dominova skalka se nachází poblíž obce Nová Ves v CHKO Slavkovský les. Byla pojmenována podle botanika a autora fytogeografické studie o květeně Slavkovského lesa profesora Karla Domina.
Nová Ves, Karlovarský kraj

Giselin a Rudolfův pramen u obce Prameny

Prameny jsou od sebe vzdáleny asi 4 metry a jejich voda je svedena do jednoho odběrného místa. Vyvěrají v místě bývalého parku před zničenými lázněmi v Pramenech. Vody pramenů silně probublává oxid uhličitý. Minerální voda je pitná, chutná a velmi osvěžující.
Prameny, Karlovarský kraj

Zřícenina kaple Panny Marie Prameny

Pozdně barokní kaple Panny Marie z doby kolem roku 1750 stávala na zalesněném vrchu Kalvárie asi 600 metrů západně od obce Prameny (Sangerberg).
Prameny, Karlovarský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pension Sv. Maur v Bečově nad Teplou

Pension Sv. Maur se nachází se v samém centru malebného městečka Bečov nad Teplou, které leží přímo v srdci chráněné krajinné oblasti Slavkovský les v údolí říčky Teplé mezi Karlovými Vary a Mariánskými Lázněmi.
Bečov nad Teplou, Karlovarský kraj

Rodinný pension Bečov

Rodinný pension Bečov se nachází v centru historického městečka Bečov nad Teplou ležícího uprostřed tzv. lázeňského trojúhelníku. Naleznete zde prostorný apartmán s vlastní plně vybavenou kuchyní a příjemné pokoje, které dýchají uvolněnou atmosférou.
Bečov nad Teplou, Karlovarský kraj

Palačinkárna a kavárna u Mlsného medvěda

V Bečově nad Teplou se nachází palačinkárna s kavárnou, která sdílí prostor s řemeslným krámem s převážně vitrážovými výrobky. V budově se nachází i apartmány.
Bečov nad Teplou, Karlovarský kraj

Penzion a restaurace Hradní Bašta v Bečově nad Teplou

Rodinný penzion a restaurace Hradní Bašta se nachází na náměstí malebného městečka Bečov nad Teplou vzdáleném 20 km od Karlových Varů v chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.
Bečov nad Teplou, Karlovarský kraj

Penzion a restaurace U Zámku v Bečově nad Teplou

Penzion – Restaurant U Zámku, empírový dům registrovaný jako kulturní památka nabízí příjemné ubytování, pohodlí a kvalitní služby za rozumnou cenu.
Bečov nad Teplou, Karlovarský kraj

Expozice Tekutý poklad ve sklepích Pluhovského paláce na hradě a zámku Bečov nad Teplou

Ve sklepích Pluhovského paláce na hradě a zámku Bečov nad Teplou vzniká expozice Tekutý poklad. Jedná se o nejvzácnější kolekci vín na celém evropském kontinentu, jejíž hodnota byla stvrzena znaleckým posudkem a znatelně přesahuje dvacet milionů korun.
Bečov nad Teplou, Karlovarský kraj

Restaurace a pension U Tetřeva v osadě Kladská

Restaurace U Tetřeva se nachází v krásné a nedotčené přírodě uprostřed překrásných lesů v osadě Kladská nedaleko Mariánských Lázních.
Mariánské Lázně, Karlovarský kraj

Restaurace Pension Kladská

Foie gras, jaké jste ještě nejedli? To musíte mezi Mariánkami a Vary zahnout hluboko do Slavkovského lesa do osady Kladská, kde není signál, ale jen několik nádherných chaloupek v alpském stylu z konce 19. století.
Mariánské Lázně, Karlovarský kraj