Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Muzeum Velké Meziříčí

Muzeum Velké Meziříčí

Památky
Muzeum ve Velkém Meziříčí sídlí v prostorách stejnojmenného zámku. Návštěvníci zde mohou vidět přírodovědné a historické sbírky převážně regionálního charakteru. Těšit se ale můžete i na přechodné výstavy.
Vznik Muzea Velké Meziříčí se váže k roku 1893, kdy se ve městě konala všeobecná krajská výstava. Na výstavu bylo soustředěno velké množství předmětů, které se staly základem muzea. Sbírky byly v pozdějších letech doplněny o přírodniny, zvláště minerály, vycpaniny a mořskou faunu. Po roce 1948 se muzeum z radnice přemístilo do zámku a sbírky byly rozšířeny o zámecký mobiliář.

V roce 1980 byla zpřístupněna expozice D1 + D2, které mapovala historii a vývoj pozemních komunikací. V té době také muzeum změnilo svůj název na Muzeum silnic a dálnic. V této menší části muzea získají návštěvníci informace týkající se vývoje komunikací od středověkých zemských stezek přes císařské silnice až po současné dálnice a rychlostní komunikace. Vystaveno je také několik desítek modelů mostů.

Na podzim roku 2002 přijalo název Muzeum Velké Meziříčí a začalo se soustředit na regionální historii. Kromě toho muzeum prezentuje historii města, významné rodáky či přírodovědné sbírky. Součástí prohlídky jsou i dobově zařízené zámecké interiéry.

Stálé expozice je doplněna o kubismus, resp. kolekci nábytku, jenž byla zhotovena roku 1913 pražským družstvem Artěl podle návrhu architekta Pavla Janáka.

Kromě vystavovací činnosti se instituce věnuje také službám pro veřejnost v odborné muzejní knihovně, provádí po městě, pořádá krátkodobé i dlouhodobé výstavy a další kulturní a společenské akce.
Celý popis
Naposledy změněno: 7. 6. 2019
9.4.
10.11.
Cesty do pravěku aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

Cesty do pravěku aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

Předklášteří, Jižní Morava
26.7.
27.7.
Polanka fest

Polanka fest

Třebíč, Vysočina
6.9.
7.9.
LétoFest Liberec 2019

LétoFest Liberec 2019

Liberec, Českolipsko a Jizerské hory
30.8.
31.8.
LétoFest Karlovy Vary 2019

LétoFest Karlovy Vary 2019

Karlovy Vary, Západočeské lázně

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Pod Zámkem

Hotel Pod Zámkem

Velké Meziříčí, Vysočina
Hotel U Bílého koníčka

Hotel U Bílého koníčka

Velké Meziříčí, Vysočina