Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Masarykovo muzeum v Hodoníně

Masarykovo muzeum v Hodoníně

Kultura
Tomáš Garrigue Masaryk je nejvýznamnějším hodonínským rodákem, proto zde byla vytvořena stálá expozice jemu věnovaná na území jeho rodiště. Není, jak by se dalo očekávat, v Masarykově rodném domku, protože byl zbořen již v 19. století, ale v prostorách barokního zámečku Masarykova muzea v Hodonín...

Během prohlídky si návštěvník může prohlédnout předměty vztahující se k Masarykovi nebo ke členům jeho rodiny, jako je například kovadlina z kovárny A. Beneše v Čejči, kde se mladý Tomáš Masaryk učil kovářem, klobouk, který byl součástí Masarykovy slavnostní poslanecké uniformy, replika Masarykova oblíbeného jezdeckého oděvu včetně jezdeckých bot a kufru, odlitek ruky paní Charlotty G. Masarykové od sochaře J. Štursy, ale také předměty dokreslující Masarykovu osobnost, jeho působení, dílo a dobu.

Obsahově hodnotnou součástí expozice jsou kopie nejrůznějších dokumentů, ať to jsou působivé zvětšeniny dokumentárních fotografií, pohlednice, karikatury, kresby či faksimile zajímavých rukopisů a tisků.

Cestu Masarykovým životem obohacují tři krátké audiovizuální programy a celý Masarykův život je shrnut v závěrečném 25minutovém filmu.

Zajímavou historii má ovšem i Masarykova socha v Hodoníně. Poprvé byla stržena v roce 1940. Na stejném místě a stejnou sochu Hodonínští postavili už v září roku 1945, ale za šest let musela pryč. A trochu kuriózní je, že se v Hodoníně, opět na stejném místě, objevila dva měsíce po okupaci v roce 1968 a v době normalizace tam vydržela devět let. Naposledy se odhalovala v roce 1990.

Masarykovo muzeum v Hodoníně
Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2008 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní výstava roku 2008 – za stálou expozici „Velkomoravské Mikulčice – Druhý kostel a sakrální architektura knížecího hradu“
 

Celý popis
Naposledy změněno: 30. 11. 2018
19.10.
3.2.
Máme republiku!

Máme republiku!

Hodonín, Jižní Morava
25.11.
3.2.
Pro Krista pána

Pro Krista pána

Kyjov, Jižní Morava
30.11.
13.1.
Zima na Slovácku

Zima na Slovácku

Břeclav, Jižní Morava
1.11.
31.3.
Zimní prohlídky zámku Lednice

Zimní prohlídky zámku Lednice

Lednice, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí