Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > Muzeum stáčení minerálních vod a minerálky Mattoni v Kyselce
Zdroj foto: Mattoni muzeum
Kultura

Muzeum stáčení minerálních vod a minerálky Mattoni v Kyselce

Muzeum v Löschnerově pavilonu je věnováno především historii stáčení minerálních vod v Kyselce, která sahá až do roku 1873. Expozice muzea se soustředí především na Heinricha Mattoniho, zakladatele tradice dnešní společnosti KMV a na historii samotné značky Mattoni.
Muzeum je umístěno v památkově chráněném objektu Löschnerova pavilonu, který byl postaven roku 1907.  Sloužil jako provozovna, v níž se stáčela stejnojmenná minerálka. Budova inspirovaná švýcarskou alpskou architekturou nese jméno po lékaři Dr. Josefu Löschnerovi, příteli zakladatele tradice stáčení minerálek v Kyselce Heinricha Mattoniho.

Expozice muzea se věnuje především historii stáčení minerálních vod v Kyselce a zejména Heinrichu Mattonimu, který zdejší minerální vodu proslavil. Dále se zde dozvíte o všech společnostech, které v různých historických epochách minerální vodu do lahví stáčely. Prohlédnete si řadu historických dokumentů a dobových reálií, jako jsou fotografie, certifikáty ochranných známek, obchodní korespondence, mapy, projekty realizovaných i nerealizovaných staveb či historické lahve. Mezi vzácné předměty, se kterými se veřejnost ještě neměla možnost seznámit, patří např. dvoudílná rukopisná historická kniha o rodině Mattoni, jenž získal při dražbě v Německu ředitel Karlovarských minerálních vod Alessandro Pasquale. V expozici muzea je zařazen i historický trezor firmy Mattoni AG nebo originál litinové orlice, původně umístěné na jedné z budov lázní, která se kdysi po pádu rozbila na cca 15 kousků a nyní byla odborným pasířem opravena.

Součástí muzea jsou ale i interaktivní výstavní předměty a moderní technologie, které zpestří návštěvu muzea zejména dětem. Další zajímavostí pro děti může být i animovaný film, který vznikl z reklamního leporela firmy Mattoni z 30. let 20. století. Nechybí ani rozsáhlá sbírka historických lahví, do nichž se stáčela karlovarská minerální voda v průběhu času. Stejně tak se můžete těšit na sbírku etiket, zdobící lahve Mattoni v minulosti i současnosti. Unikátem vztahujícím se k regionu je pak originální hodinový stroj z 16. století z věže kostela v Radošově, dnešní součást obce Kyselka. V budoucnu má v muzeu vzniknout rekonstrukce původního provozu, kdy se stáčela minerálka.
 

Novinky v expozici

V roce 2023 doplnily některé vzácné ertefakty sbírku kyseleckého muzea. Nejvzácnějším je výroční medaile Heinricha von Mattoniho z 1. března 1905 odkazující na 40 let jeho podnikání. V expozici přibyly originální historické láhve minerálky, replika stáčecího aparátu a originální vybavení stáčírny, která se v minulosti v Löschnerově pavilonu nacházela. Dalšími přírůstky jsou historické dokumenty a dobové reálie: fotografie, certifikáty ochranných známek, obchodní korespondence, mapy a projekty realizovaných i nerealizovaných staveb.


Jak se do muzea dostat

K Löschnerovu pavilonu vedou dvě cesty. Buď přímá z centra obce Kyselka, nebo se k muzeu mohou jeho návštěvníci vydat delší trasou po Mattoniho stezce Po stopách skřítků. Tři a půl kilometru dlouhá procházka vede původními promenádními místy a seznámí je s historií obce Kyselka i informacemi o lázních a jejich obnově. Od Mattoni Muzea vede také turistická trasa k rozhledně Bučina.

Aktuality

PortDeBras s Evou Škytovou

PortDeBras je cvičení založené na elegantním, jemném, plynulém a ženském pohybu. Zažijte napojení těla a mysli za doprovodu hudby.
Ostrov, Karlovarský kraj

Slovinsko, moje nová láska

Cestovatelská přednáška.
Ostrov, Karlovarský kraj

Co nám bere energii a jak s tím pracovat

Přednáška o osobním rozvoji.
Ostrov, Karlovarský kraj

PortDeBras s Evou Škytovou

PortDeBras je cvičení založené na elegantním, jemném, plynulém a ženském pohybu. Zažijte napojení těla a mysli za doprovodu hudby.
Ostrov, Karlovarský kraj

Cesty

Výstava obrazů.
Ostrov, Karlovarský kraj

PortDeBras s Evou Škytovou

PortDeBras je cvičení založené na elegantním, jemném, plynulém a ženském pohybu. Zažijte napojení těla a mysli za doprovodu hudby.
Ostrov, Karlovarský kraj

Ray Wilson & Band: Genesis Classic

Hosty koncertu jsou Michal Prokop & Framus Five a Kalandr a Revival Band.
Ostrov, Karlovarský kraj

Jelen

Jelen, Tereza Balonová, Kateřina Marie Tichá.
Ostrov, Karlovarský kraj

Mattoniho stezka Po stopách skřítků

Šestnáct zábavných a poučných zastavení čeká návštěvníky nově vybudované tříkilometrové naučné stezky v Kyselce u Karlových Varů. Mattoniho stezka “Po stopách skřítků“ poskytne návštěvníkům informace o historii Kyselky i o budovách bývalých lázní, které prochází stavební obnovou.
Kyselka, Karlovarský kraj

Mattoniho lázně Kyselka

Kyselka leží 11 kilometrů severovýchodně od Karlových Varů v úzkém lesnatém údolí řeky Ohře v nadmořské výšce 340 metrů. První zmínku o tzv. Bukové kyselce lze nalézt ve druhém vydání balnelogického spisu Dr. W. Payera z roku 1522. Největší rozkvět zažily lázně za Heinricha Mattoniho.
Kyselka, Karlovarský kraj

Jindřichovo sedátko v Kyselce

Ve svahu nad pavilonem Ottova pramene bylo upraveno odpočívadlo nazvané Jindřichovo sedátko (Heinrich-sitz), pojmenované podle samotného vlastníka a budovatele lázní v Kyselce, Heinricha Mattoniho.
Kyselka, Karlovarský kraj

Kolonáda v Kyselce

Empírovou kolonádu nechal postavil Heinrich K. Mattoni v době největšího rozmachu místních lázní.
Kyselka, Karlovarský kraj

Mattoniho vodopád u Kyselky

Mattoniho vodopád naleznete v parku bývalých lázních Kyselka. Jedná se o umělou kaskádu, kterou si nechal za svou vilou postavit na začátku 19. století Jindřich Mattoni. Voda z Mattoniho pramene stéká vedle bývalé restaurace na začátku lázeňského areálu a odtéká pod silnicí do Ohře.
Kyselka, Karlovarský kraj

Mattoniho rozhledna na Bučině u Kyselky

Nad Lázněmi Kyselka, v údolí Ohře pod vrcholem Bučiny v Doupovských horách se vypíná desetimetrová kamenná věž, kterou nechal postavit slavný podnikatel rodák Heinrich Mattoni roku 1880.
Kyselka, Karlovarský kraj

Naučná stezka Kyselka – Andělská hora

Naučná stezka propojuje historické město Andělská hora s bývalými lázněmi Kyselka. Má deset až osmnáct kilometrů, podle toho, ke kolika zajímavostem odbočíte.
Kyselka, Karlovarský kraj

Ohře – Vodáckou stezkou do Karlových Varů i Slavkovského lesa

Čtvrtá nejdelší řeka na našem území pramení v Bavorsku v přírodní rezervaci Smrčiny. Protéká historickou částí města Cheb a chebskou pánví pokračuje v meandrech až do Kynšperka nad Ohří. Ohře obtéká obloukem hrad Loket a vtéká do CHKO Slavkovský les.
Kyselka, Karlovarský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Vodácký kemp Vojkovice

Vodácké tábořiště Vojkovice se nachází na řece Ohře cca 14 km od Karlových Varů směrem na Klášterec nad Ohří na okraji obce Vojkovice.
Vojkovice, Karlovarský kraj

Hotel Sherwood

Hotel Sherwood se nachází v obci Vojkovice nad Ohří.
Vojkovice, Karlovarský kraj

Bistro Jakubov

V sezóně od dubna do konce září pro vás provozujeme rodinné bistro s domácími produkty
Vojkovice, Karlovarský kraj

Penzion Větrný vrch v Ostrově u Karlových Varů

Rodinný nově zrekonstruovaný penzion Větrný vrch se nachází v Ostrově, na úpatí Krušných hor. Je velmi dobře dostupný z Karlových Varů, Krušných hor a západočeských lázní.
Ostrov, Karlovarský kraj

Výletní kavárna Art café Větrný vrch

Kavárna v klidném prostřední na samotě cestou mezi Karlovými Vary a Božím Darem. Nabízíme domácí dezerty, kávu a točené pivo. K dispozici je pergola s venkovním grilem a dětské hřiště.
Ostrov, Karlovarský kraj

Hotel Hubertus Karlovy Vary

Hotel Hubertus nabízí ubytování v krásné lokalitě karlovarských lesů s výhledem na Ohři.
Karlovy Vary, Karlovarský kraj

Zeus Burgers & Wings

O chlup lepší fastfood a jeho pokračování v Ostrově. Božské burgery, ďábelská křídla, wrapy aneb tortilly... Prostě božské místo. Nyní ve spojení, dá se říci, mýtickém. Protože Zeus Burgers najdete v již, pro ostrovské občany známém, Pegasu.
Ostrov, Karlovarský kraj

Patisserie na Staráku

Dvojčata Michaela a Kateřina Černá mají v Ostrově malý espresso bar s vlastní cukrářskou výrobou. Podnik v podstatě převzaly po svých rodičích, kteří na stejné adrese provozovali Creperii. Ta úplně neprosperovala a když už to vypadalo na zavření, do hry vstoupily Míša s Katkou.
Ostrov, Karlovarský kraj