Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Muzeum středního Pootaví Strakonice

Muzeum středního Pootaví Strakonice

Kultura
Muzeum založené v roce 1894 spravuje stálé expozice v prostorách strakonického hradu a od roku 2008 také unikátní areál středověkého vodního mlýna v Hoslovicích. Vsoučasné době prochází muzeum rozsáhlou nekolikaletou rekonstrukcí. Otevřeny jsou jen některé expozice a věž Rumpál.
Muzeum středního Pootaví Strakonice je příspěvkovou organizací Jihočeského kraje a sídlí v areálu strakonického hradu, který vystavěl rod Bavorů ze Strakonic na soutoku řek Otavy a Volyňky v 1. čtvrtině 13. století. Areál hradu svou dochovalostí patří k nejstarším a nejrozsáhlejším v Čechách a v roce 1995 jej Ministerstvo kultury prohlásilo za národní kulturní památku.
 

Rekonstrukce muzea

Strakonické Muzeum středního Pootaví v současné době rekonstruuje objekty a renovuje a znova buduje jedinečné expozic dud a dudáctví, historie textilní výroby, zbraní a motocyklů značky ČZ a Suverénního řádu maltézských rytířů, se zajištěním návštěvnické infrastruktury, infrastruktury pro kulturní vyžití a technické zázemí muzea.

Součástí projektu je rovněž i záchrana poškozených unikátních nástěnných maleb ze 13. a 14. stol. v kapitulní síni a ambitech. V hradním paláci vzniknou po rekonstrukci dva nové sály s bezbariérovým vstupem, které budou určeny pro přednáškovou a edukační činnost muzea. Nové prostory bude mít i knihovna s badatelnou.

Rekonstrukce bude ukončena ke 30. 6. 2021. Během ní zůstává otevřena expozice dud, nová expozice "Němí svědci minulosti" v prostorách černé kuchyně a vyhlídková věž Rumpál.
 

Expozice muzea

Expozice muzea jsou umístěny v hradním paláci v jižní části hradu. V jedenácti sálech je návštěvníkům představena historie regionu od pravěku, přes středověk až po druhou polovinu 20. století. Mimořádné jsou expozice dud a dudáctví v Čechách, motocykly a další exponáty legendární značky ČZ či expozice připomínající Rožmberky a řád maltézských rytířů na Strakonicku. Lákadlem je taktéž vyhlídková hradní věž Rumpál, kapitulní síň s ambitem a dochovanými nástěnými malbami ze 14. - 15. století, nově zrekonstruovaná černá kuchyně a také národní kulturní památka středověkého vodního mlýna v Hoslovicích s funkčním mlecím zařízením a novou etnografickou expozicí Ze života šumavského Podlesí. Muzeum zajišťuje provoz této unikátně dochované technické památky od roku 2005 a pořádá v ní od dubna do října zajímavé kultruní a řemeslné akce s tradičním pečením chleba.
 

Expozice dud a dudáctví

V úvodní části expozice se seznámíte s nejrůznějšími druhy dud – ze Skotska, Arménie, Estonska i Španělska. Poslechnout si můžete také nejstarší zvukové záznamy dudácké hudby. Výstava nazvaná Dudy a dudáci v Čechách se věnuje vývoji dud od nejjednodušších píšťalek a frčáků po dmýchací a foukací dudy. Nejvzácnějším exponátem jsou bezpochyby čtyřhlasé moldánky z přelomu 18. a 19. století. Jádrem celé expozice je výběr řemeslně nejzdařilejších a nejzajímavějších dudáckých nástrojů pocházejících z časového rozmezí 2. poloviny 18. - 1. poloviny 20. století, které se zachovaly v některých českých muzeích. Mimo dudáctví lze ještě zhlédnout zajímavé „průmyslové expozice“: výrobu speciálního artiklu ze Strakonic – fézů a neméně slavnou Rozetku (Českou Zbrojovku – zbraně, jízdní kola a motocykly).

Výroba dud je velmi náročná. Dudař musí zvládnout různé řemeslné techniky jako například práci s plechem, dřevem, kůží, kostí a dalšími materiály. Každý nástroj reprezentuje zručnost svého tvůrce. Ve Strakonicích se pravidelně koncem srpna, jednou za dva roky, koná Mezinárodní dudácký festival, který zde oživuje dudáckou tradici.


Muzeum středního Pootaví ve Strakonicích
Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2007 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku 2007 – za obnovu středověkého vodního mlýna v Hoslovicích
2004 – III. místo v kategorii Muzejní publikace roku 2004 – za publikaci „Po stopách dudáků na Prácheňsku“
 
Celý popis
Naposledy změněno: 18. 1. 2019
20.8.
23.8.
Mezinárodní dudácký festival Strakonice 2020

Mezinárodní dudácký festival Strakonice 2020

Strakonice, Jižní Čechy
21.11.
30.4.
Včela - tajuplný výlet za sluncem

Včela - tajuplný výlet za sluncem

Písek, Jižní Čechy
1.1.
31.3.
Golem show a víkendové krmení krokodýlů

Golem show a víkendové krmení krokodýlů

Protivín, Jižní Čechy
1.1.
31.1.
Mláďata v Krokodýlí Zoo Protivín

Mláďata v Krokodýlí Zoo Protivín

Protivín, Jižní Čechy
Strakonický hrad

Strakonický hrad

Strakonice, Jižní Čechy
Hradní safari ve Strakonicích

Hradní safari ve Strakonicích

Strakonice, Jižní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace a bar Kalich

Restaurace a bar Kalich

Strakonice, Jižní Čechy
Měšťanský pivovar Dudák Strakonice

Měšťanský pivovar Dudák Strakonice

Strakonice, Jižní Čechy
Restaurace a hotel Splávek

Restaurace a hotel Splávek

Strakonice, Jižní Čechy