Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Mutěnické Búdy v Mutěnicích

Mutěnické Búdy v Mutěnicích

Gurmánská turistika
Mutěnické Búdy jsou sklepní lokalitou na okraji obce pod Mutěnskými vinohrady. Sklepy různého stáří i provedení obhospodařuje téměř 600 vinařských rodin. Najdete zde malebné sklepy našich dědů, ale i sklepy vybavené modernim zařízením, degustačními místnostmi a také pokoji skýtající ubytování.
Areál sklepů a búd začal vyrůstat pod Zárybnickými vinohrady za vesnicí od počátku 18. století. Sklepy se kopaly samostatně v několika řadách, přízemní búdy byly stavěny z dusané hlíny a ještě počátkem 20. století je kryla valbová střecha s došky, která přesahovala průčelí a byla podepřena dřevěnými sloupky. Vzniklo tak kryté zápraží pro posezení.

Typickým prvkem většiny Mutěnských sklepů je vstupní průčelí zvané "Žůdro" a tradiční malování slováckými ornamenty či škrabanými sgrafity. Oblíbenou zelenou barvou byla v Mutěnicích často natřena i výdřeva štítu, dveře a okna. Búda měla uvnitř jednu místnost, hliněnou podlahu a trámový strop, který býval podepřen roštem a sloupkem.

Na přelomu 19. a 20. století začala kolonie sklepních búd splývat s domky na Dolním konci a mnohé búdy byly přestavěny na obytné domy. K dalším renovacím a rozšiřování sklepů došlo ve 30. letech minulého století. Část lisoven byla při přestavbě opatřena žúdry a ostěním oken. Na búdě č. 300 tyto stavební prvky vyzdobil významný regionální umělec Jano Köhler.

Charakteristickým dekoračním prvkem mutěnického areálu jsou rostlinné a figurální motivy na žúdrech a průčelí sklepů. Na červenohnědém podkladu je v omítce vyškrabal místní lidový umělec Ján Lacko. Asi 500 sklepů dnes tvoří pitoreskní vinařskou dědinu s názvy ulic, hospodou i několika penziony. A přivítání hostů, zvláště těch, kteří putují po Mutěnické vinařské stezce směrem od Čejče, je stylové. Sklepní kolonii předchází působivá scenérie vinic rozložených na jižních svazích Zárybnické vinné hory.

Drtivá většina z tisíce vinařů v obci  jsou drobnými vinaři, hospodařícími na vinicích v průměrné velikosti 0,1-0,5 ha a produkující sudová vína. Několik vinařů se věnuje svým vinicím a sklepům na úrovní podnikání, zaměřují se na vína přívlastková, která lahvují.
Celý popis
Naposledy změněno: 26. 5. 2019
26.3.
31.5.
Výstava hudebních nástrojů

Výstava hudebních nástrojů

Dubňany, Jižní Morava
3.8.
Šardické sklepy dokořán

Šardické sklepy dokořán

Šardice, Jižní Morava
1.6.
Výstava vín Šardice

Výstava vín Šardice

Šardice, Jižní Morava
1.6.
Konference v rámci akce PIWI 2019

Konference v rámci akce PIWI 2019

Šardice, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí