Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Mlýnské kolo Velkopřevorského mlýna – největší vodní kolo v Evropě

Mlýnské kolo Velkopřevorského mlýna – největší vodní kolo v Evropě

Památky
Vodní kolo Velkopřevorského mlýna v Praze je největším dochovaným mlýnským kolem v Evropě. Kolo o průměru 8 metrů je již několikátou kopií původního mlýnského kola. To současné sestavil podle dobových dokumentů na začátku 90. let František Mikyska z Benešovska. K poslední výměně došlo roku 2018.
Velkopřevorský mlýn na Čertovce má největší vodní kolo v Evropě. V průměru měří osm metrů a váží kolem pěti tun. Velkopřevorský mlýn pocházející z 13. století se nachází na Malé Straně, na jednom z nejromantičtějších a nejtajuplnějších míst historické Prahy. Podle dobových dokumentů náležel kolem roku 1400 johanitskému konventu. Jednu dobu se mu říkávalo Štěpánský mlýn, to podle mlynáře Štěpána, který ho tehdy vlastnil.

V roce 1890 přestál mlýn velkou povodeň. Takové štěstí již neměl v roce 1938 při požáru, kdy shořela celá polovina kola. Po něm ho nechal další majitel Šebek opravit a zřídil v něm čistírnu peří. Opravené mlýnské kolo mu tak pohánělo čistící zařízení.
Za války byla většina mlýnů zapečetěna a nemlelo se, jedině načerno. Za Heydricha mlynářům hrozil trest smrti, pokud se přišlo na to, že melou načerno. A po válce byla většina mlýnů znárodněna a objekty chátraly. V roce 1950 se stalo z mlýna skladiště podniku Kovomat a poté v něm ještě sídlil vodácký oddíl Tesly Žižkov.

U mlýna se dnes nachází i stejnojmenná restaurace Velkopřevorský mlýn, kde si lze dát tradiční české jídlo, občerstvit se a přitom sledovat otáčející se mlýnské kolo.
Celý popis
Naposledy změněno: 20. 8. 2019
14.7.
22.9.
Letní kino ve Werichově vile

Letní kino ve Werichově vile

Praha 1, Praha
2.4.
1.1.
Mysterium věže

Mysterium věže

Praha 1, Praha
24.6.
30.9.
MEDAmbasadorka umění

MEDAmbasadorka umění

Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí