Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Malovaný sklep v Šatově

Malovaný sklep v Šatově

Gurmánská turistika
Vinný sklep vyzdobený plastickými malbami lidového umělce Maxmilliana Appeltauera je vyhloubený v pískovcovém svahu nad Šatovem. Víno se zde nikdy nevyrábělo ani neskladovalo. Pravděpodobně měl od počátku sloužit jako soukromá vinárna a místo k příjemnému posezení.
I když je Malovaný sklep sklepem vinným, víno se v něm kupodivu nikdy nevyrábělo ani neskladovalo. Pravděpodobně měl od počátku sloužit jako soukromá vinárna a místo k příjemnému posezení. Díky skvělé izolaci a výtečnému vínu z okolních vinic v něm bylo příjemně v kteroukoliv roční dobu a za jakéhokoliv počasí.
 
V podzemí je jakási podivuhodná říše mořských panen, trpaslíků a alpských krajinek. Obě strany hlavní chodby i stěny pěti přilehlých salonků totiž zdobí fantasticky barevné plastické obrazy, které tu vytvořil Maxmillian Appeltauer, šatovský rodák, pověstný výtvarným nadáním. Malovanému sklepu upsal svůj život – pracoval tu neděli co neděli plných šestatřicet let a nezastavilo jej ani zranění z druhé světové války, kdy přišel o ruku.

Sklípek provozuje společnost Chateau Šatov s.r.o., která v sousedním sklípku vyrábí vína ze Šatova a nejbližšího okolí. Vinařství obhospodařuje 1,7 ha mladých vinic. Těžiště odrůdové skladby spočívá na Veltlínském zeleném, Ryzlinku rýnském, Sauvignonu a burgundských odrůdách. Vinohradníkem i sklepmistrem v jedné osobě je Tomáš Plocr, abslovent MZLU v oboru vinohradnictví a vinařství. Při výrobě přistupuje k hroznům co nejšetrněji, reduktivní metodou v nerezu a částečně též v barikových sudech a s co možná minimálními zásahy.

V rámci prohlídky mohou jednotlivci i skupiny ochutnat vína Chateau Šatov. Řízené degustace jsou pak možné po dohodě pro menší skupiny do patnácti osob.
Celý popis
Naposledy změněno: 15. 9. 2019
26.10.
Vrbovecké vinobraní 2019

Vrbovecké vinobraní 2019

Vrbovec, Jižní Morava
27.9.
28.9.
Burčákfest 2019 Loucký klášter Znojmo

Burčákfest 2019 Loucký klášter Znojmo

Znojmo, Jižní Morava
1.12.
22.12.
Znojemský advent 2019

Znojemský advent 2019

Znojmo, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí