Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Lomnice nad Popelkou - Městské muzeum a galerie

Lomnice nad Popelkou - Městské muzeum a galerie

Kultura
Muzeum může návštěvníkům nabídnout několik stálých expozic, vedle historie města i etnografické oddělení, mineralogickou a zoologickou expozici, výstavní prostory, reprezentační místnosti původních majitelů rodiny Šlechtů, Památník Jaroslava Seiferta a galerii oblastních výtvarníků.
Páteř muzea tvoří výstavní síň, koncipovaná jako víceúčelová místnost, kde probíhají nejenom vernisáže, ale i přednášky, besedy, koncerty, audiovizuální večery a jiné kulturní akce. V průčelí této haly je umístěna bronzová plastika od sochaře J.V. Myslbeka z roku 1885, představující jednoho z nejvýznamnějších členů Šlechtova rodu, MUDr. Antonína Šlechtu, rytíře Sedmihorského, zakladatele prvních vodoléčebných lázní v Čechách – Lázní Sedmihorky u Turnova. Na protější straně visí pamětní deska věnovaná říšskému poslanci a starostovi města Josefu Doležalovi, původně umístěná na průčelí bývalého Hotelu Doležal.  V hale se dále nachází ještě několik dalších solitérně umístěných artefaktů z některých zrušených objektů, tvořící zárodek lapidária.

V národopisném oddělení je prezentována rekonstrukce vzhledu interiéru usedlosti, tak jak v Podkrkonoší, zhruba v polovině minulého století, vypadala. Na stěně visí kolekce podmaleb z přelomu 18. a 19. století s výjevy ze života a utrpení světců. Vedle malovaných truhel, skříní a postele s nebesy z poloviny 18. století návštěvníky jistě zaujme i rychtářský stůl ze Želech, vyrobený roku 1698.

Ze stejného období pocházejí některé další vystavené předměty – takzvaná žitavská fajáns, prkno na praní prádla, slánka a hodiny. Zmíněné exponáty byly vystaveny na Národopisné výstavě v Praze v roce 1895. Součástí expozice je vedle několika polychromovaných lidových plastik i největší dochovaný tkalcovský stav v bývalém Východočeském kraji z roku 1900 a stroj na sekání perlí tzv. klemprda.

Základem mineralogické expozice je od roku 1899 sbírka profesora Jana Bendy doplněná o pozdější nálezy místních sběratelů. Všechny vystavené předměty se vztahují výhradně k oblasti Lomnicka, výjimku tvoří jen soubor kostí mamuta pocházející z Předmostí u Přerova a brazilské minerály rubelit a kyanit – dary lomnického rodáka Prof. Zdeňka Johana žijícího ve Francii, významného mineraloga světového formátu.

K přírodovědné části muzea se řadí i zoologická expozice s ukázkou části fauny Českého ráje a Podkrkonoší.

V roce 1998 vznikla expozice věnovaná historii Lomnice nad Popelkou. Zde, na ploše čtyřiceti metrů čtverečních, se nacházejí ukázky archeologických nálezů z pravěku, středověku i novověku. Expozice obsahuje i první dochovanou zprávu o Lomnici nad Popelkou vztahující se k městskému znaku.
Celý popis
Naposledy změněno: 20. 5. 2019
15.11.
18.11.
Za posledním puchýřem 2019

Za posledním puchýřem 2019

Olomouc, Střední Morava a Jeseníky
23.3.
31.10.
Hra Čertova mřížka s robotem Čendou na Troskách

Hra Čertova mřížka s robotem Čendou na Troskách

Troskovice, Český ráj
22.6.
15.9.
Čertovský mariáš aneb čerti na hracích kartách

Čertovský mariáš aneb čerti na hracích kartách

Nová Paka, Český ráj
22.6.
15.9.
Kouzlo dřevěné hračky

Kouzlo dřevěné hračky

Nová Paka, Český ráj
Kostel sv.  Mikuláše z Bari

Kostel sv. Mikuláše z Bari

Lomnice nad Popelkou, Český ráj
Tylovo divadlo v Lomnici nad Popelkou

Tylovo divadlo v Lomnici nad Popelkou

Lomnice nad Popelkou, Český ráj

Ubytování a restaurace v okolí

Malebný barokní zámek Jičíněves

Malebný barokní zámek Jičíněves

Jičíněves, Český ráj
Restaurace a music club  Březka

Restaurace a music club Březka

Libuň, Český ráj
Hotel Prostřední Mlýn

Hotel Prostřední Mlýn

Dílce, Český ráj