Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Kostel sv. Vavřince v Putimi

Kostel sv. Vavřince v Putimi

Památky
V místech, kde se dnes kostel sv. Vavřince nachází, byla v 11. století postavena kaple, jež byla nejdříve zasvěcena sv. Petru a později Nanebevzetí Panny Marie. V průběhu let byla kaple dostavována, až došlo k její přeměně na kostel, který byl později zasvěcen sv. Vavřinci, jáhnu a mučedníkovi.
Kostel sv. Vavřince je dominantou obce Putim, která se nachází v krásné krajině Jižních Čech, jen pár kilometrů od města Písek. Kostel má dvě lodi – severní ze 14. století a jižní, která je o století mladší. Každá z nich má vlastní střechu a původně měla i vlastní vchod. Vchod do severní lodi byl v roce 1988 z bezpečnostních důvodů zazděn, ale zůstal z vnější strany kostela patrný. Střechy lodí byly původně výškově velmi nesouměrné, ale v roce 1834 došlo k jejich sjednocení.

K vnitřnímu vybavení kostela neodmyslitelně patří varhany, které nesou letopočet 1799 a jejich obsluha byla až do roku 1950 ruční. Pod dlažbou kostela je hrobka rytířů, pánů Radkovců z Drahonic, a hroby rodu Vrábských z Mladějovic a Švamberků z Kestřan.

V kostele je pochováno také několik kněží a učitelů. Náhrobní kameny jmenovaných rodů byly v roce 1902 vyzvednuty a přemístěny na vnější jižní stranu kostela. Nešlo však o nejšťastnější řešení, protože kameny byly poškozovány povětrnostními vlivy. Později bylo proto 14 kamenů z bílého mramoru a žuly pocházejících ze 16. – 18. století přemístěno na vnitřní zeď severní lodi kostela a přilehlé zdi. V kostele se nacházejí dva oltáře – hlavní oltář sv. Vavřince a oltář Panny Marie. Hřbitov rozkládající se kolem kostela je pravděpodobně tak starý jako obec sama, tedy starší než kostel.

kostele sv. Vavřince se konají každou neděli od 8:30 hodin mše svaté.
Celý popis
Naposledy změněno: 13. 9. 2019
1.1.
31.12.
Exkurze do Jitexu

Exkurze do Jitexu

Písek, Jižní Čechy
10.5.
29.9.
Góóól - Hrdinové české kopané

Góóól - Hrdinové české kopané

Písek, Jižní Čechy
12.4.
15.11.
Farmářské trhy Strakonice

Farmářské trhy Strakonice

Strakonice, Jižní Čechy
Horní tvrz Kestřany

Horní tvrz Kestřany

Kestřany, Jižní Čechy
Golf Resort Písek

Golf Resort Písek

Kestřany, Jižní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí