Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Kaplička sv. Urbana a rozhledna Dalibor v Zaječí

Kaplička sv. Urbana a rozhledna Dalibor v Zaječí

Památky
Rozhledna s kapličkou se nacházejí na jihozápadě obce Zaječí, na zalesněném kopečku Kalvárie (262 m.n.m.), nad Vinařstvím „U kapličky“.
Kaplička sv. Urbana a rozhledna Dalibor stojí na kopci Kalvárie (262 m n.m.) u obce Zaječí. Obě stavby vystavěli majitelé vinařství U kapličky, kde se stavby nacházejí. Nejprve byla roku 2007 postavena kaplička, následně v roce 2012 rozhledna, která je vysoká 11 metrů a na ochoz vedou strmé ocelové schody. Z vrcholu lze spatřit siluetu Pálavy, okolní vinařské obce, Lednicko-valtický areál, Bílé Karpaty, a také do Rakouska a na Slovensko. Rozhledna je otevřená volně po celý rok.
 
kapličce je dřevěná socha sv. Urbana - patrona vinařů. Podle legendy se před pronásledovateli ukryl ve vinici a tím si zachránil život. Zdejší sochu udělal lidový řezbář Jaroslav Buncko. Původně měla stát v rakouské Kremži, kde ji chtěl mít místní vinař na vinohradě. Sošku zaplatil, ale pak zemřel a potomci o ni neměli zájem. A tak se dnes sv. Urban dívá na věž kostela a za ní na hrad na Pálavě.
 
Mezi kapličkou a rozhlednou najdete lavičky se stoly k posezení se sklenkou vína. Dojít se sem dá po žluté značce ze Zaječí, kdo pojede autem můžete dojet k vinařství vinařství U kapličky, odkud je to už jen pár metrů.
Celý popis
Naposledy změněno: 3. 6. 2019
30.3.
14.7.
Rozkvetlý archeopark

Rozkvetlý archeopark

Pavlov, Jižní Morava
31.5.
8.9.
Léto otevřených sklepů v Pavlově

Léto otevřených sklepů v Pavlově

Pavlov, Jižní Morava
1.5.
27.10.
Písečný svět v Lednici

Písečný svět v Lednici

Lednice, Jižní Morava
27.4.
14.9.
Běhej lesy 2019

Běhej lesy 2019

Sněžné, Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí