Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > 21 - Jednadvacítka aneb Zlínský mrakodrap

21 - Jednadvacítka aneb Zlínský mrakodrap

Památky
Správní budova číslo 21 Baťových závodů, dokončená roku 1938 dle projektu V. Karfíka, byla jednou z prvních výškových staveb v Evropě. Raritou, kterou jinde v Česku nespatříte, je výtah a zároveň kancelář šéfa firmy Baťa o rozměrech 6 x 6 m s umývadlem a klimatizací.
Stavba je malým technologickým zázrakem a dokladem progresivity Baťů ve Zlíně. Samozřejmostí je potrubní pošta či podlahové zásuvky elektrického proudu a telefonu v každém čtverci 3 × 3 metry. Celé pojetí stavby prokázalo v průběhu let vysokou užitnou i estetickou hodnotu a variabilitu využití. Ne nadarmo je dnes toto vrcholné Karfíkovo dílo významnou kulturní památkou období funkcionalismu. Skelet budovy postavilo 40 dělníků za 160 dnů. Za deset dnů jedna etáž!

Sedmnáctipodlažní budova je vysoká 77,5 metrů. Každé podlaží bylo velkoprostorovou kanceláří pro 200 lidí; obslužné prostory (výtahy, schodiště, WC, klima-tizace) byly vyčleněny mimo hlavní prostor. Již v době postavení byla plně klimatizována a měla páternoster. Samozřejmostí byla potrubní pošta či podlahové zásuvky elektrického proudu. Po rekonstrukci zde sídlí Krajský úřad a Finanční úřad.

Výtah - kancelář šéfa - je dodnes plně funkční a je možné se v něm po domluvě s Muzeem jihovýchodní Moravy svézt. Na střeše je kavárna a volně přístupná terasa s venkovním posezením, odkud je exkluzivní výhled na "baťovské" centrum města i továrnu. V 8. poschodí je pak expozice o historii firmy Baťa a satelitních městech.

V Jednadvacítce se  konají různé příležitostné výstavy.
 

Rekonstrukce a rozšíření stávajících expozic 2018 - 2019

Rekonstrukce se týká expozic ve 2. etáži, Baťova výtahu a 8. etáže. V expozici ve 2. etáži bude provedena celková rehabilitace interiéru a mobiliáře, stejně jako úprava fotografických a textových panelů. Pro projekci v čele expozice bude v češtině a angličtině vytvořen nový profilový film o budově, městu a osobnostech, které je vytvářely.

V 8. etáži se uskuteční restaurátorská obnova poškozených částí interiéru a nové busty Jana Antonína Bati.

Prohlídková trasa po terase v 16. etáži nově povede po okruhu, a to díky zprůchodnění dnešní šatny vedle zasedací místnosti zastupitelstva, čímž se zpřístupní i pohled do strojovny vozíku na údržbu fasády, tzv. kočky, která je atraktivní technickou zajímavostí. Vyhlídka na terase bude doplněna několika dalekohledy. Provedení dalekohledů bude v návaznosti na téma nové expozice Amerika ve Zlíně typově stejné jako u dalekohledů na amerických mrakodrapech. Hlavním exponátem a didaktickým prvkem terasy bude model města Zlína – výtvarné dílo z litého bronzu, které bude znázorňovat podobu města ve 40. letech minulého století, tedy ve vrcholném baťovském období.

Veškeré práce v budově by měly být dokončeny do poloviny roku 2019.
Celý popis
Naposledy změněno: 25. 5. 2019
24.5.
26.5.
Neboj, neboj! – dobrodružná cesta za strachem

Neboj, neboj! – dobrodružná cesta za strachem

Zlín, Východní Morava
7.3.
16.6.
Škola vaření v Bistrotéce Valachy

Škola vaření v Bistrotéce Valachy

Zlín, Východní Morava
24.5.
1.6.
Zlín Film Festival 2019

Zlín Film Festival 2019

Zlín, Východní Morava
14.5.
30.5.
Kinematovlak 2018

Kinematovlak 2018

Zlín, Východní Morava

Ubytování a restaurace v okolí