Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > In-line trasa Váté písky - skvělé bruslení na Moravské Sahaře

In-line trasa Váté písky - skvělé bruslení na Moravské Sahaře

Letní sporty
Široká a málo frekventovaná stezka s hladkým asfaltem prochází řídkým borovicovým lesem a vede z Bzence-Přívozu do Ratíškovic 8 kilometrů krajinou Vátých písků. Přírodní úkaz na Hodonínsku tvoří pás písečných dun a přesypů o několika kilometrech podél staré Baťovy železniční trati na přepravu uhlí.

Jedna z nejlepších stezek pro in-line bruslení na jižní Moravě leží v lesích kousek za Bzencem, v chráněné oblasti Váté písky. Začíná nedaleko železniční zastávky Bzenec-přívoz a vede k silničce spojující Ratíškovice s Rohatcem. Trasa vede lesem po rovině a hladkém asfaltu, cesta je dostatečně široká. Místo je vhodné pro fitness, rodinné výlety, ale i pro rychlou jízdu. Celá in-line trasa měří asi 8 km.

Ke stezce se nejlépe dostanete po silnici z Bzence směrem na Strážnici. Asi 200 m před železničním mostem u obce Bzenec-přívoz odbočte doprava na pěkně vyasfaltovanou cestu a po dalších cca 200 m přijedete k místu, na kterém můžete auto zanechat. Vlastní začátek trasy se nalézá ještě o 700 m dále směrem k jihu po nekvalitní cestě, která vás dovede k pile a nádraží. Tam zabočte vpravo a přes pilu či nádraží se dostanete k lesu, kde stezku naleznete.

Váté písky jsou jedinečným biotopem, který se rozkládá mezi železničními stanicemi Rohatec a Bzenec-Přívoz. Často se mu přezdívá Moravská Sahara. Nachází se pouze podél železniční trati v délce 5,5 km a jeho nejširší část měří kolem 60 m. Borové lesy, vysázené do původních dubových porostů koncem 19. století, spoutaly zdejší pohyblivé písečné přesypy, které ohrožovaly i okolní pole.

Nejvýznamnější lokality pískomilného rostlinstva a živočišstva v celé republice leží právě tady. Žije zde i řada ptačích druhů (např. lelek lesní, dudek chocholatý nebo skřivan lesní). V řídké vegetaci roste bohatství suchomilných mechorostů a lišejníků. Byla zde zjištěna také řada vzácných druhů střevlíkovitých brouků, bohatá je fauna blanokřídlých, zejména kutilek, žahalek a včel. Je možné zde zahlédnout kudlanku nábožnou a několik desítek druhů pavouků.

Celý popis
Naposledy změněno: 24. 5. 2019
27.6.
30.6.
Mezinárodní folklorní festival Strážnice 2019

Mezinárodní folklorní festival Strážnice 2019

Strážnice, Jižní Morava
26.3.
31.5.
Výstava hudebních nástrojů

Výstava hudebních nástrojů

Dubňany, Jižní Morava
6.5.
14.7.
Baví nás časopisy pro děti - výstava

Baví nás časopisy pro děti - výstava

Kyjov, Jižní Morava
Strážnická vinařská stezka

Strážnická vinařská stezka

Blatnice pod Svatým Antonínkem, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí