Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Expozice Muzea jihovýchodní Moravy

Expozice Muzea jihovýchodní Moravy

Kultura
Muzeum jihovýchodní Moravy sídlící ve 14. budově v bývalém továrním areálu firmy Baťa představuje ve svých expozicích historii obuvi, historii firmy Baťa, historii zlínských filmů a cestovatelství. Další expozice muzea jsou na hradě Malenovice, v Luhačovicích a v památníku Ploština.
Muzeum jihovýchodní Moravy sídlí ve 14. budově v bývalém továrním areálu firmy Baťa, která je součástí 14|15 Baťova institutu. V expozici jsou začleněna 3 velká témata: Historická obuv a produkce firmy Baťa, Film a Cestovatelství.

Významným exponátem v části cestovatelství je replika Tatra 87 Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda, se kterou cestovatelé absolvovali svou první cestu. Expozice cestovatelství byla rozšířena také o prezentaci fondu dalších cestovatelů: Stanislava Škuliny, Heleny Šťastné a Eduarda Ingriše. Stejně tak expozici filmu doplnila i ukázka současné animované tvorby - třeba trojrozměrná scéna z večerníčkového seriálu Krysáci. Postavit papírový baťovský domek, zahrát si na studenta Baťovy školy práce nebo orazit píchačku, to vše si můžete sami vyzkoušet.

V 5. poschodí 14. budovy se nachází expozice rodáka předbaťovského Zlínska a významné české osobnosti druhé poloviny 19. století Františka Bartoše, vynikajícího pedagoga, etnografa, folkloristy i dialektologa. První část expozice představuje život a dílo Františka Bartoše, druhá část, nazvaná Bartošova herna, vychází z průkopnické části jeho díla – dětského folklóru.

Další expozice muzea jsou umístněny v prostorách malenovického hradu (expozice se zde věnují archeologickým nálezům z regionu, geologickým, přírodovědným a historickým tématům). Muzeum luhačovického Zálesí v Luhačovicích představuje unikátní sbírku dokladů tradiční lidové kultury regionu Zálesí, ve kterém se prolínají vlivy Valašska, Slovácka a Hané. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně spravuje také Národní kulturní památník Ploština.

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně
Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2013 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní výstava roku 2013 – za stálou expozici „Princip Baťa. Dnes fantazie, zítra skutečnost“
2013 – II. místo v kategorii Muzejní počin roku 2013 – za projekt „14|15 Baťův institut“, ve spolupráci se Zlínským krajem a Krajskou galerií výtvarného umění ve Zlíně
Celý popis
Naposledy změněno: 19. 9. 2019
1.7.
12.11.
Škola vaření v Bistrotéce Valachy

Škola vaření v Bistrotéce Valachy

Zlín, Východní Morava
1.8.
31.10.
Výstava soch ve sklepení hradu Malenovice

Výstava soch ve sklepení hradu Malenovice

Zlín, Východní Morava
1.4.
31.10.
1. dřevěná zoo

1. dřevěná zoo

Ostrata, Východní Morava

Ubytování a restaurace v okolí