Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Dům U Tří pštrosů - první pražská "kafírna"

Dům U Tří pštrosů - první pražská "kafírna"

Gurmánská turistika
Pod mosteckou věží na Malostranské straně Karlova mostu stojí krásný renesanční dům U Tří pštrosů, nazvaný podle domovního znamení na průčelí, kde jsou vymalování tři velcí pštrosi. Na počátku 18. století zde vznikla první pražská kavárna.
Dům u ústí Karlova mostu na Malou Stranu byl postaven roku 1585 a o pár let později jej získal Jan Fux, obchodník se pštrosími pery - tehdy módní novinkou. Dům dal přestavět a roku 1606 jej vyzdobil freskami s motivy pštrosích per a pštrosů jako domovní znamení. Jan Fux zdobil dámské klobouky či koňské postroje těmito vzácnými pery, vyráběl z nich vějíře a jiné ozdoby, které jako módní návrhář sám navrhoval. Jako výrobce ozdob zásoboval hlavně kavalíry z proslulého dvora Rudolfa II., kteří za vlající pštrosí pera na baretech a kloboukách, byli ochotni dávat úctyhodné částky.

V roce 1648 dům urtpěl při obléhání Prahy Švédy a při následné opravě pak bylo roku 1657 přistavěno pražským stavitelem Cyrilem Geerem barokní horní patro. Z té doby je také v přízemí malovaný trámový strop. V roce 1714 získal dům arménský obchodník Deodatus Damajan a zřídil si zde "kafírnu" (jak se tehdy říkalo), první na Malé Straně a v Praze vůbec. Georgius Deodatus zpočátku chodil po Praze v orientálním kaftanu, širokých kalhotách, ve střevících se zdviženými špičkami a nabízel kávu přímo na ulici. Na turbanu měl zvláštní podnos a na něm džbánek s kávou. Nápoj ohříval na pánvi s uhlím. Kávu, nedaleko Karlova mostu, vařil a prodával až do své smrti v roce 1730, kdy ho odnesli v rakvi přímo z podniku. Později zde bývala restaurace a při generální opravě v 70. letech 20. století prošel dům rekonstrukcí a byl upraven na luxusní hotel s restaurací.

I v dnešní době slouží dům "U tří pštrosů" všem návštěvníkům Prahy. Pokoje s malovanými dřevěnými renesančními stropy a pohodlným zařízením jsou vždy připraveny vlídně přijmout návštěvníky. Všechny pokoje jsou standardně vybaveny barevnou TV, se satelitním příjmem, telefonem s přímou volbou a minibarem. Devět pokojů má původní dřevěné renesanční stopy. Jedenáct pokojů má přímý výhled na Karlův most.
Celý popis
Naposledy změněno: 14. 7. 2019
14.7.
22.9.
Letní kino ve Werichově vile

Letní kino ve Werichově vile

Praha 1, Praha
2.4.
1.1.
Mysterium věže

Mysterium věže

Praha 1, Praha
24.6.
30.9.
MEDAmbasadorka umění

MEDAmbasadorka umění

Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí