Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Cikánská slať - jedno z nejcennějších míst šumavského parku

Cikánská slať - jedno z nejcennějších míst šumavského parku

Příroda
Cikánská slať je vrchovištní rašeliniště v Národním parku Šumava asi 2 km jihozápadně od obce Modrava, na jižním svahu Modravské hory v nadmořské výšce 1103 m.
Cikánská slať je vrchovištní rašeliniště protáhlého tvaru směru východ-západ v půli zúžené. Nachází se v 1080 m n. m. na úpatí Modravské hory. Cikánská slať byla dřívějšími zásahy odvodněna, takže je nyní v průběhu revitalizace slatě, tzn. snaha zavodnit a obnovit slať.
 
Porostem jsou smrky, kleč, rašeliníky, suchopýr pochvatý, vřes obecný, vlochyně, klikva, kyhanka sivolistá, ostřice, rosnatka okrouhlolistá. Rozloha je asi 102,01 ha, odhadovaná zásoba rašeliny 1 341 000 m3, maximální mocnost 620 cm, uprostřed se nachází několik malých jezírek. Celé území se nachází v první zóně NP Šumava, kde je možný pohyb pouze po značených chodnících.
 
Vyznavači šumavské turistiky mohou vyrazit k jedněm z nejcennějších míst šumavského parku i v zimě, a to na sněžnicích. Z Modravy je otevřena cesta na Březník přes Cikánskou slať a kolem Trampusova křížku. Více než sedmikilometrová trasa s poměrně příkrým stoupáním je spíše pro fyzicky zdatnější  turisty a dobrodruhy, zároveň je to možnost užít si divoké Šumavy plnou náručí.
Celý popis
Naposledy změněno: 21. 5. 2019
20.4.
31.12.
Šaty ze šatníku kněžny Káči

Šaty ze šatníku kněžny Káči

Sušice, Šumava
6.5.
29.9.
Výstava Na plný plyn

Výstava Na plný plyn

Sušice, Šumava
27.4.
28.12.
Pečení chleba v obecní peci v Lenoře

Pečení chleba v obecní peci v Lenoře

Lenora, Šumava

Ubytování a restaurace v okolí