Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > CHKO Bílé Karpaty - louky plné orchidejí

CHKO Bílé Karpaty - louky plné orchidejí

Příroda
Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty byla zřízena dne 3.11. 1980 na území okresů Hodonín, Uherské Hradiště a Gottwaldov (dnes Zlín). Bílé Karpaty patří díky rozsáhlým loukám k nejcennějším lučním biotopům Evropy a jsou studijní plochou světového významu.
Bílé Karpaty, jež se rozkládají na území Hodonínska, Uherskohradišťska a Zlínska, se mají čím chlubit. Najdete tu unikátní přírodu, malebnou krajinu, množství památek a dochovaných lidových obyčejů, spoustu možností pro strávení letní i zimní dovolené. Jedná se o bilaterální CHKO se Slovenskem, na českém území o délce 70 km. Z cenných lokalit jsou zde např. přírodní rezervace Čertoryje či Jazevčí. Bílé Karpaty představují mimořádnou oblast mezi našimi velkoplošnými chráněnými územími především proto, že jsou nejvyšším pohořím jihozápadního okraje vlastního karpatského horského systému. Nejvyšším vrcholem je Velká Javořina (970 m).

Celá oblast byla po mnoho staletí kultivována člověkem. Dochovaly se zde mimořádně cenné přírodní hodnoty. Pro tyto přírodní a krajinné kvality byly Bílé Karpaty v rámci programu Člověk a biosféra (MAB) organizace UNESCO dne 15.4.1996 zařazeny mezi evropské biosférické rezervace. Význam tohoto území dokazuje i udělení Evropského diplomu pro chráněná území v roce 2000. Bílé Karpaty jsou územím s nejvyšší pestrostí a početností zastoupení orchidejí ve střední Evropě. Najdete zde tisíce hektarů jedinečných květnatých luk s roztroušenými dřevinami, s vysokým zastoupením kriticky ohrožených druhů rostlin. Dalším neméně cenným prvkem jsou rozsáhlé lesní komplexy v centrální a severní části pohoří z celou řadou typických prvků karpatské květeny i fauny.

Z nejznámějších památek připomeňme například kuželovský větrný mlýn, novogotický zámek Nový Světlov v Bojkovicích, památky lidové architektury na Horňácku a Uherskobrodsku, stavby Dušana Jurkoviče v Luhačovicích, nebo zříceninu románského hradu v Brumově. Krásy strážnické části Bílých Karpat můžete poznat při putování po naučné stezce Šumárnická, která vybíhá ze Strážnice směrem na Horňácko. Tady u obce Javorník se nachází další cenná luční rezervace Jazevčí. Z Velké nad Veličkou vede další naučná stezka - Javořinská, která pokračuje do uherskobrodské části Karpat až na Velkou Javořinu. Cykloturisté mohou projet dálkovou Beskydsko-karpatskou magistrálu nebo zvolit některou z regionálních tras.
Celý popis
Naposledy změněno: 30. 11. 2018
1.12.
5.1.
Výstava Betlémů na zlínském zámku

Výstava Betlémů na zlínském zámku

Zlín, Východní Morava
28.9.
23.12.
Vánoční výstava v Galerii Mariette ve Vizovicích

Vánoční výstava v Galerii Mariette ve Vizovicích

Vizovice, Východní Morava
1.1.
31.12.
Orbis Pictus Play Zlín

Orbis Pictus Play Zlín

Zlín, Východní Morava

Ubytování a restaurace v okolí

Apartmány Eden v Luhačovicích

Apartmány Eden v Luhačovicích

Luhačovice, Východní Morava
Lázeňský hotel Krystal v Luhačovicích

Lázeňský hotel Krystal v Luhačovicích

Luhačovice, Východní Morava
Spa & Wellness hotel Alexandria Luhačovice

Spa & Wellness hotel Alexandria Luhačovice

Luhačovice, Východní Morava