Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Jarošův mlýn - kouzlo mlynářského řemesla

Jarošův mlýn - kouzlo mlynářského řemesla

Kultura
Ve Veverské Bítýšce máte příležitost navštívit mlýn, kde si můžete projít i taková místa, která jsou za provozu z hygienických a bezpečnostních důvodů návštěvám nepřístupná.
Na levém břehu Bílého potoka ve Veverské Bítýšce stojí vodní Jarošův válcový mlýn, který nyní už sice obilí nemele, ale dál jako kulturní památka a Muzeum řemesla mlynářského šíří zašlou slávu tradičního starého řemesla. Uslyšíte o tom, jak se ze vstupní suroviny - obilného zrna - vyrobí mouka hladká, polohrubá, hrubá, krupička, krupice, oddělí se otruby a klíčky, nežádoucí příměsi, plevel, jak se ve mlýně dříve žilo. Prohlédnete si však celou budovu mlýna, stroje potřebné ke zpracování jednotlivých produktů vodní náhon se stavidlem.

Při návštěvě mlýna se seznámíte nejen s mletím obilí, ale alespoň na chvíli se vrátíte do časů, kdy od mlýna k mlýnu putovali "krajánci", v mlýnské šalandě bývalo veselo a mlynářský vodník Bonifác měl na jezu a u vodního náhonu plno práce. Až někdy půjdete nebo pojedete zdejším krásným krajem, tak se přijďte podívat do mlýna, kde se zastavil čas...
 
Motto: "Co je to za děvčátko s modrýma očima, co včera přivezlo do mlýna dvě míry ječmena ...". Mlýn byl prohlášen Ministerstvem kultury ČR za kulturní památku.
Celý popis
Naposledy změněno: 29. 11. 2018
1.11.
31.3.
Objevování severské fauny v Zoo Brno

Objevování severské fauny v Zoo Brno

Brno, Jižní Morava
28.10.
20.1.
První světová válka – rok 1918

První světová válka – rok 1918

Předklášteří, Jižní Morava
26.4.
28.4.
Mezinárodní expozice minerálů v Tišnově 2019

Mezinárodní expozice minerálů v Tišnově 2019

Tišnov, Jižní Morava
Kaple Matky Boží u hradu Veveří

Kaple Matky Boží u hradu Veveří

Veverská Bítýška, Jižní Morava
Vápenné pece Lažánky

Vápenné pece Lažánky

Lažánky, Jižní Morava
Galerie Skleněnka

Galerie Skleněnka

Březina, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí