Úvod > Aktivity & akce > Akce > Výzkum a kroužkování ptáků na rybníce Řežabinec u Ražic

Výzkum a kroužkování ptáků na rybníce Řežabinec u Ražic

Kdy 21. červenec 2018 6:00 - 31. červenec 2018 18:00 Sportovní akce
Přijďte se podívat na práci ornitologů. Ornitologická kroužkovací akce Acrocephalus (latinský název pro rod rákosníků), se koná v době mezi 22. až 31. červencem na rybníku Řežabinci u Ražic na Písecku.
Tábor ornitologů je možné navštívit denně v časech mezi 6. až 18. hodinou, ráno je aktivita ptáků nejvyšší, proto doporučujeme včasný příjezd. Profesionálové mezi sebe zvou všechny zájemce o přírodu, samozřejmě také začínající i pokročilejší ornitology. Odchyt je prováděn na třinácti stálých stanovištích, která jsou rozdělena do 3 územně-biotopových okruhů. Na stanovištích je nataženo celkem 222 metrů nárazových sítí. Odchycení ptáci jsou odnášeni do tábora, kde je každý exemplář podrobně popsán, okroužkován, zjištěna jeho kondice, tukové zásoby, určeno pohlaví a věk, stupeň pelichání a podobně.

Nejčastěji v sítích uvízne rákosník obecný, zpěvný nebo proužkovaný, budníček menší a pěnice černohlavá, ze zajímavějších druhů slavík modráček, cvrčilka slavíková či ledňáček říční. Když ornitologům přeje štěstí, chytí se jim do sítí i chřástal vodní, kropenatý či malý, případně některá ze sov nebo dravců.

Výzkum vede již od roku 1977 přírodovědné oddělení Prácheňského muzea v Písku, nejprve pod vedením RNDr. Karla Pecla, od roku 2002 jej organizuje RNDr. Jiří Šebestian. Cílem odchytové kroužkovací akce je dlouhodobé monitorování stavu populace ptáků v jedné z ornitologicky nejvýznamnějších Národních přírodních rezervací v České republice.
 

Jak se k rybníku dostat

Při příjezdu do Ražic směrem od Písku zahněte ještě před železničním přejezdem doprava, tato silnička většinou není v navigacích. Narazíte na rybářskou baštu, přibližně sto metrů za ní je malé parkoviště, vjezd autem do rezervace je zakázán. Pěšky budete pokračovat po polní cestě mezi rybníkem a tůněmi, dojdete k pozorovací věži, kde už jistě spatříte natažené sítě. Dále pokračujte až k místu, kde po pravé straně tůně končí, zde zahnete doprava a narazíte na tábor výzkumníků.
Celý popis
Naposledy změněno: 12. 7. 2018
1.1.
31.12.
Exkurze do Jitexu

Exkurze do Jitexu

Písek, Jižní Čechy
31.1.
31.3.
Laboratoř (de)Konstrukce

Laboratoř (de)Konstrukce

Písek, Jižní Čechy
21.11.
30.4.
Včela - tajuplný výlet za sluncem

Včela - tajuplný výlet za sluncem

Písek, Jižní Čechy
Kostel sv. Vavřince v Putimi

Kostel sv. Vavřince v Putimi

Putim, Jižní Čechy
Horní tvrz Kestřany

Horní tvrz Kestřany

Kestřany, Jižní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí