Úvod > Aktivity & akce > Akce > Výstava Architektura ve službách první republiky v Telči

Výstava Architektura ve službách první republiky v Telči

Kdy 10. květen 2018 9:00 - 8. červen 2018 16:00 Výstavy
Výstavu o architektuře z doby první republiky připravili pracovníci územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči. Je věnována prezentaci vybraných staveb z období let 1918 - 1938 na území Kraje Vysočina.
Konec první světové války s sebou kromě nového státu přinesl i novou dobu a pro architekty nové úkoly. Zatímco období před válkou bylo velmi charakteristické reflexí vídeňských oficiálních vzorů, po roce 1918 posiluje snaha o nalezení vlastních výrazových prostředků. V průběhu 20. let tuto specifickou formálně prezentovanou národní hrdost střídá s rostoucím úspěchem víra v moderní společnost a všeobecné základy architektonické tvorby. Stavební praxi ovlivňovala zejména narůstající společenská prestiž moderní architektury šířící se z Prahy, Brna, Hradce Králové nebo Zlína.

Není náhodou, že jihlavský Sokol nebo třebíčská Spořitelna vzbudily ve 30. letech značný rozruch a dodnes nejsou pro každého, včetně památkářů, samozřejmostí. Mezi významné stavby v regionu nepochybně řadíme díla Josefa Gočára, Vlastislava Hoffmana, ale i méně renomovaných architektů. Výjimečnou pozici v rámci architektonického portfolia kraje zaujímá vila Gustava Jaroška od Ludvíka Hilgerta v Dalečíně na Žďársku.

Výstava Architektura ve službách první republiky je instalována v Lannerově domě v Telči (Hradecká 6). Zájemci ji mohounavštívit v pracovní dny od 9.00 do 16.00 hodin. Vstup je zdarma.
Celý popis
Naposledy změněno: 11. 5. 2018
24.3.
Karneval pro děti

Karneval pro děti

Telč, Vysočina
18.5.
Kolem Telče

Kolem Telče

Telč, Vysočina
28.9.
Ochutnávka v podzámčí

Ochutnávka v podzámčí

Telč, Vysočina
13.7.
Pivní fest Telč

Pivní fest Telč

Telč, Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí