Úvod > Aktivity & akce > Akce > Vlny vesmíru - 40 let družice Magion

Vlny vesmíru - 40 let družice Magion

Kdy 5. září 2018 - 27. říjen 2018 12:00 Výstavy
Na počátku byl sen. Český sen o vesmíru, o jeho poznávání a objevování… O dvacet let později se v podobě družice Magion stal sen skutečností a dnes již naše vědecké přístroje zkoumají nejen okolí Země, ale zamíří třeba k Jupiteru nebo za Sluncem.
Ve středu 24. října 2018 uplyne 40 let od okamžiku, kdy byla na oběžnou dráhu okolo Země vypuštěna první československá družice MAGION 1, jejímž úkolem bylo zkoumání magnetosféry a ionosféry, oblastí v blízkosti planety Země. Družice nesla dva vědecké přístroje a fungovala až do roku 1981. Dodnes je považována za významný úspěch československých techniků a vědců. Na Magion 1 navázala série úspěšných československých a posléze českých umělých družic programu MAGION. Také v současnosti jsou české vědecké přístroje důležitou součástí mezinárodních vesmírných projektů.

Výstava představuje počátky výzkumů ionosféry a magnetosféry i osobnosti osobnosti, které stály u zrodu Magionů. K vidění jsou historické záložní modely Magionu 1 a 2, řada přístrojů, dobové fotografie a dokumenty. Část expozice je věnována současným mezinárodním projektům kosmického výzkumu. Výstavu doprovázejí ukázky kosmických zvuků.

Seznamte se s příběhy Magionů a poslechněte si, jak zní vlny vesmíru!
Celý popis
Naposledy změněno: 10. 10. 2018

Ubytování a restaurace v okolí