Úvod > Aktivity & akce > Akce > Výstava Ernst Wiesner ve vile Stiassni

Výstava Ernst Wiesner ve vile Stiassni

Kdy 3. listopad 2017 10:00 - 17. prosinec 2017 16:00 Výstavy
Připomenutí jednoho z nejvýznamnějších brněnských architektů a tvůrce vily Stiassni při příležitosti 90 let od vydání stavebního povolení pro tuto významnou kulturní památku. Představení nejlepších Wiesnerových projektů, ať už byly realizovány, či nikoliv.

Vila Alfreda a Herminy Stiassných se nachází v prestižní brněnské čtvrti Pisárky na ulici Hroznová 14. Jedná se o typ městské vily, kterou vybudoval brněnský architekt Ernst Wiesner. Návrh vily byl rodině předložen v roce 1927 a již o dva roky později na pozemku stála plně obyvatelná budova s množstvím pokojů, sklepní tělocvičnou, garáží, rozsáhlou zahradou, bazénem a tenisovým kurtem.

Ernst Wiesner vilu postavil v architektonickém stylu funkcionalismus, který byl typický pro 20. léta 20. století. Přímo v Brně můžeme nalézt celou řadu funkcionalistických staveb, z nichž zřejmě nejznámější je Vila Tugendhat, která se nachází na ulici Černopolní. Pro vilu Stiassni je typický půdorys ve tvaru písmene L, velká okna s výklopnými dřevěnými žaluziemi a také Wiesnerova netradiční kazetová římsa, která vede po obvodu celé budovy. Nápadně hladká fasáda svou střídmostí kontrastuje s honosností interiéru, jehož tvůrcem byl Franz Wilfert. Místnosti jsou bohatě zdobené štukovými a mramorovými prvky. Typické pro interiér vily je také mohutné dřevěné obložení, které vizuálně zjemňují křišťálové lustry.

V přízemí vily se nachází reprezentativní prostory, ve kterých se přijímali hosté a kde probíhal každodenní život rodiny. Vrchní patro, přístupné po dřevěném schodišti, mělo soukromější ráz. Nacházely se zde soukromé pokoje manželů Stiassných a jejich dcery. Zahrada vznikala souběžně s budováním vily, avšak během dalšího desetiletí k zahradě přibyla ještě část zvaná “Susannenpark”, kterou manželé Stiassni věnovali své dceři Susanne.
 

Ernst Wiesner - architekt

Jeden z nejvýznamnějších českých architektů první poloviny 20. století se narodil v roce 1890 v Malackách na Slovensku. O devět let později se s rodinou přestěhoval do Brna, kde od roku 1905 studoval stavební obor na Vyšší průmyslové škole. Jeho další studium probíhalo na prestižních školách ve Vídni. Právě během zahraničních studií se nejvíce formovala architektova láska k moderní architektuře, jenž z něj později učinila jednoho z nejprogresivnějších československých architektů.

Do Brna se vrátil v roce 1919, kdy zde začal působit jako samostatný architekt. Přímo v Brně realizoval mnoho bankovních a správních budov. Převratným dílem v jeho kariéře se stala až realizace Gutmannova nájemního domu v Údolní ulici č. 58. Zde použil moderní prvky hladké bílé fasády bez tradičních secesních ornamentů. V roce 1923 vytvořil střešní zahradu na střeše administrativní budovy Moravské zemské pojišťovny a ve 30. letech jako jeden z mála architektů pracoval také pro zahraniční objednavatele v Jugoslávii, Rakousku, Švýcarsku či polském Slezku. Během války emigroval do Velké Británie a zemřel 15. července 1971 v Liverpoolu.

Celý popis
Naposledy změněno: 12. 12. 2017

Ubytování a restaurace v okolí