Úvod > Aktivity & akce > Akce > Svatá Ludmila - živý přenos koncertu před Rudolfinem

Svatá Ludmila - živý přenos koncertu před Rudolfinem

Kdy 15. září 2018 20:00 - 23:00 Společenské akce
Letošní oslavy stého výročí založení Československa vyvrcholí především na podzim. Také festival Dvořákova Praha nabídne několik vzpomínkových koncertů, z nichž jeden bude živě přenášen na Palachovo náměstí před Rudolfinem.
Uvnitř Rudolfina zahraje Česká filharmonie pod taktovkou Jakuba Hrůši monumentální oraturium Svatá Ludmila. V ten samý moment bude skladba živě přenášet ven, kde se k filharmonii přidají sboristé z celého Česka, kteří již nyní skladbu nacvičují.

Česká filharmonie zahraje oratorium Svatá Ludmila celé v původní podobě bez škrtů v rámci Dvořákovy Prahy.

Svatá Ludmila
Světová premiéra oratoria Svatá Ludmila proběhla v říjnu 1886 na hudebnímu festivalu v Leedsu, který si po Dvořákově triumfu s oratoriem Stabat Mater skladbu „s biblickým námětem“ objednal. Mistr objednávku přijal, trval však na tématu z české historie a to si také prosadil. Libreto inspirované životem jedné z nejvýznamnějších českých světic, sv. Ludmily, vytvořil na Dvořákovu žádost přední český básník Jaroslav Vrchlický. Na oratoriu Svatá Ludmila si Dvořák mimořádně zakládal a práci na něm věnoval maximální úsilí. Patří k nejrozsáhlejším autorovým dílům jak co do délky, tak z hlediska velikosti vokálně instrumentálního aparátu. Vyznačuje se mimořádnou melodickou invencí, bohatou polyfonickou prací a zvukovou krásou. Lze je chápat jako monumentální historický obraz, který vykresluje okamžik zrození nové etapy českých národních dějin a sjednocuje v sobě křesťanskou symboliku s rovinou vlastenectví, tedy dva momenty, které měly pro Dvořákův duchovní svět zásadní význam.
Celý popis
Naposledy změněno: 14. 9. 2018

Ubytování a restaurace v okolí