Úvod > Aktivity & akce > Akce > Slovácký rok v Kyjově 2019

Slovácký rok v Kyjově 2019

Kdy 15. srpen 2019 - 18. srpen 2019 Festivaly
Nejstarší národopisný festival v České republice má v Kyjově tradici od roku 1921. Nejvýznamnější národopisná slavnost přivádí do srdce Slovácka tisíce příznivců národopisu z České republiky i ze zahraničí. Festivalu se účastní desítky národopisných souborů a muzik z Kyjova i širokého okolí.
Kyjov se připravuje na více než 30 tisíc návštěvníků, kteří by od 15. do 18. srpna mohli zavítat na jubilejní 20. ročník folklorního festivalu Slovácký rok. Nejstarší národopisná slavnost u nás, pořádaná jednou za čtyři roky, aspiruje na největší událost tohoto žánru v letošním roce. Účastníci mohou očekávat tradiční programové schéma, připravuje se však několik atraktivních novinek.

Těšit se můžete na 38 programů, které v polovině srpna naplní 5 festivalových scén. V programech se představí asi 4 000 účinkujících z regionu Kyjovského Dolňácka a sousedního Ždánicka, kde aktivně působí více než 130 dospělých i dětských souborů, pěveckých sborů a muzik. Slavnostního průvodu městem by se mělo zúčastnit více než 3 000 krojovaných.
 
Slovácký rok se koná jednou za čtyři roky a je tedy takovou pomyslnou „folklorní olympiádou“.  Aktivně se ho účastní obyvatelé všech obcí našeho regionu, což z něj dělá asi největší regionální festival u nás. Atmosféra slavností je vždy něčím nová, ale vždy úžasná a nezapomenutelná. Asi právě proto, že ty další si můžete užít zase až po čtyřech letech.
 
V tradičním programovém schématu nechybí symbolické zahájení slavností stavěním máje na kyjovském náměstí, klenotnicový pořad, přehlídka krojů, komponované programy tanečních souborů, dětských souborů, pěveckých sborů i muzik a také celovečerní pořad zaměřený na zvykosloví. Pomyslným vrcholem slavností je nedělní Jízda králů. V nedělním odpoledním a večerním programu dostanou prostor také hosté z jiných regionů. Tento programový blok vyvrcholí společným koncertem dvou věhlasných těles: bratislavského Sluku a VUS Ondráš z Brna. Více prostoru bude letos věnováno volným zábavám a vystoupením na scénách v městském parku, v nově rekonstruovaném areálu před Klvaňovým gymnáziem a na náměstí. Připraveno je také několik interaktivních programů pro děti. Na své si přijdou i milovníci vína, regionální gastronomie a tradičních řemesel. Nově je většina prostor s programy a zábavou zpřístupněna zcela zdarma.
 
Mezi novinky letošního ročníku patří stanové městečko s kapacitou až 2000 osob, které má pomoci přilákat více návštěvníků na celý prodloužený víkend. Organizátoři připravují také dvě nové gastronomické zóny s nabídkou regionálních produktů a kulinářských specialit a smart zónu, ve které bude možné připojit se k wifi, dobít elektroniku nebo pořídit originální foto.

Jízda králů – dědictví UNESCO
Patří určitě k jedněm z výrazných programových taháků. Jízda ze Skoronic u Kyjova přijíždí cvalem na kyjovské náměstí v neděli dopoledne. Mladého krále v dívčím kroji s růží v ústech doprovází 25 jezdců. Spolu s výběrčím vozem se ulicemi Kyjova prohání 28 koní. Výběr darů pro krále s hlasitým veršovaným vyvoláváním začíná na městské radnici a jízda postupně navštíví dalších 55 domácností. Kyjov patří mezi posledních pět míst u nás, kde lze tento starobylý letnicový zvyk spatřit.
 
Záplava krojů
Kyjovský kroj je právem označován za nejkrásnější a nejzdobnější vůbec. Nejrůznější varianty kyjovských krojů potkávají návštěvníci slavností doslova na každém kroku. 4 000 účinkujících se jen tak neschová. Největší koncentrace této krásy je pak v sobotní přehlídce krojů. Více než 100 účastníků na sebe oblékne slavnostní a starobylé skvosty určené k nejrůznějším obřadním příležitostem v průběhu celého roku. Odpoledního průvodu se účastní obyvatelé 45 obcí regionu. Tradičně se zde sejde až 3500 krojovaných.
 
Víno a dobroty ze Slovácka
Ve stáncích, mázhauzech i sklípcích nabídne svá vína bezmála 20 vinařství z Kyjovské vinařské oblasti. Asi 400 vzorků vín odrůdy Rulandské bílé, šedé, modré a Chardonnay z produkce profesionálních vinařství z celé České republiky mohou návštěvníci ochutnat v průběhu soboty i neděle na 13. ročníku Galerie rulandských vín.
 
Poklady regionální gastronomie nabídne hned několik soukromých prodejců na sobotním lidovém jarmarku i mimo něj. Do programu je zařazena nedělní Snídaně v trávě s tradičními slováckými specialitami i tzv. Krmelec, kde mohou hladovci ochutnat speciality tradiční české a moravské kuchyně, ale také míchané nápoje nebo rolovanou Thajskou zmrzlinu. 
 
Profíci na jednom jevišti - Sluk a Ondráš
Čtyřdenní folklorní maraton zakončí v neděli večer společný program dvou renomovaných profesionálních těles: Vojenského uměleckého souboru Ondráš z Brna a Slovenského ľudového umeleckého kolektívu z Bratislavy. V komponovaném galaprogramu se oba soubory představí samostatně i ve společně nacvičených číslech.

Kromě celofestivalové permanentky a vstupného na jednotlivé pořady si mohou návštěvníci zakoupit také Pas Slováckého roku, díky němuž držitel získá originální suvenýry, slevy na vybrané služby v rámci akce i zlevněné vstupy na některé významné vinařské a folklorní akce na Kyjovsku. Pas je výherní a na hodnotné ceny se může těšit 20 vylosovaných držitelů.
 
Slovácký rok v Kyjově:
Nejstarší národopisnou slavnost v České republice poprvé pořádala kyjovská sokolská obec v roce 1921. Na mimořádný úspěch prvního ročníku se navázalo hned v následujícím roce a poté i v letech dalších. Tradici přerušily politické zákazy v letech 1939 a 1948. Slovácké roky se obnovily v roce 1956 a od roku 1957 se konají pravidelně ve čtyřletých cyklech. Slavnosti si udržují regionální charakter a patří k největším a nejvíce navštěvovaným událostem tohoto žánru u nás. Na rok 2021 připravuje Kyjov mimořádné oslavy 100. výročí.
Celý popis
Naposledy změněno: 19. 7. 2019
15.8.
10.11.
Josef Klvaňa

Josef Klvaňa

Kyjov, Jižní Morava
11.6.
31.10.
Historické hračky s příběhem

Historické hračky s příběhem

Ždánice, Jižní Morava
14.9.
Veteráni Moravským Slováckem

Veteráni Moravským Slováckem

Milotice, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Régio v Kyjově

Penzion Régio v Kyjově

Kyjov, Jižní Morava
Slovácká galerie vín v Kyjově

Slovácká galerie vín v Kyjově

Kyjov, Jižní Morava
Sklepní uličky v Kyjově

Sklepní uličky v Kyjově

Kyjov, Jižní Morava