Úvod > Aktivity & akce > Akce > Sametové posvícení

Sametové posvícení

Kdy 17. listopad 2018 Společenské akce
Sametové posvícení je satirický průvod masek s alegorickými vozy a živou hudbou, který letos už posedmé projde centrem Prahy. 17. listopad bere jako příležitost k vyjádření občanských postojů. Chce si posvítit na problémy v různých oblastech naší společnosti.
Masky v nadživotní velikosti symbolizují současné kulturní, politické a sociální problémy, zapojit se můžete jako jednotlivci i s partou přátel. Sametové posvícení je součástí Festivalu svobody, který se v Praze ponese ve znamení kulturních akcí, pietních aktů a předávání Cen Paměti národa.

Narozdíl od jiných demonstrací tak činí formou karnevalu, tzn. s pomocí masek a živé hudby, formou nadsázky a satiry. Cílem je přetavit frustraci a hněv v pozitivní kreativní energii. Karnevalové obrazy nemají divákům nabízet jasná řešení pro dané problémy, ale mají nutit k zamyšlení. Humor poskytuje nadhled a hravá forma přitahuje pozornost přihlížejících bez ohledu na jejich světonázor.

Letošní ročník má název 100 ROKŮ SATIRY: SITUACE JE NADMÍRU VÝTEČNÁ. Autorem podtitulu je primátor Igor Němec, který tento výrok pronesl těsně před zatopením pražského metra v r. 2002. 100 roků satiry je současně názvem festivalu, který pořádá Sametové posvícení spolu s Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy v prostoru Kampus Hybernská 17. 10. – 17. 11. Festival má ulevit patosu, nacionalismu a „bití se v prsa“, které provázejí letošní oslavy výročí založení Československa. Propojuje akademiky s umělci, navazuje historický a teoretický pohled na satiru na její praktické provádění.

Průvod Sametové posvícení 2018 bereme jako vyvrcholení tohoto festivalu. Bude slavnostně zahájen ve 13 hodin na Nám. Republiky básní v podání Anatola Svahilce. Odtud průvod vyrazí Celetnou na Staroměstské nám., nám. Franze Kafky, ulicemi Platnéřská a Křížovnická na Křížovnické nám., přes Karlův most, Lázeňskou ulicí na Maltézské nám. V 15 hodin se uskuteční velké defilé na Kampě a bude se pokračovat ul. Říční, Šeříková, Vítězná a přes Most Legií. Mezi 16:30 a 16:50 projde Národní třídou a ulicí Na Příkopě se vrátí na Náměstí Republiky, kde v 17:30 začne slavnostní zakončení. V předvečer 17. listopadu se koná tzv. charivari – divoký noční pochod masek ze Starého Města přes Karlín až na Vítkov.

Průvod už tradičně tvoří občanské iniciativy a skupiny studentů. Ze zahraničních hostů přijede mj. 100 bubeníků a pištců z Basileje! Jedná se o kliky Basler Bebbi Basel a Glaini Optimischte, které se účastní tamější karnevalové tradice Fasnacht. Český spolek Auto*Mat bude demonstrovat „Za svobodné zácpy“. Greenpeace, Scio Škola a Gymnázium na Zatlance upozorňují na nesmyslnost jednorázových plastů - “Plast je slast” - a na zamoření oceánu plastem - “Plné žaludky”. Gymnázium prof. Jana Patočky rozpoutá „Peklo jménem Bucci“, výjev na téma přebytku. Gymnázium Open Gate představí hned dvě témata: “Nabijte se s námi” upozorňuje na společensky přijímané nadužívání alkoholu. “Everybody looks better online” ilustruje prolínání online a offline prostředí v mezilidských vztazích. InBáze se dlouhodobě zabývá migrací a vypráví příběh „Koníku vrať se domů!“. Kampus Hybernská alias „Hus-Hus-Klan“ si bere na paškál bující nacionalismus. Mensa  gymnázium ztvárňuje souboj s časem, který ústí v „Kvantitu na úkor kvality“. Múzy dětem a Kreativní partnerství poukazují na problémy dětí z dětských domovů na prahu dospělosti, kdy „Superhrdinové hledají hnízdo“. Klienti bez domova z KC Žitná 35 podávají „Inzerát na dům, který není vidět“. Dále se zúčastní Iniciativa za nebourání Železničního mostu, Gymnázium Na Pražačce a německé gymnázium Delbruck.
Celý popis
Naposledy změněno: 14. 11. 2018
7.3.
30.6.
Zdeněk Burian: Širým světem

Zdeněk Burian: Širým světem

Praha 1, Praha
15.4.
21.4.
Prague Design Week 2019

Prague Design Week 2019

Praha 2, Praha

Ubytování a restaurace v okolí