Úvod > Aktivity & akce > Akce > Rok 1918 – co nám válka vzala a dala...

Rok 1918 – co nám válka vzala a dala...

Kdy 3. květen 2018 10:00 - 3. březen 2019 15:00 Výstavy
Hlavní letošní výstava Muzea města Brna se vrátí do roku 1918. Přiblíží závěr první světové války, vznik nových států v Evropě včetně Československa a připomene vojáky vracející se z fronty do Brna.
Muzeum města Brna prodlužuje svoji výstavu „Rok 1918 – co nám válka vzala a dala…“. Na hradě Špilberku ji lidé mohou navštívit až do 3. března 2019.

Výstava vysvětlí, jaký dopad měla válka na společnost a geopolitickou situaci. I tak strašlivá věc, jakou válka byla, měla své pozitivní důsledky – kromě technologického pokroku právě zrod samostatného československého státu. Sto let republiky muzeum oslaví vzpomínkou na hrdinství i bázeň našich předků.

Návštěvníci budou moct usednout na stoletou lavičku a v uniformě se vyfotit s vojáky ze Špilberku. Kdo se bude chtít vžít do kůže vojáků ještě víc, může vyzkoušet repliky zbraní, se kterými se za války bojovalo. Výstava dokáže, že i tak negativní událost, jakou byla Velká válka, měla i pozitivní důsledky – především velký technologický rozmach. Návštěvníci se dozvědí, jaké vynálezy se začaly používat právě za války. Některé vydržely dodnes, třeba náramkové hodinky nebo hygienické vložky. Válka také překreslila mapy – rozpadla se evropská impéria a vznikly nové republiky, včetně té naší.

Vojáci si z dalekých bojišť přivezli různé suvenýry, které zůstaly v jejich rodinách dodnes jako cenné poklady. Spoustu z nich se podařilo od jejich potomků do výstavy zapůjčit. Návštěvníci se také dozvědí, co všechno vojáci na frontách prožili a jaký osud je čekal v nové vlasti. Ne každý přitom bojoval právě za ni. Výstava připomíná, že většina vojáků z Českých zemí bojovala na straně Rakouska-Uherska a že pouze malá část z nich byla v legiích. Legionáři nezůstanou opomenuti – lidé se seznámí s jejich uniformami a výstrojí a na mapě zjistí, kudy po světě československé legie putovaly až do vlasti.

Výstava také přiblíží, co se v osudových dnech roku 1918 dělo přímo zde v Brně. Zatímco 28. října dorazila pouze zpráva o vyhlášení republiky, 29. října už se lidé sešli u Zemského domu, Besedního domu a na dnešním náměstí Svobody. V centru města se pořádaly tábory lidu, Brňané přísahali věrnost republice. Na náměstí Svobody dokonce došlo k poškození sochy Wehrmanna. Do dřevěné sochy rytíře v plné zbroji mohli během války lidé zatlouct zakoupený hřebík a podpořit tak vdovy a sirotky po padlých vojácích. Wehrmann měl oslavovat hrdinství rakousko-uherských vojsk, pro českou veřejnost byl ale nenáviděným symbolem monarchie a němectví. Lidé teď Wehrmanna uvidí znovu díky replice i s uraženou částí hlavy a zavěšenou vyhláškou Národního výboru – tedy tak, jak vypadal při vyhlašování Československa. Jde dokonce o největší exponát výstavy. Návštěvníci v ní najdou ale také připomínku sokolských hlídek či medailony různých osobností: např. válečného chirurga, našeho posledního císaře Karla I. či prvorepublikového architekta Ernsta Wiesnera, který za války sloužil v armádě. V samém závěru výstavy si návštěvníci oddechnou v příjemné atmosféře nové éry – v módním salonu z 20. let. 

Na sto padesát historických exponátů a fotografií, němých svědků své doby, bude vystaveno v šesti tematických celcích v jižním křídle hradu Špilberku.

Výstava je součástí výstavního cyklu Republika 1918-2018.
Celý popis
Naposledy změněno: 2. 1. 2019
22.11.
20.1.
Umění loutky - výstava na Špilberku

Umění loutky - výstava na Špilberku

Brno, Jižní Morava
15.11.
31.1.
Nejkrásnější české knihy roku 2017

Nejkrásnější české knihy roku 2017

Brno, Jižní Morava
14.9.
27.1.
Inez Tuschnerová

Inez Tuschnerová

Brno, Jižní Morava
14.9.
27.1.
Tomáš Hlavina

Tomáš Hlavina

Brno, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí

Hradní vinárna na Špilberku

Hradní vinárna na Špilberku

Brno, Jižní Morava
Vinárna Garage Wine v Brně

Vinárna Garage Wine v Brně

Brno, Jižní Morava
Koishi fish & sushi restaurant v Brně

Koishi fish & sushi restaurant v Brně

Brno-střed, Jižní Morava