Úvod > Aktivity & akce > Akce > Průvodci divočinou 2018 v Národním parku Šumava

Průvodci divočinou 2018 v Národním parku Šumava

Kdy 29. květen 2018 - 31. říjen 2018 Sportovní akce
Od 29. května až do konce října je možné zúčastnit se jedinečných vycházek na území v Národním parku Šumava, které dodnes zůstaly domovem velkých zvířat, která odjinud byla lidskou civilizací již vytlačena.
Vyskytuje se zde volně rys, tetřev, jelení zvěř, tetřívek a mnoho dalších vzácných živočichů a samozřejmě i rostlin. Aby na Šumavě zůstala i pro příští generace zachována, tak je nutné ponechat co nejrozsáhlejších území bez ovlivňování člověka. V národním parku jsou za tímto účelem vymezeny I. zóny, kde je vstup omezen jen na řídkou síť značených stezek anebo se zde trasy vůbec nevyskytují. (Celkem tvoří pouze 13% území národního parku přísně chráněné I. zóny.)

Při „výpravách za divočinou" má možnost nahlédnout do šumavského domova divokých zvířat z pochopitelných důvodů pouze omezený počet lidí. Vycházky se konají za každého počasí a jsou fyzicky i značně náročné.

V roce 2016 byl připraven vycházkový kalendář poznávacích doprovodů s průvodcem do 12 oblastí Národního parku Šumava po celkem 17 rozličných trasách. Navíc se můžete zúčastnit 6 dvoudenních výprav za poznáním dvou národních parků! V CHKO je připraveno 10 různých tras do 9 přírodně cenných a za návštěvu s průvodcem stojících oblastí.
 

A kam se s průvodci můžete vydat?

Křemelná
Trasa 1:
Srní Sedlo - Vchynicko-Tetovský kanál - skluz plavebního kanálu - Zaječí mlýn -  kaňon Křemelné - laguna - přezimovací obůrka Beranky - Srní
Začátek - Srní (parkoviště u hotelu Vydra - směrem na Sedlo) v 9:00 hod
Termíny: 19.7., 2.8., 16.8., 30.8., 13.9., 27.9., 11.10., 25.10.

Trasa 3: Velký Bor - kaňon Křemelné - pod Stodůlkami - peřeje na Křemelné - Frauenthal (Sklářské údolí) - kolem hory Slunečné - Gruberg - Velký Bor
Začátek - Velký Bor (parkoviště Velký Bor u Prášil) v 9:00 hod
Termíny: 27.6., 23.7.,  9.8., 20.8., 6.9., 4.10.,18.10.

Vltavský luh
Trasa 1:
Soumarský Most - Vltavský luh - Dobrá - hora Stožec - Vltava - rašeliniště Březina - revitalizované rašeliniště - Soumarský Most
Začátek - Soumarský Most (parkoviště nad kolejemi) v 9:15 hod
Termíny: 7.7., 21.7., 4.8., 18.8.

Trasa 2: Chlum - bývalý Chlumský most - Vltavský luh - Chlumské rašeliniště - most u Pěkné - meandry u Pěkné - Chlum
Začátek - Chlum u Volar (parkoviště u kapličky; 5 km z Volar směrem na Lipno) v 9:15 hod
Termíny: 31.7., 28.8., 25.9.

Trojmezná
Trasa: Nová Pec - Raškov - Říjiště - Rakouská louka - státní hranice - Plechý - Plešné jezero - Kamenné moře - Koňský vrch - plavební kanál - Nová Pec
Začátek: Nová Pec, horní část - parkoviště u domku horské služby, naproti lesní správě, asi 1 km od Schwarzenberského kanálu.
Termíny: 27.7., 10.8., 24.8., 7.9.,  21.9.

Smrčina
Trasa 1: Nová Pec - Hraničník - Smrčina - Rasovka - Klápa - horní Nová Pec
Začátek - Nová Pec, horní část - parkoviště u domku horské služby, naproti lesní správě, asi 1 km od Schwarzenberského kanálu.
Termíny: 5.8., 19.8.,  9.9. 

Trasa 2: Zadní Zvonková (státní hranice) - pod Tokaništěm - Medvědí potok - Smrčina / Hochficht - Pestřický potok - Zadní Zvonková (státní hranice)
Začátek - Zadní Zvonková - odstavná plocha u hraničního přechodu Schöneben (200m od hranic)
Termíny: 12.8., 26.8., 16.9.  

Modravské pláně
Trasa 2: Javoří Pila - Javoří slať - Rokytecká slať - Roklanský potok - Šárecká slať - Javoří Pila
Začátek - Javoří Pila za Modravou (červená značka - závora u Javoří Pila - slať) v 9:30 hod
Termíny: 17.7., 14.8., 11.9., 9.10. 

Kvildské pláně
Trasa 1: Františkov - Stolová hora - Bučina - Prameny Vltavy Holubí skála - Stanová hora - Františkov
Začátek - Františkov (parkovací plocha u Olšiny) v 9:00 hod
Termíny: 18.7., 1.8., 15.8., 29.8., 12.9., 26.9.,  10.10., 24.10.

Trasa 2: Horská Kvilda - Mezilesní slať - Ranklov - Zhůří - Puchingrův dvůr - Povydří - H.Kvilda
Začátek - Horská Kvilda- před informačním střediskem obce H.Kvilda v 9.00 hod.
Termíny: 25.7.,  8.8., 22.8., 5.9., 19.9., 3.10., 17.10.  

Plesná
Trasa: Nová Hůrka - Hůrka - Plesná - jezero Laka - Drozdí potok - Nová Hůrka
Začátek - Nová Hůrka (parkoviště). Čas 9:00 hod.
Termíny: 29.7., 26.8., 23.9., 21.10. 

Ždánidla
Trasa 1 (Ždánidla 1):
Prášily - Ždánidla - Zlatý stoleček - Gsenget - Prášilský potok - Prášily
Termíny: 15.7., 5.8., 19.8.   

Trasa 2 (Ždánidla 2):
Prášily - Ždánidla - Dřevěná hůl - Laka - Hůrka - Pašerácká cesta - Formberg - Prášily
Termíny: 22.7., 12.8.

Kamenná
Trasa:
Stožec - Studená Vltava - Spálený luh - Světlá - Kamenná - Studená Vltava - Stožec
Začátek - sraz: 9.00 hodin, Stožec (parkoviště - naproti hotelu Pstruh)
Termíny: 19.7., 9.8., 23.8., 6.9., 4.10. 

Hvozd
Trasa:
Černý Kříž - Hučinka - Hvozd - Medvědí cesta - Černý Kříž
Začátek - sraz 9:30 v Černém Kříži (příjezd vlaku od Stožce - 9:25, od Volar - 9:21).
Termíny: 5.7., 2.8., 30.8. 

Homole
Trasa: Strážný - Kunžvart - Červený potok - Horní, Dolní Světlé Hory - Homole - Strážný
Sraz: Strážný (střed obce - kašna), 9 hodin
Termíny: 16.7., 30.7., 13.8., 27.8., 24.9., 22.10.

Řasnice
Trasa:
Lenora - Vlčí Jámy - Řasnice - Splavské rašeliniště - Radvanovický hřbet - Lenora
Začátek - sraz v 9.00 hod.
Sraz: Lenora - před vlakovým nádražím
Termíny: 20.7.,  3.8., 17.8., 14.9.     

Zhůřská hnízdiště
Trasa:
parkoviště Stará Huť - Hadí vrch - Kepelské mokřady - zpět parkoviště
Místo srazu: bývalá Stará Huť (parkoviště u cesty na Keply), 9 hodin
Termíny: 21.7., 4.8., 18.8., 1.9., 15.9., 29.9., 13.10.  

Městišťské rokle
Trasa:
Onen Svět (parkoviště) - Suché Studánky, kaplička - rokle -Městišťský potok - Paseky - zpět parkoviště
Místo srazu: asi 1 km za osadou Onen Svět (obec Čachrov), opuštěná skládka dřeva - možnost parkování (místně nazýváno „Kohlerwastl"), 9 hodin
Termíny: 11.8., 15.9., 29.9.  

Lakmal, Úhlavský luh
Trasa: Přední Hamry - Úhlavský luh - Lakmal - Zelenský luh - zpět Přední Hamry
Začátek: 9:30 hod.
Místo srazu: Přední Hamry (autobusová zastávka)
Termíny: NE 15.7., ÚT  21.8.  

Brčálník
Trasa:
Hamry - Křížkov - Úhlavský luh - Brčálník - Černý potok - Hamry
Místo srazu: Železniční stanice Hamry-Hojsova Stráž, 9 hodin
Termíny: 24.8., 21.9.2018

Zadní Chalupy
Trasa: Přední Hamry - Svinský potok - Zadní Chalupy - Královský hvozd - Přední Hamry
Místo srazu: Přední Hamry (Hamerský dvůr u bývalé školy), 9 hodin
Termíny: 22.7.,  9.9., 24.9.   

Ostrý
Trasa: Přední Hamry - Svinský potok - Lomnice - Ostrý - Lovečná - Hamry
Místo srazu: Přední Hamry - u hřiště (parkoviště), 9:30
Termíny: 19.8., 25.8., 2.9., 15.9., 16.9.  

Čertova stráň
Trasa:
Včelná pod Boubínem - Boubínská obora - Poušť - Čertovu stráň - Milešice - Včelná pod Boubínem
Místo srazu: Včelná pod Boubínem - Na pile (autobusová zastávka), 9 hodin
Termíny: ČT 5.7., SO 21.7., NE 5.8., NE 9.9., NE 7.10.  

Jasánky
Trasa:
Pasečná - Rychnůvek - Horní Ureš - Světlá - Morau - Pasečná
Místo srazu: Pasečná (rozcestí cest u zemědělského areálu) , 9 hodin
Termíny: PÁ 6.7., SO 25.8.

Blanice
Trasa:
Křišťanov - Vyšný - Arnoštov - Spálenec - Čtyřdomí - Horní Sněžná - Magdalena - Křišťanov
Místo srazu: Křišťanov (u kostela v Křišťanově), 9 hodin
Termíny: NE 29.7.,  NE 2.9.  

2-denní trasa XL
Trasa 1 (Luzný):
Kvilda - Stolový hřbet - Bučina - NP Bavorský les - Reschbachklause
Začátek - Kvilda (informační středisko) v 8:30 hod
Termíny: Čt-Pá 19.-20.7.,  Čt-Pá 16.-17.8.   

Trasa 2 (Falkenstein): Alžbětín - Polom - NP Bavorský les - Rukowitzschachten - Falkenstein (nocleh - horská chata Falkenstein) - Zwiesler Waldhaus - Bayerisch-Eisenstein - Železná Ruda
Začátek - Alžbětín u Železné Rudy (hraniční nádraží), v 8:30 hod.
Termíny: Čt-Pá 2.-3.8.,  Čt-Pá 30.-31.8. 

Trasa 3 (Ostrý): Alžbětín - Svaroh - Bavorský les - Ostrý (nocleh - horská chata Osser) - Lovečná - Zelená Lhota - (vlakem) - Alžbětín
Začátek - Alžbětín u Železné Rudy (hraniční nádraží), v 8:30 hod.
Termíny: Čt-Pá 26.-27.7.,  Čt-Pá 23.-24.8.

Trasa 4 (Malý Javor): Alžbětín - Svarožná - Bavorský les - Malé Javorské jezero - Malý Javor (nocleh - horská chata Chamerhütte) - Velké Javorské jezero - Bavorská Ruda - Alžbětín
Začátek -Alžbětín u Železné Rudy (hraniční nádraží), v 8:30 hod.
Termíny: Čt-Pá 9.-10.8., Čt-Pá 6.-7.9.
Celý popis
Naposledy změněno: 16. 5. 2018
30.6.
2.9.
Cyklobusy Šumava - Zelené autobusy

Cyklobusy Šumava - Zelené autobusy

Vimperk, Šumava
28.4.
29.12.
Pečení chleba v obecní peci v Lenoře

Pečení chleba v obecní peci v Lenoře

Lenora, Šumava
21.4.
3.11.
Kolekce Ach, ty tabáku! ve Volyni

Kolekce Ach, ty tabáku! ve Volyni

Volyně, Jižní Čechy
27.3.
27.5.
Bytový textil 1. republiky

Bytový textil 1. republiky

Prachatice, Šumava

Ubytování a restaurace v okolí