Úvod > Aktivity & akce > Akce > Projekce v areálu Pinkasovy synagogy

Projekce v areálu Pinkasovy synagogy

Kdy 16. říjen 2017 19:00 - 16. říjen 2018 21:00 Historické a vojenské akce
Večerní projekce tváří obětí holokaustu na fasádu u Pinkasovy synagogy v Praze připomene výročí prvního nacistického transportu židovských obyvatel z českých zemí. Lidé procházející po setmění od Filozofické fakulty UK Širokou ulicí uvidí projekci od pondělí 16. října, na které připadá výročí.
Večerní projekce je součástí právě probíhající modernizace stálé výstavy v Pinkasově synagoze, jež je památníkem tragických osudů více než 78 000 židovských spoluobčanů a jejich symbolickým náhrobním kamenem. Záměrem projekce je přiřadit tvář alespoň k některým ze jmen obětí z Čech a Moravy, která jsou napsána na zdech uvnitř Pinkasovy synagogy.

Promítat se bude následně každý večer kromě pátků a židovských svátků. V zimních měsících potrvá promítání až 2,5 hodiny, v letních pak pouze ¾ hodiny s ohledem na prodlužující se dobu západu Slunce a následného setmění.
 

Skutečné tváře, skutečné příběhy

Fotografie k projekci se podařilo Židovskému muzeu v Praze shromáždit prostřednictvím široké veřejnosti a především pamětníků – přeživších šoa. Jde o snímky jejich blízkých, přátel a známých, kteří zahynuli nebo byli zavražděni v ghettech, koncentračních a vyhlazovacích táborech.

Vybrané snímky dokumentují životní příběhy lidí, kteří až do své perzekuce žili obyčejným rodinným životem, prožívali přátelství, lásky, radosti, ale i běžná trápení, studovali, pracovali, bavili se. Jejich každodenní životy se navždy změnily 16. října 1941, kdy nacisté začali na našem území uskutečňovat obludný plán vyhlazení židovského etnika; toho dne byly zahájeny systematické deportace židovských spoluobčanů. Z Prahy byl v tento den vypraven první z pěti transportů, které směřovaly do ghetta v polské Lodži. Zde čekal příchozí hlad, těžká fyzická práce a špatné hygienické podmínky, které měly za následek vysokou úmrtnost. Další vězňové byli posláni do vyhlazovacího tábora v polském Chelmnu nebo Osvětimi. Jen málo z nich se dožilo osvobození.
Celý popis
Naposledy změněno: 13. 10. 2017

Ubytování a restaurace v okolí

Bistro Kaprova

Bistro Kaprova

Praha 1, Praha
Café Rudolfinum

Café Rudolfinum

Praha 1, Praha