Úvod > Aktivity & akce > Akce > Příběhy českých sklářských ateliérů

Příběhy českých sklářských ateliérů

Kdy 10. květen 2018 - 14. červen 2018 100. výročí vzniku ČSR
Nová výstava v Pavilonu skla představuje tvorbu šesti současných výrobců skla z celé České republiky a příběhy jejich majitelů.
Nejblíže ke Klatovům má Jan Gábor ze Sušice. Ze severních Čech obeslali výstavu Zdeněk Kunc z Radvance u Nového Boru, Florianova huť z Častolovic u České Lípy a Zdeněk Petr z Jesenného u Železného Brodu. Skláře z Vysočiny zastupuje Ateliér Valner z Přibyslavi a moravské pak Glass Atelier Morava z Vizovic.

Návštěvníci se na jednom místě mohou seznámit s desítkami tvarů, dekorů, barevných kombinací, běžných i unikátních technik. Je to, jakoby se vydali na cestu po sklářských ateliérech v českých zemích, na níž se potkají s designem i uměleckými objekty. Výstava jen potvrzuje to, co se o českém a moravském sklářství ví už po staletí, že je skvělé a tvůrčí. I současní skláři stále odhalují nové možnosti skla a oživují staré již pozapomenuté techniky. Neodmyslitelným předpokladem kvality je pak technická virtuozita provedení. To vše potvrzují přesvědčivě exponáty výstavy. Společným jmenovatelem je zde barevné hutní sklo. A nejde jen o exponáty, jde také o majitele firem, jejichž příběhy na panelech vypráví také o tom, proč si založili samostatnou firmu a jak se během let vyvíjela ona i oni.

Výstava představuje celkem 73 skleněných objektů od velmi velkých váz až k malým pohárkům na likéry či vodku. Jsou zde i skleněné plastiky, z nichž nepochybně upoutá pozornost skupina Chaluhy Zdeňka Kunce, u které se skleněné listy vlní jako v proudu vody (této skupině jsme začali říkat „chaluhárium“). Dále jsou tu vázy a vázičky inspirované secesním sklem od Jana Gábora, který vystavuje i svá unikátní skla s dekory sekanými diamantem. Intenzivními barevnými kontrasty upoutají návštěvníka jistě i vázy akademického sochaře Zdeňka Petra. Na pomezí uměleckých artefaktů a designu stojí rozměrné vázy Aquarelle od Davida Valnera v jemných tónových variacích. Výrobky Florianovy huti zahrnují pestrou škálu dekoračních technik, v níž jsou zajímavé například zátavy zlatavých bublinek či nesklovité zátavy. Nápojové sklo Glass Atelieru Morava podle návrhů Jiřího Vosmíka je přehlídkou kvalitního užitkového skla elegantních tvarů a dekorů.

Výběr 6 ateliérů z desítek těch, které v České republice působí, je malý a asi ne zcela reprezentativní, ale na Pavilon skla je to projekt veliký. Zatím největší, jaký jsme kdy realizovali a použili jsme také poprvé veškerý náš výstavní mobiliář. A tak všechny srdečně zveme, aby potěšili své oko pohledem na současné české sklo.
Celý popis
Naposledy změněno: 14. 5. 2018

Ubytování a restaurace v okolí