Úvod > Aktivity & akce > Akce > Oslavy 90 let založení loutkářské unie UNIMA

Oslavy 90 let založení loutkářské unie UNIMA

Kdy 6. červen 2019 - 8. červen 2019 Festivaly
První mezinárodní divadelní organizace založená v Praze v roce 1929 letos slaví 90. výročí.
Mezinárodní loutkářská unie UNIMA (Union Internationale de la Marionnette) byla jakožto první mezinárodní divadelní organizace založena v roce 1929 v Praze v Říši loutek, kam se po devadesáti letech opět vrací oslavit výročí. UNIMA sehrála důležitou roli v posílení dobré pověsti českého, ale i světového loutkového divadla a pomohla
jej povznést na rovnocenný prestižní divadelní druh. Jedním z největších úspěchů je například pomoc k zápisu českého a slovenského loutkářství na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Svou demokratickou strukturou, promyšlenou propagací loutkářského umění a uměleckými konfrontacemi UNIMA pomohla dostat loutkové divadlo do povědomí široké veřejnosti. V politicky rozděleném světě 2. poloviny 20. století byly tyto organizace klíčové, protože podporovaly a umožňovaly mezinárodní kulturní styky a spolupráci nejen v oblasti loutkového divadla, ale kultury vůbec.

U příležitosti oslav 90. výročí založení UNIMA se dne 7. června 2019 uskuteční mezinárodní konference s názvem: „Úloha UNIMA pro uznání a rozvoj a význam loutkářství ve 20. století a její vize pro 21. Století.“ Konference se bude soustředit na počátky UNIMA v období před 2. světovou válkou a na znovuobnovení činnosti UNIMA po roce 1957, probírat se budou i vize UNIMA pro 21. století. Konference se mimo zahraničních mluvčích například z Japonska, USA, Německa či Francie zúčastní i Michael Meschke, významný světový loutkář, pamětník moderní historie UNIMA a zejména neúnavný bojovník za demokratický charakter této organizace, a Denisa Kirschnerová, ředitelka a dramaturgyně Divadla Spejbla a Hurvínka zastupující mladou generaci, která přebírá rodinnou tradici.

Program oslav se koná během Pražského Quadriennale, oslavy 90. výročí UNIMA proběhnou i vrámci PQ Talks diskusním blokem o problematice vystavování loutek
Hanging out (Puppets on Show) v rámci PQ Talks 6. června 2019.
 
Oslavy budou pokračovat 7. června 2019 v Galerii Českých center vernisáží výstavy UNI…Co? UNIMA! Výstava prezentuje vznik a vývoj UNIMA. Na výstavě budou prezentovány filmové záznamy ukázek o tom, jak se hraje loutkové divadlo po celém světě, důležité dokumenty o loutkářství a fotografie z historie UNIMA. Výstavu připravilo chrudimské Muzeum loutkářských kultur.
 
Večerní komponovaný pořad k 90. výročí UNIMA zahrne divadelní zdravici loutek, které jsou zastoupeny na pamětní desce na budově Říše loutek i řadu zajímavých historických materiálů. Společenská událost k oslavám výročí UNIMA v Říši loutek v pátek 7. června doplní výstava, projekce a také prohlídka divadla.
 
Zahraničí hosté budou mít možnost načerpat informace o současném českém loutkovém divadle i během přednášky, kterou pořádá IDU, a navštívit loutková představení v rámci programu PQ+ i mimo Prahu.

PROGRAM
PQ talks:
Diskusní blok o problematice vystavování loutek Hanging out (Puppets on Show) v rámci PQ Talks.
6. června 2019, Výstaviště Praha.
 
Konference:
Mezinárodní konference: „Úloha UNIMA pro uznání a rozvoj a význam loutkářství ve 20. století a její vize pro 21. Století.“  
 
Konference se bude soustředit na počátky UNIMA v období před 2. světovou válkou a na znovuobnovení činnosti UNIMA po roce 1957, probírat se budou i vize UNIMA pro 21. století. Konference se mimo zahraničních mluvčích například z Japonska, USA, Německa či Francie zúčastní i Michael Meschke, významný světový loutkář, pamětník moderní historie UNIMA
a Denisa Kirschnerová, ředitelka a dramaturgyně Divadla Spejbla a Hurvínka zastupující mladou generaci, která přebírá rodinnou tradici.
7. června 2019, Konírna Nosticova paláce, Ministerstvo kultury ČR.
9:00 - 15:30
 
Vernisáž výstavy UNI…CO? UNIMA! 90 let | 100 zemí | 1 vášeň:
Výstava prezentuje vznik a vývoj UNIMA. Filmové ukázky, dokumenty o loutkářství a fotografie z historie UNIMA.
7. června 2019, Galerie Českých center
18:00
Rozmanitost loutkářských kultur v členských zemích UNIMA budou návštěvníci moci vidět na vlastní oči i díky krátkým videoukázkám, které si budou moci sami spustit. Malí i velcí návštěvníci budou moci dosyta uplatnit svoji fantazii a kreativitu u divadla s loutkami, vyzkouší si manipulovat s loutkou akrobata na hrazdě nebo se naučí loutkovou animaci, ke které budou potřebovat pouze svůj „chytrý“ telefon.
Výstavu připravilo chrudimské Muzeum loutkářských kultur.
 
UNIMA Soirée v divadle, kde byla UNIMA založena:
Večerní komponovaný pořad k 90. výročí UNIMA, společenská událost, výstava, projekce a prohlídka divadla.
7. června, Říše loutek
20:00
Celý popis
Naposledy změněno: 24. 5. 2019

Ubytování a restaurace v okolí