Úvod > Aktivity & akce > Akce > Open House Praha - 25. listopad

Open House Praha - 25. listopad

Kdy 25. listopad 2018 10:00 - 18:00 Společenské akce
Organizace Open House Praha otevře v neděli 25. listopadu 2018 na celý den pro veřejnost zdarma unikátní funkcionalistický areál tzv. francouzských škol v Dejvicích, kde dnes sídlí Základní škola a Mateřská škola Bílá.
Ke stému výročí založení Československé republiky jsme se rozhodli vám v rámci projektu Architektura první republiky v Praze postupně představit několik běžně nepřístupných budov, které s tímto obdobím souvisí.

O budovách
Teprve sedmadvacetiletému architektu Janu Gillarovi vynesla stavba areálu tzv. francouzských škol v Dejvicích respekt české i zahraniční odborné veřejnosti a také členství v uměleckém svazu Devětsil. Areál považovaný dnes za klenot meziválečného funkcionalismu nechal vybudovat Spolek pro výuku francouzského jazyka. I když projekt nebyl nakonec realizován v původním rozsahu, dokáže i dnes překvapit svým promyšleným konceptem.

V původním plánu se počítalo s výstavbou mateřské školy, obecné školy a lycea, v druhé etapě pak s výstavbou internátu s byty pro vychovatele a správce, kuchyněmi i studovnami. Internát však nakonec nebyl postaven. Stavba byla navržena po vzoru nizozemských a německých škol typu „open-air“. K učebnám obecné školy byly připojeny terasy, které za příznivého počasí umožňovaly přemístění výuky na čerstvý vzduch. Vysoký důraz byl kladen na maximalizaci rozlohy plochy osvětlené přirozeným světlem. Jednotlivé budovy byly umístěny tak, aby nebránily dopadu slunečního svitu. Zajímavý byl rovněž způsob vytápění pomocí kombinace teplovzdušného větrání a lokálního radiátorového topení. Areál prošel v roce 2006 celkovou rekonstrukcí a v současné době se zde nachází Základní škola a Mateřská škola Bílá.

Návštěvníci budou moci po celý den od 10.00 do 18.00 hodin nahlédnout do vybraných tříd, přednáškového sálu, knihovny, sboroven, kabinetů, kreslírny nebo tělocvičny a dozvědět se tak více o komplexu, který se jako jedna z mála tehdejších českých staveb dostal na stránky zahraničních odborných časopisů. Pro děti od 5 let je na 15.00 hodinu připravena speciální prohlídka. Organizátoři opět nabídnou i prohlídky pro neslyšící. Vstup na prohlídky je zdarma bez nutnosti předchozí rezervace.

O Open House Praha
Open House Praha, z. ú., je nestátní nezisková organizace, která v rámci jednoho květnového víkendu pořádá stejnojmenný festival. Jeho zatím poslední, čtvrtý ročník přilákal k návštěvě 65 běžně nepřístupných budov objektů přes 54 tisíc lidí z celé ČR i zahraničí. Světový festival, na jehož pořádání získala organizace mezinárodní licenci, se v Česku konal poprvé v roce 2015 a od té doby se stal jednou z nejvýznamnějších kulturních akcí v Praze. Open House Praha je součástí mezinárodní sítě Open House Worldwide sdružující 42 měst na 5 kontinentech světa. Vedle pořádání festivalu se organizace věnuje také nejrůznějším celoročním aktivitám, včetně vzdělávacích programů pro děti, mladé dospělé či lidi s hendikepem.
Celý popis
Naposledy změněno: 16. 11. 2018

Ubytování a restaurace v okolí