Úvod > Kalendář akcí > Společenské akce > Obnova vily E-1027 architektky Eileen Grayové a objasnění sporných faktů
Společenské akce

Obnova vily E-1027 architektky Eileen Grayové a objasnění sporných faktů

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Praha nebo navštivte Společenské akce v celé ČR.
Muzeum hlavního města Prahy – Centrum památek moderní architektury ve spolupráci se sítí Iconic Houses pořádá 15. října 2018 od 17.00 hodin v galerii Studijního a dokumentačního centra Norbertov přednášku v rámci čtvrtého ročníku evropského přednáškového turné Iconic Houses.
Tento ročník se uskuteční v termínu 9.–16. října 2018, v průběhu turné se představí emeritní profesor dějin umění Tim Benton z britské Open University se svou přednáškou o ikonické vile E-1027, která se nachází na Azurovém pobřeží a je dílem irské architektky Eileen Grayové. Přednášku přednese v pěti evropských městech – Oslu, Kolíně nad Rýnem, Rotterdamu, Praze a Brně. Vila je od roku 2015 zařazena do sítě Iconic Houses a po mnohaletém úsilí o rekonstrukci a správu se tento „husarský kousek“ Eileen Grayové konečně otevírá veřejnosti.

Přednášku v rámci čtvrtého ročníku přednáškových turné Iconic Houses přednese v pražské galerii Studijního a dokumentačního centra Norbertov profesor Tim Benton.

Tim Benton (nar. 1945) je přední badatel v oblasti moderní architektury, přičemž jeho hlavní specializací je architekt Le Corbusier. Ve své badatelské práci nevynechává ani kresby, fotografie a malby. Benton vydal celou řadu knih včetně klasické studie designu
Le Corbusierových vil v Paříži dvacátých let 20. století, jehož revidovanou verzi vydalo v roce 2007 nakladatelství Birkhäuser pod názvem The Villas of Le Corbusier and Pierre Jeanneret 1920–1930. V současné době Tim Benton připravuje knihu o Le Corbusierových obytných budovách (1910–1951). Tim Benton se odborně podílel také na výstavách ve Victoria and Albert Museum, Art Deco 1910–1939 (2003) a Modernism Designing and New World (2006), a dále na první retrospektivní výstavě Charlotte Perriandové v pařížském Centre Pompidou (2006).

Během své přednášky seznámí Tim Benton posluchače s průběhem, úskalími a výsledky restaurování vily E-1027. Přednáška Tima Bentona se zaměřuje především na restaurování nábytku ve vile E-1027 a také na různé nejasnosti, které se staly příčinou zkreslených informací jak o domu, tak o jeho vybavení. V průběhu uplynulých dvou let vynaložila společnost Association Cap Moderne nemalé úsilí na restaurování jak vestavěného, tak volně stojícího nábytku v obývacím pokoji. Jeho dispozice i vybavení představují novou formu moderního bydlení, více přizpůsobeného člověku a jeho pohybu, které zároveň zajišťuje větší flexibilitu a lidskost. V průběhu prací došlo i na snahu rozklíčovat různé mýty týkající se vztahu mezi Eileen Grayovou, Jeanem Badovicim a Le Corbusierem. Jakou roli hrál Badovici? Proč Le Corbusier mezi dubnem 1938 a srpnem 1939 realizoval v domě sedm nástěnných maleb? Jak by měl být dům interpretován s ohledem na svou minulost a současnost? Přednášky proběhnou v angličtině. Po přednáškách bude promítán dokumentární film Vincenta Cattanea dokumentující restaurátorské práce, které pod taktovkou Association Cap Moderne probíhaly v letech 2015–2017 (55minutový film je ve francouzštině s anglickými titulky).

Tim Benton představí umělkyni Eileen Grayovou. Narodila se v roce 1878 v irském hrabství Wexford. Její matka byla aristokratka, otec umělec. Později navštěvovala uměleckou školu Slade School of Fine Art. Ve věku 24 let přesídlila do Paříže, kde pokračovala ve vzdělávání v oblasti designu a dlouhá léta se věnovala návrhům modernistického nábytku. V Paříži také pronikla do bohémských kruhů a v době sexuálního konzervatismu experimentovala se svou bisexuální orientací. Grayová si vytvořila reputaci nejavantgardnější a nejvynalézavější návrhářky v Paříži, a to v duchu svého pravidla, že „k tomu, aby člověk mohl tvořit, musí napřed vše zpochybnit“. Eileen si povšiml mladý rumunský architekt Jean Badovici a byl to on, kdo dal podnět k postavení domu, vily E-1027, který se stal osobním, průkopnickým vyjádřením moderní architektury hledící do budoucna. Dům navrhli společně jako prázdninový dům pro vlastní potřebu. Byl to první architektonický počin budoucí designérky nábytku Eileen Grayové. Vila, která byla dokončena v roce 1929, stojí na strmém útesu padajícím do moře. Přestože dům působí bytelně, ve skutečnosti vytváří jakýsi most mezi pevninou a mořem, který promyšleně využívá různých terénních úrovní, stezek a schodů. To domu propůjčuje určitou lehkost a delikátnost, jež kritici často postrádali v pracích ostatních modernistických ikon. Grayová sama navrhla velkou část zařízení domu, jak vestavěného, tak volně stojícího nábytku, což vyvolává dojem, že dům vznikal zevnitř. Po druhé světové válce byla osobnost Eileen Grayová víceméně zapomenuta, což ovšem její vášeň pro architekturu a design nikterak neutlumilo. Ve své práci pokračovala až do své smrti v roce 1976, kdy upadla na cestě do ateliéru. Zemřela ve věku 98 let.

Ve snaze navrátit domu jeho původní slávu usiluje asociace skrze crowdfundingovou kampaň o získání částky 55 tisíc eur, potřebných k obnově jídelní a barové části. Vila E-1027 je uvedena na seznamu historických památek, díky čemuž je možné si darované částky na schválené restaurování odečíst z daní dle platné francouzské legislativy.

V současné době jsou dokončeny všechny nezbytné předběžné analýzy a přípravné stavební práce, přesto je i nadále potřeba situaci monitorovat a korigovat. Rovněž je třeba vytvořit repliky vestavěného i volně stojícího nábytku dle návrhů Eileen Grayové za použití původních materiálů a metod. Na výrobu replik budou dohlížet dva architekti: Renaud Barrès – architekt a odborník na architekturu a nábytek Eileen Grayové, Burkhardt Rukschcio – architekt, emeritní profesor (Praha) a restaurátor, odborník na architekturu 20. století.

Provozovatel

Muzeum hlavního města Prahy – Centrum památek moderní architektury

Nad Hradním vodojemem 53/13
Studijní a dokumentační centrum Norbertov
162 00 Praha 6
Tel.:
+420 221 012 911
Email:
muzeum@muzeumprah...
Facebook:
https://www.faceb...
GPS:
50,092413 14,377155
 
Region:
Praha
Obec:
Praha 6
Tipy na výlet:
Praha 6 a okolí
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy přivítá 8. února 2024 v galerii Studijního a dokumentačního centra Norbertov dílo brněnského fotografa Miloše Budíka. Výstava s názvem Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka přináší do Prahy netradiční pohled do architektonické historie.
Praha 6, Praha

Sportovní Mikulášská 2024

Sportovní a společenská akce pro děti od 1 do 10 let věku. Děti a jejich rodiče prochází v libovolném časovém rozmezí venkovní stezku, na které plní různé sportovní úkoly.
Praha 6, Praha

Á hop – závod v TeamGymu

Soutěž podle pravidel TeamGymu. Jde o dvě samostatně hodnocené soutěže – trampolína a TeamGymový dvojboj, tj. trampolína a akrobacie. Soutěž respektuje věkové kategorie podle pravidel TeamGymu a přidané jsou kategorie pro nejmenší děti, které zpravidla začínají se sportem v září.
Praha 6, Praha

Příběh jednoho domu a jedné rodiny

Expozice připomíná osobitý styl architektonického díla Otto Rothmayera a zároveň se snaží navodit atmosféru životního, pracovního i uměleckého prostředí, které Rothmayer vytvořil společně se svou manželkou, významnou textilní výtvarnicí a propagátorkou moderního životního stylu Boženou Rothmayerovou
Praha 6, Praha

Barushow – Za oponou mysli

Zajímalo tě někdy, jak funguje tvůj mozek?
Praha 6, Praha

Turistická tramvaj 42 v Praze

Prohlédněte si krásy metropole z okna historické tramvaje, na trase linky 42. Turistická tramvaj propojuje městské památky formou okružní jízdy a staví na všech zastávkách na trase s možností opakovaného výstupu a nástupu cestujících.
Praha 6, Praha

Zapomenutý Nový Svět – komentovaná vycházka

Procházka areálem Strahovského kláštera a jedním z nejpůvabnějších míst Prahy – Novým Světem...
Praha 1, Praha

Zrzavého Malá Strana – komentovaná procházka

Plachý muž, pábitel, či také úspěšný propagátor vlastní tvorby; to jsou jen některé z charakteristik Jana Zrzavého, jednoho z nejvýznamnějších českých výtvarných umělců 20. století.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Studijní a dokumentační centrum Norbertov Muzea hlavního města Prahy

Nedaleko Müllerovy vily stojí v památkové zóně Staré Střešovice v ulici Nad Hradním vodojemem budova s čp. 53. V objektu je dnes umístěno Studijní a dokumentační centrum Norbertov.
Praha 6, Praha

Müllerova vila – dílo světoznámého architekta Adolfa Loose

Během návštěvy máte možnost dovědět se více o unikátní památce moderní architektury, která svým významem a pozoruhodností nemá na území naší republiky obdoby, a ve světě patří mezi šest nejvýznamnějších vilových domů 20. století.
Praha 6, Praha

Kostel sv. Norberta ve Střešovicích

Kostel je jednou z dominant této čtvrti v Praze. Byl postaven v letech 1889 – 1891 jako trojlodní klenutá bazilika s polokruhovou apsidou v novorománském slohu stavitelem Jaroslavem Kuchtou podle projektu architekta Františka Rožánka. Kostel je chráněn jako kulturní památka České republiky.
Praha 6, Praha

Vila s ateliérem Václava Špály

Vilu ve funkcionalistickém stylu pro malíře Václava Špálu navrhl architekt Otakar Novotný, postavena byla v roce 1932 v pražských Střešovicích. Inspiroval se architekturou holandského typu.
Praha 6, Praha

Vila Jaroslava Vondráka ve Střešovicích

Vila dominuje západní straně Macharova náměstí a patřila architektu Jaroslavu Vondrákovi. Vondrák je autorem několika dalších staveb na Ořechovce včetně nedaleké Ústřední budovy s kinem Ořechovka.
Praha 6, Praha

Střešovická zvonička

Zvonička ve Střešovicích je jednou z dominant této čtvrti.
Praha 6, Praha

Kafkova vila

Vilu s ateliérem Na Ořechovce v Praze navrhl architekt Pavel Janák pro sochaře Bohumila Kafku. Nad vchodem je sochařova reliéfní busta.V zahradě se nachází Kafkova bronzová socha Orfea z roku 1922.
Praha 6, Praha

Koupaliště Petynka na Praze 6

Travnaté pláže, kvalitní voda a 50metrový vyhřívaný bazén – takové zázemí poskytuje koupaliště Petynka v pražských Střešovicích. Voda na Petynce nezavání chlórem, neboť k čištění vody byla zvolena novější technologie.
Praha 6, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Vila Kajetánka

Ve Vile Kajetánce, nádherné zahradní restauraci, situované uprostřed romantického parku s rybníčkem, si vyberete ze specialit nejen italské, ale i německé a rakouské kuchyně připravených zkušeným týmem kuchařů.
Praha 6, Praha

Halabalacafe

Nekuřácké kavárna s dětským koutkem a zahrádkou s průlizkou a pískovištěm, ve kterém se budou cítit dobře jak rodiče, tak jejich děti.
Praha 6, Praha

Hotel Hormeda na Břevnově

Hotel Hormeda *** je stylový rodinný hotel, který se nachází v klidné rezidenční lokalitě Prahy 6 – Břevnov, pouze 3 km od historického centra metropole. Součástí hotelu je skvělá restaurace, kde vaří pravé brynzové halušky, strapačky se zelím a další speciality.
Praha 6, Praha

Hotel a restaurace Hormeda na Břevnově – ochutnejte vyhlášené halušky

Restaurace s dlouholetou tradicí je doporučována nejen pro svou kuchyni ale i pro příznivé ceny. Ke zdejším specialitám patří halušky na mnoho způsobů. Kuchaři je připravují tradičním způsobem z brambor a mouky od roku 1995. Říká se o nich, že jsou nejlepší v ČR – přijďte se přesvědčit.
Praha 6, Praha

Hotel Pyramida Praha

OREA Hotel Pyramida**** Praha se nachází na pražském Strahově pár minut chůze od Strahovského kláštera, Lorety, Pražského hradu a Malé Strany. Je ideálním výchozím bodem pro toulky po historickém jádru Prahy nejen pro jejich blízkost od hotelu, ale i pro skvělé dopravní spojení.
Praha 6, Praha

Restaurace Amunì – první slow food pizzerie v Praze

Italská kuchyně je synonymem pro pohostinnost, plné chutě a čerstvé suroviny. Když se k tomu přidají principy slow food kuchyně je zážitek dvojnásobný!
Praha 6, Praha

Romantik hotel U Raka v Novém Světě

Prožijte klidnou dovolenou v samém srdci Prahy, v místech, kde na vás dýchá historie na každém kroku. V kterékoliv roční době zde objevíte něco, co učiní z vaší dovolené nezapomenutelný romantický zážitek.
Praha 1, Praha

Bistro Točna – občerstvení v tramvaji na Dlabačově

Zrekonstruovaná tramvajová smyčka Dlabačov přináší nevšední místo k odpočinku – na bývalé spartakiádní tramvajové točně, spojnici Pražského hradu, Strahova a Břevnova, vzniklo Bostro Točna ve starém tramvajovém vozu.
Praha 6, Praha