Úvod > Aktivity & akce > Akce > Národní potravinová sbírka

Národní potravinová sbírka

Kdy 10. listopad 2018 Společenské akce
Celostátní Národní potravinová sbírka se uskuteční již tuto sobotu 10. listopadu od 8.00 do 18.00 hodin ve více jak 680 prodejnách po celé České republice. Do projektu se letos se svými vybranými prodejnami zapojí Albert, BILLA, drogerie dm markt, Globus, Lidl, Makro, Penny Market, ROSSMANN a Tesco.
Cílem celonárodní charitativní akce Národní potravinové sbírky je již tradičně možnost dát lidem projevit solidaritu s těmi, kterým nezbývá dost prostředků na základní trvanlivé potraviny či drogistické zboží. Nákupem mohou lidé nejen pomoci, ale současně ukázat, že si uvědomují, že jsou mezi námi lidé v tíživé životní situaci. Národní potravinovou sbírku organizuje BpS - Byznys pro společnost ve spolupráci s Českou federací potravinových bank, NADĚJÍ, Armádou spásy, Charitou Česká republika. Na realizaci sbírky se podílí také řada neziskových organizací a tisíce dobrovolníků.

Podle výzkumu IPSOS pro BpS – Byznys pro společnost se chce letos do Národní potravinové sbírky zapojit 44 % obyvatel České republiky. Pravidelně se do sbírky zapojuje 20 % populace. Lidé nejčastěji plánují darovat potraviny a drogistické zboží v hodnotě 100-249 Kč.
 
Na webových stránkách projektu www.narodnipotravinovasbirka.cz lze najít i tipy na vhodné potraviny nebo drogistické zboží, které darovat. Jde například o konzervy všeho druhu, instantní polévky, mouka, cukr, luštěniny, těstoviny, rýže, krupička, cereálie, dětské výživy, cukrovinky pro děti (čokolády, bonbony), trvanlivé uzeniny, prací prášky, sprchová mýdla, hygienické vložky a dětské pleny.
 
Je také důležité, aby lidé při darování potravin nezapomněli na výživovou hodnotu potravin a jejich kvalitu. Dárci mohou najít inspiraci na www.narodnipotravinovasbirka.cz, kde je k dispozici kalkulačka, na které si mohou například spočítat, jaké množství potravin potřebuje na jeden týden senior nebo kolik drogistických potřeb využije čtyřčlenná rodina se dvěma dětmi na dva měsíce.
 
Cesta vybraných potravin a drogerie vede z nákupního košíku dárců k dobrovolníkům, kteří budou přímo v obchodech za pokladnami a budou označeni logem sbírky. Ti převezmou darované potraviny, roztřídí a večer 10. listopadu budou darované potraviny převezeny do potravinových skladů České federace potravinových bank. Odtud již potraviny putují k jednotlivým charitativním organizacím a přes ně k potřebným. Důležité je, že cesta potravin je přímá a krátká. Darované potraviny zůstávají v pobočce potravinové banky v tom kraji, kde byly darovány. Proto darováním pomáhají dárci především ve svém okolí.
 
Národní potravinová sbírka chce letos upozornit na tíživou situaci matek samoživitelek. Průměrný měsíční příjem matek samoživitelek se pohybuje od 10 do 20 tisíc korun, výživné na dítě přitom dostává každá druhá. Většinou se starají o 1 nebo 2 děti a jejich finanční situace umožňuje pravidelně nakupovat ovoce a zeleninu nebo platit dětem zájmové kroužky ve školce či ve škole jen každé čtvrté matce samoživitelce. Národní potravinová sbírka těmto ženám pomůže nejen materiálně, ale také díky ní chceme upozornit na nelehkou situaci matek samoživitelek.
Celý popis
Naposledy změněno: 8. 11. 2018
15.3.
1.12.
Legiovlak 2019

Legiovlak 2019

Praha 2, Praha
1.3.
31.12.
Kupole Národního muzea v Praze

Kupole Národního muzea v Praze

Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí