Úvod > Aktivity & akce > Akce > Napoleonské slavnosti na zámku Loučeň

Napoleonské slavnosti na zámku Loučeň

Kdy 21. září 2018 - 23. září 2018 Akce pro děti
Zámecký park na Loučeni se promění na vojenské ležení francouzských, ruských a rakouských vojsk před jednou z mnoha bitev napoleonských válek.
222. výročí jmenování Napoleona velitelem armády

Píše se rok 1796 a generál Napoleon je jmenován vrchním velitelem " italské" armády. Proti všem předpokladům stále vítězí a spojenecká vojska jdou od porážky k porážce.
Až na jedno místo: Jedním ze střetnutí, která měla za cíl vytlačit francouzskou armádu z pravého břehu Rýna, bylo obléhání města Huningue, které proběhlo v období 26. 10. 1796 – 5. 2. 1797. U města, nacházejícího se na levém běhu řeky přímo pod švýcarskou Basilejí. Zde byla svedena série krvavých bitev, a spojeneckým vojákům nevelel nikdo jiný než Karl Boromeus Kníže Fürstenberg majitel loučeňského zámku. Pod jeho velením spojenci zvítězili. Knížeti jeho statečnost a schopnosti přinesli slávu a vděk císaře.

Na Loučeni rozbíjí své ležení nadšenci ze skupiny historického vojenství z Čech, Moravy, ale i Rakouska, Ruska a Francie spojeni pod značkou Napoleonika. Očekáváme na 100 vojáků všech tří armád, chybět nebude dělostřelectvo, jízda, ale ani polní kuchyně, lazaret a markytánky.

Celá akce začne v pátek postavením ležení a začátkem výcviku jednotlivých vojsk v amfiteátru. Po celý víkend bude pro návštěvníky volně přístupné ležení jednotlivých vojsk. Malí návštěvníci se budou moci vžít do role malých rekrutů, právě odvedených na celých 12 let do armády. Vyvrcholením akce bude ukázka samotné bitvy s efektním útokem jezdectva, nebo dělostřeleckou přípravou a to po oba dva dny. V sobotu od 14.00 a v neděli od 11:00 hod.

Součástí oslav bude i pocta Knížeti Karlu Boromeovi z Fürstenbergu. Všichni účastníci se v sobotu po setmění vypraví za svitu loučí k hrobu knížete, který se nachází u studánky Boží voda asi 1 km od zámecké brány. Pomník zde nechala zbudovat manželka knížete poté, co kníže padl 25.3. 1799 v bitvě u Stockach v hodnosti rakouského polního podmaršálka.

Pro romantické duše a ty, co si chtějí atmosféru užít naplno, nabízíme možnost stanování v bezprostřední blízkosti ležení vojsk, nebo pod střechou v zámecké oranžerii. Pokud přeci jen upřednostňujete větší pohodlí, jsou vám k dispozici útulné pokoje zámeckého hotelu Maxmilián.
Celý popis
Naposledy změněno: 7. 2. 2018
1.11.
31.3.
Zimní prohlídky zámku Loučeň

Zimní prohlídky zámku Loučeň

Nymburk, Střední Čechy
1.12.
31.12.
Adventní prohlídky zámku Loučeň

Adventní prohlídky zámku Loučeň

Loučeň, Střední Čechy
30.11.
21.12.
Advent na Chateau Mcely

Advent na Chateau Mcely

Mcely, Střední Čechy
Muzeum velkých volantů v Loučni

Muzeum velkých volantů v Loučni

Loučeň, Střední Čechy
Jívový rybník

Jívový rybník

Loučeň, Střední Čechy
Přírodní biotop Mcely

Přírodní biotop Mcely

Mcely, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí