Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Moving Image Department #9: Desire in Language ve Veletržním paláci
Výstavy

Moving Image Department #9: Desire in Language ve Veletržním paláci

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Praha nebo navštivte Výstavy v celé ČR.
Ve Veletržním paláci budou od 24. října k vidění zbrusu nové výstavy. Jednou z nich je i výstava s názvem: Moving Image Department #9: Desire in Language.
Devátou kapitolou Moving Image Department je „konverzační kus“ per se, v němž se protagonisté/umělci zabývají krajinou jazyka, jeho performativním potenciálem a hranicemi vyjadřování. Český umělec Roman Štětina spolu s chorvatským umělcem Damirem Očkem zkoumají chování jazyka, jeho vzorce jednání a schopnost vyvolat akci. Pouštějí se do pátrání po novém slovníku, který by odrážel politiku a gestickou ekonomiku a současně dešifroval struktury touhy prostřednictvím poezie a její revoluční moci; vydávají se hledat možnosti politického a afektivního skryté v básnickém gestu a často zanechávají protagonistu na pokraji fyzického i psychického vyčerpání. Ústřední místo ve Štětinových a Očkových kinematografických sebereferenčních a teatrálních dílech zaujímá performativní já ovlivněné jazykem a mluvním aktem.

Dlouhometrážní film Návod k použití Jiřího Koláře (2015), který režíroval Roman Štětina ve spolupráci s Miroslavem Buriánkem, dlouholetým režisérem pořadů Českého rozhlasu, dokumentuje průběh natáčení básnického cyklu básníka, umělce a překladatele Jiřího Koláře (1914-2002). Snímek zachycuje Buriánkovu interpretaci Kolářovy básnické sbírky Návod k upotřebení (1969) v průběhu náročných dvoudenních nahrávacích zkoušek; Buriánek básně převádí z psané podoby v precizním a dynamickém procesu, jenž dovádí k dokonalosti intonaci, intenzitu i pomlky a dává jim zaznít v souladu s Kolářovým záměrem. Návod k použití se tak ocitá v hraniční zóně mezi poezií a čímsi, co by bylo možné nazvat „akčním uměním“. Kolářovy básně hovoří o činech, které nebylo možné realizovat v době, kdy byly napsány, a proto mohly existovat pouze v autorově představivosti.  V rámci represivního politického systému korigovaného cenzurou představovala svoboda myšlení implicitně obsažená v těchto básních působivé vyjádření.

Dílo Damira Očka, jež je pokusem o emancipaci formulovanou slovem a obrazem, definuje jazyk dnešní doby jakožto akt vzdoru. Pro svůj nedávný filmový diptych Dicta si umělec vypůjčil název z latinského výrazu „dictum“, jímž se označuje nezpochybnitelná, autoritativní pravda. Zatímco Dicta I se zakládala na autobiografickém textu Bertolta Brechta Pět obtíží při psaní pravdy (1934), který vznikl poté, co autor uprchl před nacistickým režimem, Dicta II se odvíjí od „stopek“ (slov posbíraných na nejrůznějších veřejných fórech, která signalizují hranici, jež nemá být překročena) odříkávaných neutrálním hlasem za vizuálního podkresu s ukázkami bojových umění, které jsou náznakem možných násilností. Film ovlivněný dadaismem a konceptuálním uměním má formu koláže, jež se přeskupuje v neslyšitelné a protichůdné výroky, které jsou stejně těžko srozumitelné jako obraz. Výsledkem je aluze na epické divadlo a brechtovské zcizování, jež v divákovi probouzí politické a kritické uvědomění.

Roman Štětina (nar. 1986 v Kadani) žije v současnosti v Praze. V roce 2015 dokončil studium na AVU; dva roky studoval na frankfurtské Städelschule u Judith Hopf a Douglase Gordona. Patří k nejmladším držitelům Ceny Jindřicha Chalupeckého (2015) a jeho tvorba se objevila v Curychu na výstavě Manifesta 11, jejímž kurátorem byl Christian Jankowski (2016). Z jeho posledních samostatných výstav jmenujme: Instructions for Use of Jiří Kolář (s Miroslavem Buriánkem) v bristolském Spike Island; Shave and a haircut – two bits v Cardiff Contemporary; The Fortress of Solitude From the Holy Wood of Eternal Noise v MNAC v Bukurešti (kurátorky Anca V. Mihulet a Diana Marincu) (vše v roce 2016); Souvenir v pražské Polansky Gallery; Přednáška v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně (obojí v roce 2015); Mluv, abych tě viděl v brněnské galerii Kabinet, TIC, Brno (2014). Z nedávných skupinových výstav jmenujme alespoň: Médium: figura v Galerii hlavního města Prahy (2017); All Watched Over v James Cohan Gallery; Silver Lining v Národní galerii v Praze; Diplomanti AVU v Praze; 7. zlínský salon mladých v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně; Jak je důležité býti v (pohyblivém) obraze v Národní galerii v Praze; Cena Jindřicha Chalupeckého v Národní galerii v Praze (vše v roce 2015); Straight to Camera: Performance for Film v Modern Art Oxford, Peripheral Vision na IV. moskevském mezinárodním bienále mladého umění v MMOMA nebo Explain Me Not v berlínském Autocenter (vše v roce 2014).

Miroslav Buriánek (nar. 1951) patří k předním českým rozhlasovým režisérům. Vystudoval divadelní režii na DAMU a poté, v letech 1978 až 2015, pracoval v Českém rozhlasu v Plzni, kde natočil tisíce reportáží, rozhlasových dokumentů a rozhlasových her.

Damir Očko se narodil roku 1977 v Záhřebu, kde žije dodnes. Vystudoval Akademii výtvarných umění v Záhřebu a nyní se věnuje tvorbě videí, fotografií, instalací a dalších děl, včetně děl zvukových, poezie a děl na papíře, jako jsou fotokoláže nebo partitury. Očko zastupoval Chorvatsko na 56. benátském bienále (2015) a jeho díla se objevila na výstavách např. v pařížském Palais de Tokyo, záhřebském Muzeu současného umění, štýrskohradecké Künstlerhaus Halle für Kunst und Medien a varšavském Centru současného umění Zamek Ujazdowski. Mezi jeho poslední samostatné výstavy patří Dicta v Jeu de Paume (Paříž), Dicta v CAPC Muzeum současného umění (Bordeaux), Damir Očko v Agency Gallery (Londýn), Repeat After Me v Eastwards Prospectus (Bukurešť) a Year Out of Shape v Tiziana di Caro (Neapol). Tvorba Damira Očka je rovněž zastoupena ve sbírkách Louis Vuitton Foundation for Creation a CNAP – Centre national des arts plastiques v Paříži a v MUDAM v Lucemburku.

1918⁠–⁠1938: První republika – výstava Národní galerie v Praze

Sbírková expozice 1918⁠–⁠1938: První republika vznikla ke 100. výročí vzniku Československé republiky a představuje bohatou výtvarnou tvorbu a umělecký provoz mladého státu v letech 1918⁠–⁠1938.
Praha 7, Praha

Filomena Borecká ⁠–⁠ Dech tichých myšlenek

Pro Národní galerii vytvoří umělkyně Filomena Borecká dílo in-situ, velkoformátovou abstraktní kresbu zachycující „vnitřní krajinu“ nesenou dechem. Umožní tak divákům se ocitnout přímo uprostřed aktu stvoření. Výstava potrvá od 22. 3. do 8. 9. 2024.
Praha 7, Praha

Žádný pocit netrvá věčně – sbírka solidarity ve Skopji  ve Veletržním paláci

Mezinárodní skupinová výstava Žádný pocit netrvá věčně. Sbírka solidarity ve Skopji vychází z jedinečné sbírky Musea současného umění (MoCA) ve Skopji a z jejího historického a politického kontextu. Nyní bude k vidění v Národní galerii.
Praha, Praha

Tanec Praha 2024

Festival současného tance a pohybového divadla se chystá na svůj 36. ročník. Pražská část se uskuteční v průběhu téměř celého června, od 2. do 27. 6.
Praha 7, Praha

Luděk Marold pro Fliegende Blätter

Kabinet grafiky a kresby Národní galerie Praha ve Veletržním paláci představuje od 15. 2. do 2. 6. 2024 kresby, které Luděk Marold vytvářel ve druhé polovině devadesátých let 19. století pro mnichovský humoristický časopis Fliegende Blätter.
Praha 7, Praha

Antonín Karel Balzer – Krkonošsko-adršpašský cyklus

Národní galerie Praha přináší od 15. 2. do 2. 6. 2024 grafický cyklus 24 pohledů na Krkonoše a Adršpašské skály od grafika Antonína Karla Balzera.
Praha 7, Praha

1939⁠–⁠2021: Konec černobílé doby – stálá výstava NG v Praze

Název Konec černobílé doby není pojmenováním let 1939 až 2021, ale heslem shrnujícím přístup, který se snaží materiál této často bolestné epochy dopředu ideologicky nehodnotit. Jedná se o novou stálou expozici ve Veletržním paláci, která byla otevřena v květnu 2023.
Praha 7, Praha

1956⁠–⁠1989: Architektura všem – expozice NG ve Veletržním paláci

Ve Veletržním paláci si prohlédnete novou expozice s názvem 1956⁠–⁠1989: Architektura všem. Cílem výstavy je překonat binární pohled Východ⁠–⁠Západ, uměle udržovaný od pádu železné opony před 30 lety, a učinit ji srozumitelnou v evropském kontextu. 
Praha 7, Praha

Aktivity v okolí

Atlas – ateliér tvorby a kreativní prostor

V Národní galerii Praha najdete nově ateliér tvorby a laboratoř pro asociativní snění určený pro širokou veřejnost k využívání zdarma. Tato nová participativní zóna je prostorem pro trávení času tvorbou, čtením, poslechem, odpočinkem, sdílením i hrou.
Praha, Praha

Studio Hrdinů v Národní galerii

Studio Hrdinů je otevřená divadelní scéna s jasným dramaturgickým záměrem a výrazným okruhem divadelních spolupracovníků.
Praha 7, Praha

Hlinotéka – studio a nezávislá sdílená dílna v Praze

Hlinotéka je nezávislá sdílená dílna v Praze – Holešovicích. Je společným projektem výtvarníků, pracujících a experimentujících s materiálem. Nabízí kurzy točení na hrnčířském kruhu, kurzy modelování z ruky i open studia.
Praha 7, Praha

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Veletržní palác je sídlem Národní galerie v Praze od roku 1976. Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních třech staletí.
Praha 7, Praha

Divadlo Alfred ve dvoře

Pražské divadlo Alfred ve dvoře v produkci Motus představuje prostor pro živé umění. Nejčastěji uvádí progresivní uměleckou tvorbu a unikátní autorské projekty českých, ale i zahraničních umělců a performerů.
Praha 7, Praha

Letecký simulátor Messerschmitt Bf 109 v Praze

Splňte si sen a staňte se na chvíli vojenským pilotem z 2. světové války. Zažijete vzrušující letecké souboje s legendárním německým letounem Messerschmitt Bf 109. Simulátor, jako jeden z mála určených pro veřejnost na světě, naleznete na Praze 7 – Holešovicích.
Praha 7, Praha

Tancem proti stresu

Tanec všech rytmů je nadčasový taneční program, který zapojuje kompletní fyzický pohyb tancem.
Praha 7, Praha

Taneční škola Angelo Repilado – salsa jako na Kubě

Taneční škola Angelo Repilado nabízí kurzy kubánské salsy v pravém kubánském stylu. Jedinečný styl Angela je zárukou toho, že se na kurzu budete cítit jako v ulicích Havany. Kdy jindy máte možnost tančit se skvělým kubánským tanečníkem a výborným učitelem?
Praha 7, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Galerijní kavárna Nová syntéza

Ve Veletržním paláci v Praze je otevřená kavárna Nová syntéza, která kromě klasické chvilky nad kávou nabízí návštěvníkům galerie i široké veřejnosti výstavní prohlídku experimentálních expozic.
Praha 7, Praha

Literární kavárna Ouky Douky Coffee v Holešovicích

Ouky Douky Coffee pod Letnou je literární kavárna s připojením k internetu, s počítači a tiskárnou. Specializuje se na snídaně, ale připravuje též polévky, sendviče, saláty, dezerty a další. Poskytuje možnost pořádání vernisáží. K dispozici je rovněž venkovní posezení.
Praha 7, Praha

Mama Shelter Prague

Mnohem víc než jen hotel, kde najdete obří postele a televize nebo bezplatnou vysokorychlostní wifi. Je to oáza pohostinnosti pevně spjatá s energií svého města a různorodých postav, které jej činí výjimečným. Z bývalého Parkhotelu se stalo designové útočiště.
Praha 7, Praha

Wine Bar 0,75 – Sedmička v srdci Prahy 7

0,75 [Sedmička] je malý vinařský ráj v Praze 7, kam si můžete zajít na top víno, fajn jídlo a pohodový večer. 0,75 [Sedmička] je vinotéka, kde je atmosféra na prvním místě.
Praha 7, Praha

Libeřské lahůdky – ochutnejte nejen vynikající chlebíčky

Vždy čerstvé a voňavé – prostě k nakousnutí. Pouze takové lahůdky si zakoupíte v síti prodejen Libeřské lahůdky, kde si můžete vybrat z mnoha druhů chlebíčků, baget, toastů, tortil, smažených lahůdek, koláčů a sladkého pečiva.
Praha 7, Praha

Kavárna Liberál v Holešovicích

V kavárně Liberál pod Letnou si můžete objednat teplé a studené nápoje a pochutiny. V dolním sále probíhají výstavy, autorská čtení a různé literární a společenské akce.
Praha 7, Praha

Antonínovo pekařství v Praze

Pro voňavý chleba a křupavé čerstvé rohlíky si můžete zajít do našich domácích pekáren na Vinohradech, ve Vršovicích, v Karlíně, v Holešovicích a v Bubenči.
Praha 7, Praha

Praga Taverna

Restaurace kde zažijete středověk. Tradiční jídla plná chutí. Balkánské a české speciality. Každý víkend živé představení.
Praha 7, Praha