Úvod > Aktivity & akce > Akce > Maker Faire: globální festival pro kutily 21. století

Maker Faire: globální festival pro kutily 21. století

Kdy 1. červen 2019 - 2. červen 2019 Festivaly
První ročník světově proslulého setkání hobby tvůrců, technologických kutilů, bastlířů a vynálezců se uskuteční v Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti.
Program Maker Faire Prague 2019 je k dispozici na webových stránkách festivalu a nabízí 180 tvůrčích projektů, 20 workshopů a 50 vystoupení či přednášek. Maker Faire je festival, jarmark, konference, trochu i cirkus, a hlavně lidová přehlídka inovací, vychytávek, kreativních a vzdělávacích nápadů všeho druhu.

Děti i dospělí si tu užijí množství velkých i malých atrakcí, například můžou:
 • vystřelit z největšího vzduchového děla na světě,
 • obdivovat skleněné parní stroje a elektronické šperky,
 • prohlédnout si největší velkoformátovou fotografii Prahy,
 • navštívit digitální 3D planetárium,
 • zahrát si piškvorky proti „umělému mozku“ ze zavařovacích sklenic,
 • provádět pokusy s potravinami v dětské chemické laboratoři,
 • vytvořit si vlastní elektronický hudební nástroj,
 • vytisknout si vlastní výtvor na 3D tiskárně,
 • vyrobit si miniaturního robůtka z kartáčků na zuby,
 • vytesat si dřevěnou motokáru nebo vyzkoušet dřevěné kolo pro lidského křečka,
 • a mnoho dalšího! 

Na festivalu budou vystavovat děti, senioři, a dokonce i celé rodiny. Pro většinu je to hobby a aktivní způsob trávení volného času, ale jsou i tací, kteří proměnili své koníčky v úspěšný byznys.
 
Festival také prezentuje nový trend ve vzdělávání - Maker Faire ukazuje, jaký tvůrčí potenciál v nás je. Tenhle potenciál se dnes dá skvěle rozvíjet pomocí nových technologií, ale také sdílených a otevřených dílen, které rovněž představíme.

Maker Faire je celosvětově uznávaná síť akcí, kterou v roce 2006 iniciovala redakce časopisu Make se sídlem v San Francisku. Jednotlivé festivaly pořádají lokální organizace v mnoha zemích a setkávají se na nich fanoušci kreativní práce s technologiemi, 3D tiskem, elektronikou, počítači, novodobí kutilové a další volnočasoví tvůrci všeho druhu. Maker Faire se postupně šíří do řady měst. Obří setkání se pořádají v San Francisku a New Yorku, u našich sousedů se festival každoročně koná například ve Vídni, Chemnitzu či Berlíně.
 
Kutilství má v naší zemi bohatou tradici. Hnutí spojené s festivaly Maker Faire přináší další nový impuls - takzvaný maker je nejen garážový kutil či modelář, ale člověk, který rád spolupracuje na projektech s ostatními, využívá open source řešení a technologie 21. století, je fanouškem komunitních dílen a umí svůj osobní tvůrčí projekt dobře prezentovat. Proto se akce Maker Faire na světě organizují v duchu anglického hesla show and tell neboli, jak vysvětluje Denisa Kera, ukaž, co jsi vyrobil, a sdílej, co ses při tom naučil. Výsledkem je přehlídka v mnohém připomínající zábavnou pouť, ale také veletrh pro tvořivé lidi všech generací. Je to místo, kde každý může ukázat svůj koníček, vychytávku, „hack”, experiment nebo projekt.
Celý popis
Naposledy změněno: 3. 1. 2019

Ubytování a restaurace v okolí