Úvod > Aktivity & akce > Akce > Křtiny v Zoo Jihlava

Křtiny v Zoo Jihlava

Kdy 24. červen 2018 Akce pro děti
V neděli 24. června proběhne jedna z nejvýznamnějších akcí letošního roku, křest dvou koťat tygrů sumaterských! Mladé tygří slečny se narodily 28. března, což je přesně na den na páté narozeniny jejich matky Činty.

Kmotrem tygřat se stane písničkář a hudebník Jan Pokorný, neboli Pokáč. Ten sám sebe označuje za „zpívajícího ajťáka“, což je obor, který vystudoval a také jeho civilní zaměstnání. Na to však má Pokáč stále méně času, zejména díky svojí popularitě u publika. V roce 2017 se Jan Pokorný umístil v anketě Zlatý slavík na třetím místě v kategorii Objev roku, nyní na jaře obdržel Zlatou desku za prodej svého debutového alba Vlasy. Není ani bez zajímavosti, že Pokáč dělal několikrát předskokana zpěváku Tomáši Klusovi, který se před pěti roky stal kmotrem matky malých tygřat, tygřice Činty. Jméno Cinta, nebo Činta, které jí vymyslel a dal, znamená v indonéštině láska.

Oficiální křest tygřích koťat kmotrem Pokáčem proběhne v 13:30 hodin v prostorách parčíku před pavilonem šelem. Součástí křtu bude také losování výherců tygřího kvízu a prodejní výstava obrazů tygřat od studentů SUPŠ Helenín.
Koncert Jana Pokorného, neboli Pokáče a čerstvého tygřího kmotra bude následovat od 16:00 hodin na louce u dravců nedaleko Australské farmy.

Skoro po celý den, od 10 do 16 hodin, budou probíhat hry a soutěže s tygří tematikou pro děti i dospělé. Nebude chybět ani fotokoutek s možností vyfotit se v tygřím kostýmu, speciální indonéské občerstvení od XANADU catering, nebo exkluzivní tygří suvenýry.
 
Matkou dvou samiček tygra sumaterského je pětiletá samice Činta, která se narodila v Zoo Jihlava. Jejich otcem je nyní šestiletý tygří samec Dandys, který žije v brněnské zoo a do konce letošního dubna byl na půl roku do Jihlavy zapůjčen. Tygří koťata jsou teprve pátými mláďaty tygra sumaterského odchovanými v Zoo Jihlava.

Tygr sumaterský je nejmenší poddruh tygra. Jeho původní domovinou je ostrov Sumatra v Indonésii. Živí se nejrůznějšími obratlovci až do velikosti jelena, divokého prasete, nebo menšího buvola.

V prostředí tropických pralesů se dají počty těchto tygrů jen těžko odhadnout. Ve volné přírodě se však pravděpodobně stavy těchto tygrů pohybují okolo 400 zvířat. Proto je tygr sumaterský zařazen mezi druhy kriticky ohrožené vyhubením. Za snižování počtu tygrů ve volné přírodě může nejen ztráta jejich přirozeného prostředí, ale také pytláci - tygří kosti i jiné části tygřího těla jsou velice ceněným lékem v tradiční čínské medicíně, navíc kvete i černý trh s tygřími kůžemi a kostmi za účelem získávání trofejí.
 

Celý popis
Naposledy změněno: 13. 6. 2018

Ubytování a restaurace v okolí