Úvod > Aktivity & akce > Akce > Královské stříbření Kutné Hory 2018
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> DSC_0052(1).jpg "> DSC_1491_1.jpg "> DSC_0406_1.jpg "> Příprava na průvod před Hrádkem "> Královské stříbření
23.6.
24.6.
+ Přidat foto

Královské stříbření Kutné Hory 2018

Kdy 23. červen 2018 - 24. červen 2018 Historické a vojenské akce
Znovu se otevírají brány do historie Kutné Hory a doby největší slávy královského horního města. Přijíždí král Václav IV. s chotí Žofií a celým dvorem. Přivítejte krále spolu s hrdými Horníky, přihlížejte napínavým rytířským soubojům a disciplínám na koních, veselte se při dobové hudbě a tanci.

Svůj um předvedou středověcí řemeslníci, děti nadchnou žongléři a komedianti, rytířské ležení nebo kolotoč a dech se všem zatají při sobotním ohňostroji i nedělní „stříbrné“ mši.

Velkolepý scénář slavnosti navrací Kutnou Horu, české královské horní město, do dob o šest set dvacet let zpět, až na konec 14. a začátek 15. století. Na dva až tři dny ožívá celé město i královské sídlo v mincovně ve Vlašském dvoře fiktivním příběhem příjezdu a vzácné přítomnosti českého a římského krále Václava IV. s jeho dvorem. Aktéři i diváci navracejí se do doby, kdy byla Kutná Hora na vrcholu prosperity.

Bohatí a hrdí "Horníci" chystají uvítání krále, otevírá se jarmark, rozhoří se svatojánské ohně a začínají lidové veselice uspořádané na počest oblíbeného panovníka.

Chrámem sv. Panny Barbory se rozeznívají fanfáry a při slavné „Stříbrné mši“ vítají krále s královnou Žofií Bavorskou, jejich dvořanstvo i kutnohorský patriciát. Do města se sjíždí bujaré rytířstvo, aby se zúčastnilo turnajových klání vyhlášených králem Václavem IV. Gotická hudba vyzývá k lidovému tanci v kutnohorských uličkách i krčmách, každodenní pracovní rytmus mincovny ve Vlašském dvoře utichá, neboť je přehlušen slavnostním ruchem přítomnosti krále a jeho dvora.

Zářivá barevnost vrcholné gotiky, desítky praporců a stovky historických kostýmů naplňují kutnohorské malebné uličky, ideální prostředí autentických historických kulis.
Každým rokem se rozrůstá počet návštěvníků i obyvatel Kutné Hory, kteří chtějí být nejen diváky, ale i aktivními účastníky neopakovatelné atmosféry času Lucemburků na českém trůně. Královské stříbření je jedinečné právě tím, že není pouhou zábavnou podívanou pořádanou profesionálními účinkujícími pro diváky, je přitažlivou příležitostí obléknout vlastní dobový kostým a vstoupit do skutečných historických osudů města, o jehož bohatství se opírala moc českých králů.

Scénář slavnosti vychází ze skutečných událostí i ze známé silné náklonnosti, které se Kutná Hora těšila u Václava IV.

Nenásilnou a zábavnou formou seznamuje diváky s tím, jak se dobývala stříbrná ruda a jak se zpracovávala až do podoby slavného stříbrného groše. Přibližuje zvláštnosti životního stylu středověkého horního města, všech skupin jeho obyvatel, jejich osudy společné i osobní.

V letošním roce proběhne 23. a 24. června v prostorách u chrámu svaté Panny Barbory a v zahradách a na nádvoří Jezuitské koleje (GASK). Král Václav IV. se svým dvorem zamíří do Kutné Hory již po sedmadvacáté a všichni návštěvníci se tak budou moci přenést zpět do roku 1398.

Na co se letos mohou návštěvníci těšit:
SOBOTA
Okolo desáté hodiny začíná akce příjezdem krále, jako první směřuje k chrámu průvod královského rychtáře s Horníky a následuje královský průvod za zvuku zvonů kutnohorských kostelů. Dopoledne se odehrává ve znamení vítání panovníka a jeho dvora. Ve 12 hodin zahraje středověká hudební kapela Bohemian Bards a na vodní scéně zahrad vystoupí Emillion – divadélko pro děti. Před rytířským turnajem, který je vyhlášen na počest krále, ještě návštěvníci mohou obdivovat šermířské umění v podání skupiny Merlet. Po 13té hodině již začíná velké turnajové klání na koních. Před chrámem svaté Barbory a na vodní scéně zároveň probíhají další vystoupení: 14:00 taneční hodina (Rondellus), 14:30 hudební vystoupení středověké kapely Gnomus. Na vodní scéně čeká návštěvníky několik novinek: silová akrobacie Aventýr (14:00) a dále se letos poprvé s vystoupením představí domácí šermíři MOR (14:30). Odpoledne se na vodní scéně pak budou střídat žongléři Agripa a Emillion – divadélko pro děti. Po královském turnaji se dějová linka opět přenáší k chrámu sv. Barbory a program pokračuje nově připravenou scénkou Veliká různice, ve které se představí místní ochotníci, a následuje královský soud. V 17 hodin začíná slavnostní hostina doprovázená divadlem a čarováním kouzelníka Žita. V 19 hodin proběhne nové divadelní představení ve stylu francouzského dvora Slaviánova cesta od dobyté Tróje a před tím ještě dvě hudební vystoupení – kapel Bohemian Bards a Gnomus. Ve 21.20 již začíná úžasná večerní svatojánská dvorská slavnost, na kterou přichází král i královna a celý dvůr v pochodňovém průvodu. Během slavnosti mohou návštěvníci sledovat bojové klání rytířů za čtyři symboly zakončené velkolepým ohňostrojem stříleným v programovém prostoru.

NEDĚLE
V 9.25 ohlašují zvony příchod krále do chrámu svaté Panny Barbory a začíná se sloužit tradiční Stříbrná mše, která je přístupná všem včetně návštěvníků bez vstupenky na akci. V 10.30 již opět vystoupí hudebníci Gnomus, představí se šermíři Merlet, následují hudebníci BraAgas a tanečnice z Hortus Gratiae – to vše na pódiu před chrámem. Mezitím na vodní scéně v zahradách probíhá program určený malým návštěvníkům – žonglování Agripa, Emillion – divadélko pro děti a silová akrobacie Aventýr. V 11.45 začíná na nádvoří tradiční zábavný turnaj v koulené. Ve 12.40 přichází průvod od Hrádku a začíná další nový bod v programu – slavnostní shromáždění hornictva a přísaha nově zvolených starších cechů. Odpoledne opět vystupují hudebníci, ve 13.30 na kolbišti mohou návštěvníci sledovat výcvik jízdy na koni a jezdce s dravými ptáky. Na vodní scéně odpoledne proběhne další vystoupení šermířů MOR, ve 14.00 vystoupí žongléři z Agripy a v 15.00 proběhne poslední představení divadélka Emillion. Od 14.15 se návštěvníci přenesou na dvůr královny Žofie a o hodinu později proběhne přehlídka městské hotovosti s náborem nových zbrojnošů a nově také ponožkovou bitvou! Odpolední program přinese ještě taneční hodinu v podání Rondellus, hudebníci BraAgas rozezní své nástroje v 16.30 a dvoudenní program vyvrcholí v 17.00 turnajem královských rytířů na koních.

DOPROVODNÝ PROGRAM
Během obou dnů bude otevřen velký jarmark s rozličným rukodělným zbožím. Pro děti je připraven středověký kolotoč a střelnice. Svůj um předvedou středověcí řemeslníci, u kterých si mohou návštěvníci za drobný poplatek vyrobit některý z výrobků přesně podle středověké techniky nebo si třeba vyzkoušet střelbu s luku. Za horkého počasí se určitě bude hodit i středověká lazebna s koupelemi a masážemi pro širokou veřejnost. Tradičně budou přítomni i sokolníci s ukázkami a výkladem o sokolnictví. A letos nově představí své řemeslo a nástroje samotný kat.

Celý popis
Naposledy změněno: 12. 6. 2018
6.12.
6.1.
Výstava Pohádkové Vánoce na Hrádku v Kutné Hoře

Výstava Pohádkové Vánoce na Hrádku v Kutné Hoře

Kutná Hora, Střední Čechy
13.12.
6.1.
Vánoční výstava loutek

Vánoční výstava loutek

Kutná Hora, Střední Čechy
1.12.
6.1.
Štastné a čokoládové...

Štastné a čokoládové...

Kutná Hora, Střední Čechy
2.12.
2.12.
Stavy mysli: Za obrazem - obměny a intervence

Stavy mysli: Za obrazem - obměny a intervence

Kutná Hora, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí