Úvod > Aktivity & akce > Akce > Jaroslav Prášil - Jemná matérie

Jaroslav Prášil - Jemná matérie

Kdy 17. prosinec 2018 - 25. leden 2019 Výstavy
Samostatná výstava představuje průřez uměleckou tvorbou profesora a akademického malíře Jaroslava Prášila. Výstava se koná v Topičově domě.
Tvorba Jaroslava Prášila v sobě vždy nesla prvky nové figurace, minimalismu i lyrické abstrakce v kombinaci s tradičním řemeslem a folklórními motivy. Prášilův rukopis je přitom čitelný bez ohledu na formu díla. Pečlivá i hravá práce s barvou, jemné a citlivé zacházení s materiálem můžeme nalézat v Prášilových starších malbách stejně jako v nejnovějších grafikách a drobných objektech – špercích a ozdobách.

Jaroslav Prášil dlouhodobě pedagogicky působí na ústecké univerzitě a podílel se na vzniku Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Topičův salon byl nejdéle působící soukromou galerií v Praze. Existoval s přestávkami od roku 1894 do přelomu roku 1949-1950 celkem 55 let. Poté byl proměněn na Výstavní síň československého spisovatele. Topičův salon vznikl jako součást nakladatelského domu a knihkupectví Františka Topiče. Salon měl plnit funkci umělecké výstavní síně a prodejny produkce Topičova nakladatelství. Po střídavých obdobích fungování a nefungování ve 20. století byla v roce 2007 galerie obnovena. Dnešní provoz zajišťuje nezisková společnost.
Celý popis
Naposledy změněno: 3. 1. 2019

Ubytování a restaurace v okolí