Úvod > Aktivity & akce > Akce > Den hvězdáren a planetárií ve Štefánikově hvězdárně

Den hvězdáren a planetárií ve Štefánikově hvězdárně

Kdy 15. březen 2019 Festivaly
Odpoledne nadcházejícího Dne hvězdáren a planetárií, jehož první ročník připadl na pátek 15. března, bude na Štefánikově hvězdárně patřit hlavně dětem, pro které je v rámci mimořádně prodloužené otevírací doby připravena premiéra původní animované pohádky "O kouzelné pastelce - Ťulda a hvězdy".
Milovníci kostelů, knihoven i muzeí mají své pravidelné "noci", při kterých mohou svá oblíbená místa navštívit a užít si speciální program, který pro ně tyto instituce připravily. Milovníci astronomie a hvězdné oblohy však až do letošního roku nic podobného neznali. Většina hvězdáren a planetárií se sice zapojovala do Evropské noci vědců, samostatná akce, vyhrazená čistě hvězdárnám a planetáriím, však doposud chyběla.
 
Asociace hvězdáren a planetárií se tento stav rozhodla od letošního roku napravit a vyhlásit český Den hvězdáren a planetárií, tedy den, kdy fanoušci astronomie a příbuzných věd pozvednou svou hlavu a připomenou si nekonečnou krásu hvězdného nebe, kterou nám zprostředkovávají právě hvězdárny svými dalekohledy a planetária svými projektory. 

Štefánikova hvězdárna se do tohoto dne s radostí zapojila a vědoma si svého poslání, připravila mimořádně prodlouženou otevírací dobu, a to tak, aby si zmíněný den mohli užít zejména její nejmenší návštěvníci.

Od 14 hodin, kdy se otevřou kopule hvězdárny, bude v případě jasného počasí možno pozorovat Slunce, udělat si představu, jak astronomický dalekohled zvětšuje při pozorování pozemských objektů a zejména si od 16:30 užít premiéru původní plně animované pohádky "O kouzelné pastelce", jejíž první díl nese název "Ťulda a hvězdy", a kterou namluvil Viktor Preiss.
 
Poutavý příběh vypráví o mocném kouzelníkovi, malém klukovi a neobyčejné pastelce, se kterou stačí něco nakreslit, a hned to máte ve skutečnosti. Klidně i raketu pro cesty ke hvězdám… V následujících týdnech pak bude Štefánikova hvězdárna tuto pohádku uvádět vždy o víkendech od 14:30.
 
Kromě vlastního zážitku z pozorování a pohádky si každý malý návštěvník, který během odpoledne Dne hvězdáren a planetárií navštíví Štefánikovu hvězdárnu, odnese také malý dárek.
 
Večerní pozorování pak bude tradičně patřit hvězdnému nebi s jeho dvojhvězdami či hvězdokupami, ozdobou oblohy tento den bude Měsíc v první čtvrti nebo třeba planeta Mars.
Celý popis
Naposledy změněno: 11. 3. 2019

Ubytování a restaurace v okolí